Vatandaş temizliğe, yetkililer tespite koyuldu

banner37

Güney Mesarya bölgesinde önceki gün etkili olan şiddetli yağışın neden olduğu tahribatın yaraları sarılmaya başladı

Vatandaş temizliğe, yetkililer tespite koyuldu
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Güney Mesarya bölgesinde önceki gün şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen sel felaketi vatandaşı perişan etti.

Evleri, kümesleri, mandıraları, bahçeleri, tarlaları sular altında kalan Erdemli, Kırıkkale, Dilekkaya, Yiğitler ve Vadili köylerindeki vatandaşlar dün gün boyunca sel sularından geride kalan çamuru temizleyip, hayatlarını yeniden normale döndürmek için uğraşırken, kimileri telef olan hayvanları için, kimileri de hayvanlarına kış boyunca yedirmek için sakladığı yem ve samanları sular altında kaldığı için çaresizlikten gözyaşı döktü.

Sel felaketinden etkilenen Erdemli, Dilekkaya ve Kırıkkale köylerinde dün Değirmenlik Belediyesi çalışanları ile vatandaşlar temizlik çalışması yaparken, Tarım Dairesi’ne bağlı ekipler ile kaymakamlık ise köylerde incelemelerde bulunarak zarar ziyan tespiti yapmaya çalıştı.

Selden dolayı bir vatandaşın sele kapılarak kaybolduğu iddialarının asılsız olduğunu belirten Erdemli köyü Muhtarı Kamil Şenocaklı, olayın asılsız olduğunu, bir kişinin karanlıkta derede yüzerken gördüğü bir kütüğü insana benzetmesinden kaynaklı yapılan bir ihbar olduğunu söyledi.

Olayın ihbar edilmesinin ardından önceki gece seferber olan Sivil Savunma Teşkilatı ekipleri ile İtfaiye Acil Kurtarma ekipleri gece boyunca sürdürdükleri çalışmalarına dün de karadan aramalarına devam etti, ayrıca havadan da dronla arama yapıldı, ancak herhangi bulguya rastlanmadı.

Doğal afet nedeniyle yaşanan taşkınlar sonrasında bölgede yaralar sarılmaya çalışırken KIBRIS’a konuşan bölge halkı ise doğal felaketin verdiği zararlardan dolayı mağdur olduklarını söyledi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ile Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Arama Kurtarma Şube Müdürü Cemal Betmezoğlu KIBRIS’a değerlendirmede bulundu.

Betmezoğlu, gelen ihbarı değerlendirdiklerini belirterek taşkınlardan dolayı yolda mahsur kalan vatandaşlara yardım ederek kurtarma faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Naimoğulları, bölgede önceki gece çok şiddetli yağmur ve dolunun etkili olduğuna dikkat çekerek, iki saat süren yağmurun Erdemli, Kırıkkale, Dilekkaya, Yiğitler ve Vadili bölgesinde etkili olduğunu ve vatandaşların yanı sıra, mandıra sahiplerine de çok büyük zarar verdiğini söyledi.

Evleri su bastı, bahçe duvarları yıkıldı, hayvanlar telef oldu

Kırıkkale ile Erdemli bölgelerinde bulunan bazı evlerde su baskınları yaşanması nedeniyle elektronik eşyalar bozuldu, gıda ürünleri ile diğer ev eşyaları ise kullanılamaz hale geldi.

Ayrıca taşkınlardan dolayı çok sayıda kümes hayvanı telef olurken, bazı mandıralarda ise hayvanlar mahsur kaldı.

 

banner134
Betmezoğlu: Herhangi bir bulguya rastlanmadı

Gelen her ihbarı değerlendirdiklerini anlatan Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Arama Kurtarma Şube Müdürü Cemal Betmezoğlu, taşkınlardan dolayı yolda mahsur kalan vatandaşlara yardım ederek kurtarma faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Betmezoğlu, gece saat 21.00 sıralarında bir vatandaştan su üzerinde yüzen bir ceset olduğu yönünde ihbar geldiğini, Polis Genel Müdürlüğü’nden ihbarın teyit edilmesinin ardından da bölgede gece boyunca 10 kişilik bir ekiple ışıklarla arama çalışmaları yaptıklarını ifade etti.

Bölgede cesedin sürüklenebileceği her yerin arandığına dikkat çeken Betmezoğlu, karadan yapılan aramalarda herhangi bir bulguya rastlanmadığını, ancak tedbir amaçlı olarak dün de havadan dronla arama yaptıklarını kaydetti.

Naimoğulları: Bölgede vatandaş ve üretici büyük zarar gördü

Bölgede önceki gece çok şiddetli yağmur ve dolunun etkili olduğuna dikkat çeken Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, iki saat süren yağmurun Erdemli, Kırıkkale, Dilekkaya, Yiğitler ve Vadili bölgesinde etkili olduğunu ve vatandaşların yanı sıra mandıra sahiplerine de çok büyük zarar verdiğini söyledi.

“İnekler sağılmasa hepsi sakat kalacak”

Köylerdeki bazı evlerin duvarlarında yıkılmaların olduğunu ve mandıralarda ise taşmalardan dolayı su baskınlarının yaşandığını belirten Naimoğulları, Ahmet Vuruşkan’a ait mandıranın su basması sonucu süt buzluğunun yandığını, buzluğun içinde bulunan 1 ton sütün bozulduğunu, depolarda bulunan yem, arpa, samanın zarar gördüğünü ve yaklaşık 100 bin TL’lik zararı bulunduğunu vurguladı. Naimoğulları, üreticinin büyük sıkıntı içerisinde olduğunu, baskınlardan dolayı iki gündür ineklerin sağılmamasından dolayı memelerinin acıdığını ve bir an önce sağılmazsa hayvanların sakat kalacağını söyledi.

Naimoğulları son olarak, olayın bir doğal afet olduğunu ve bu kapsamda zarar gören vatandaşlar ile üreticilerin zarar ziyanlarının tespiti için bir an önce yetkililerin çalışmalarını yaparak mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Zarar tespitinin bir an önce yapılmasını istiyoruz”

Sel taşkınından etkilenen bölge sakinleri, gün boyunca evlerinde ve mandıralarında temizlik çalışması yaptı.

Temizlik çalışmalarına Değirmenlik Belediyesi’ne bağlı ekipler de destek vererek doğal afetin yaralarının sarılması için çalıştı.

KIBRIS’a konuşan bölge sakinlerinden Aygün Emirkan, Halit Eşmene, Ramazan Arol, Mustafa Karagöl, Kader Erol, Hüseyin Yüzçelik, Vasilli Bulumez, Mürüde Emirkan, Kamil Şenocaklı, Ahmet Vuruşkan, Mustafa Öncüler, etkili olan yağmur nedeniyle evlerini ve işyerlerini su bastığını ve yaşanan afetten dolayı büyük maddi zarar gördüklerini söyledi.

Vatandaşlar, yetkililerin bir an önce bölgede incelemeler yaparak zarar ziyan tespitinde bulunmasını isterken, bu tür taşkınların yaşanmaması için köy içindeki asfaltlama ve köy dışındaki derelerin ıslahının yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Bölge sakinleri, sel taşkınından dolayı geceyi akraba ve arabalarında geçirmek zorunda kaldıklarını ifade ederek, bu çilenin bir an önce bitmesi için, yetkililerin hızlıca çalışmalarını tamamlamasını istedi.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75