banner6

Vatandaşın kadersizliği!

banner37

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde bulunan Vedia Barut Sokak sakinleri, kanalizasyon sistemine bağlanmayan ve devamlı taşan kuyuları taşan bir apartman yüzünden aylardır lağım sularının içinde yaşıyor

Vatandaşın kadersizliği!
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde yer alan Vedia Barut Sokak sakinleri aylardır, kanalizasyon sistemine bağlanmayan bir apartmanın kuyularından taşan lağım sularıyla iç içe yaşıyor. Özellikle geceleri suyun fazla kullanımı nedeniyle Vedia Barut Sokak’taki yolun lağım sularıyla dolup taştığını ve yolun kapanma noktasına geldiğini anlatan bölge sakinleri, bunun haricinde bu da yetmezmiş gibi her yağmurda yolun yine sular altında kaldığını belirterek, artık bu soruna bir çözüm bulunmasını istedi.

Bölgede yaşayan vatandaşlar uzun bir süredir bu sorunu yaşadıklarını dile getirerek, “Çilemiz ne zaman bitecek, yağmur yağdığında sele döner, akşamları lağım suları birikir, bataklığın ortasında yaşıyoruz. Biz paramızı verip kanalizasyona bağlandık, böyle bir sorun yaşanmıyor, başka apartmanlar bunu yapmadığı için bundan biz de etkileniyoruz. Gereken yaptırım uygulanmalı” diye isyan etti.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Kanalizasyon Şubesi yetkilileri sorunun bir apartmanın kanalizasyona bağlanmamasından kaynaklandığını dile getirirken; LTB Müdürü Fikri Özgüvenli de altyapıyla ilgili incelemeler yapılıp sorunun çözümü için harekete geçileceğini açıkladı.

“Bir apartman kanalizasyona bağlı değil”

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz LTB Kanalizasyon Şubesi yetkilileri bölgedeki bir apartmanın kanalizasyona bağlı olmaması nedeniyle su kuyusu taştığında söz konusu lağım sularının yollarda biriktiğini belirterek, belediyeye bilgi verilmesi durumunda tıkanıklığı gideren jet aracı ve suları çeken vidanjörle olaya müdahale edildiğini kaydetti.

Apartmanda yaşayan kişilerin kanalizasyona bağlanması için bir müteahhitle anlaşıp çalışmaları başlatması gerektiğini dile getiren yetkililer, belediyenin bin TL ücret aldığını, bunun ise 5’e bölündüğü anlattı.

Belediye ekipleri görüşlerine başvurmamızın ardından olay yerine vidanjör araçlarını yollayarak söz konusu apartmanın lağım sularını çektirdi. Çekim çalışması sonucunda tıkanıklığa yol açan birçok atık bulundu.

Yetkililer, söz konusu apartmanın kanalizasyona bağlı olsa da bu atıklarla yine tıkanma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

“Altyapı sorunu da var”

Bölgede alt yapı sorununun söz konusu olması nedeniyle yağmurlu havalar tam bir felakete dönüşüyor. Her yağmurlu günün ardından yollar sellere teslim olurken, araçlar geçecek yol, yayalar ise yürüyecek yer bulamıyor.

LTB Müdürü Fikri Özgüvenli, bölgede drenaj sisteminin bulunduğunu belirterek, sorunun nereden kaynaklandığının tespit edileceğini ve çözülmesi için adımlar atılacağını vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104