Vatandaş, “sistemsizlik” kurbanı!

banner37

Hasta olmanın dahi sorun olduğu ülkemizde, özellikle pahalı ilaçlara gereksinim duyan kronik hastaların Sağlık Kurulu raporu almasında yaşanan gecikme, büyük mağduriyetler yaratıyor. Hasta, sağlık raporu çıkana kadar astronomik ilaç paralarını cebinden ödemesi gerekiyor. Parası olmayanların tedavisi ise aksamaya mahkum

Vatandaş, “sistemsizlik” kurbanı!
banner99

Ahmet UÇAR

“2 AYDA 27 BİN TL VEREMEM”… Diyabete bağlı göz hastalığı bulunan ve asgari ücret alan bir hasta, tedavi için 2 ayda 6 iğneye gereksinim duyduğunu, her iğnenin 4 bin 500 TL gibi yüksek bir meblağ tuttuğunu ve 6 iğnenin 27 bin TL yaptığını söyledi. Bu vatandaş, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin, ilacın yüzde 80’ini ancak 2 ay sonra ödediğine işaret ederek, asgari ücretli birinin 2 ayda 27 bin TL’yi nasıl ödeyebileceğini sordu

“SORUN SİSTEMDE”… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, sorunun, herhangi bir kurumdan değil, sistemden kaynaklandığını, sağlık raporunun, Sağlık Kurulu’ndan geç gelmesi nedeniyle ödemelerin geç yapıldığını söyledi. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan ise sağlık raporu çıkana kadar çok sayıda yetkili tarafından onay aldığını ve bu sürecin normal sürede tamamlandığını ifade etti

Hasta olmanın dahi sorun olduğu ülkemizde, özellikle pahalı ilaçlara gereksinim duyan kronik hastaların çektiği çile, akıllara durgunluk veriyor.

Özellikle sağlık kurulunda onaylanarak alınan ilaçlarda yaşanan gecikmelerden dolayı hastalar büyük mağduriyet yaşıyor.

Hastalar, çok pahalı olan bu ilaçları aksatmadan alabilmek için çok yüksek meblağları ceplerinden ödemesi gerekiyor. İlaç bedelinin yüzde 80’ini karşılayan sigortalardan ise ödemenin 2 ay gecikmeli çıkması, hastaları çaresiz bırakıyor.

Ülkemizdeki sistem gereği, tedavide kullanılan pahalı ilaçların devlet tarafından ücretsiz karşılanabilmesi için sağlık raporunun Sağlık Kurulu’ndan onaylanması gerekiyor. Bu sürecin uzaması ise, hastanın, sosyal sigortalardan ödemenin gecikmesine neden oluyor ve maddi durumu iyi olmayan hastalar büyük mağduriyet yaşıyor.

Gazetemize ulaşan bir hasta, şeker hastalığına bağlı olarak göz rahatsızlığı bulunduğunu, tedavi için 2 ay içerisinde 6 iğneye gereksinim duyduğunu belirterek, her iğnenin de 4 bin 500 TL gibi yüksek bir meblağ tuttuğunu söyledi.

6 iğnenin 27 bin TL yaptığına dikkat çeken bu vatandaş, Sosyal Sigortalar Dairesi’nin, ilacın yüzde 80’ini ancak 2 ay sonra ödediğine işaret ederek, asgari ücretli birinin 2 ayda 27 bin TL’yi nasıl ödeyebileceğini sordu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri de sağlık raporunun Sağlık Kurulu’ndan geç gelmesi ve sistemsizlik nedeniyle ödemelerin geç yapıldığını, Sağlık Bakanlığı’nın da çeşitli sorunlarla boğuştuğunu bildirdi.

banner134

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan ise sağlık raporunun çıkması için İlaç ve Eczacılık Dairesi de dahil olmak üzere birçok yetkiliden imza alındığına işaret ederek, bu sürecin normal bir zaman diliminde yaşandığını anlattı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Sağlık raporu geç geldiği için gecikme yaşanıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinden elde edilen bilgilere göre, ilaç ve gözlük alan sigortalı vatandaşların Sosyal Sigortalar Dairesi tarafından geç ödenmesinin, sağlık raporlarının Sağlık Kurulu’ndan geç gelmesinden kaynaklandığını belirtti.

Bakanlık yetkilileri, sorunun belli bir kuruma özgü olmadığını, sistemsel bir sorunun söz konusu olduğunu vurguladı.

Bakanlık yetkilileri, Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 nedeniyle zor günlerden geçtiğini, bu nedenle ödeme noktasında sorunlar yaşadığını dile getirerek, sistemin genişletilmesi ve geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Sosyal Sigortalar Dairesi’nden ödenme noktasında sorun yaşayan kişilerin genel bir sistemsel sorunun yanı sıra bireysel sorunlar nedeniyle de mağduriyet yaşayabildiğine işaret eden bakanlık yetkilileri, yasalar gereği temin edilmesi gereken belgelerin ve uyulması gereken prosedürün yerine getirilmediği için de ödemelerde sıkıntı yaşanabildiğini ifade etti.

Özyılkan: Sağlık raporunun çıkmasında işleyen bir süreç var

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan, sağlık raporunun Sağlık Kurulu tarafından çıkarılması noktasında İlaç ve Eczacılık Dairesi de dahil olmak üzere birçok yetkilinin söz konusu belgeleri imzaladığını belirterek, bu sürecin birkaç doktorla sınırlı olmadığını kaydetti.

Bu sürecin geçtiği zaman diliminin “geç” olarak algılanmaması gerektiğini dile getiren Özyılkan, sağlık raporu sürecinin birkaç kişinin, değil birçok kişinin sorumluluğu altında olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hh
Hh - 1 ay Önce

Kendileri bizim maaslar yatmadan takir takir ceker ama sigorta parasini. Daha iyi sigortasiz calisalim bunlara verecgimize paramiz bizde kalsin

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88