Vatandaşa uygun cevap versinler

banner37

1972 ve 1975 yılları arasında Güney Kıbrıs’ta olan çalışmışlığının KKTC’deki emekliliğine yansıtılmasını talep eden Cemil Cevher isimli vatandaş, nereye başvursa kendisine herhangi bir cevap verilmemesinden yakındı

Vatandaşa uygun cevap versinler
banner87

Ahmet İLKTAÇ
   Gazimağusa’da yaşayan Cemil Cevher isimli vatandaş, Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi’nden izin alarak 1972 ve 1975 yılları arasında Baf’ta Rum Elektrik İdaresi’nde çalıştığını ancak bu çalışmışlığının KKTC’de emekliliğine yansıtılmadığından şikayet etti.

Cemil Cevher, KKTC’de hangi makama başvursa uygun bir cevap alamadığından yakındı. Cevher, talebinin kendisi dâhil, KKTC’de yaşayan vatandaşların devlet kurumlarına yaptıkları dilekçelerin dikkate alınması ve cevaplanması olduğunu aktardı.

Cevher: Her yere başvurdum

Gazetemiz KIBRIS’a gelerek şikâyette bulunan Cemil Cevher, Otonom Kıbrıs Türk Yönetimi’nden izin alarak 1972 ve 1975 yılları arasında Baf’ta Rum Elektrik İdaresi’nde çalıştığını söyledi.

Cemil Cevher, yaklaşık 3 yıl sayaç okuyucu ve tahsildar olarak Baf’ta çalıştığını kaydetti. 8 Ağustos 1975’te nüfus mübadelesi dolayısıyla kuzeye geldiğini anlatan Cevher, Mağusa’da yaşamaya başladığını ve bilahare Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda çalışmaya başladığını belirtti.

Cemil Cevher, güneydeki çalışmışlığının emekliliğinde sayılması için devletimizin ilgili kurumlarına dilekçe yaptığını ancak ne yazık ki günümüze kadar uygun bir cevap alamadığından yakındı.

Emekli olduktan sonra Sayıştay Başkanlığı’na, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na, Maliye Bakanlığı’na ve KKTC Cumhuriyet Meclisi Dilekçe Komitesi Başkanlığı’na yaptığı müracaatlardan güneydeki çalışmışlığını bir türlü kabul ettiremediği ifade eden Cevher, son olarak da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya konu ile ilgili mektup yazdığını aktardı.

Cemil Cevher, ancak Cumhurbaşkanı Akıncı’dan da bir yanıt alamadığını üzülerek bildirdi. Cevher, talebinin kendisi dâhil, KKTC’de yaşayan vatandaşların devlet kurumlarına yaptıkları dilekçelerin dikkate alınması ve cevaplanması olduğunu sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2018, 08:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER