Vatandaşın milyonları nereye gidiyor?

banner37

Halkın aydınlatma parası olarak her ay KIB-TEK’e ödediği milyonlar, ne yazık ki hizmet olarak geri dönmüyor. Yollar, caddeler zifiri karanlık, lambalar yanmıyor, bakımı ve tamiri yapılmıyor. Ülkenin kanayan ve kangrenleşen bu sorunu yüzünden karanlık yollarda onlarca kaza meydana geliyor, canlar yanıyor. Karanlık yollar, vatandaşın devlete parasını ödeyip hizmet olarak karşılığını göremediği konulardan sadece biri.

Vatandaşın milyonları nereye gidiyor?
banner90
banner8

Doğan SAMER

KIB-TEK’E YILLIK 63 MİLYON TL ÖDENİYOR… KIB-TEK’e, sorumluluğunda olan anayolların aydınlatma lambaları için 190 bin abone her ay ücret ödüyor. Yani vatandaş bu amaçla hem maktu ücret, hem de aydınlatma parası veriyor. Her ay bu amaçla milyonlarca TL ödeyen vatandaşlar, ne yazık ki gece, zifiri karanlık yollarda araç kullanmak zorunda kalıyor. KIBRIS’ın hesaplamalarına göre, her hane KIB-TEK’e aylık 18.8 TL maktu ücret öderken, 9.60 TL de aydınlatma lambaları için veriyor. 190 bin hanede bu rakam yıllık 63 milyon 110 bin 400 TL yapıyor.

VATANDAŞ PARASINI ÖDÜYOR, KARŞILIĞINI GÖRMÜYOR… Her ay vatandaştan bu amaçla tahsil edilen milyonlarca liranın aydınlatma için kullanılmadığı gün gibi ortadayken, bu paranın nereye harcandığı ise merak ediliyor. KIB-TEK’in sorumluluğunda olmasına rağmen cadde ve yollardaki aydınlatma lambaları çalışmıyor, bakımı ve tamiri yıllardır yapılmıyor. Karayolları Dairesi’nin sorumluluğunda olan ilçeler arasındaki yolların durumu da farklı değil. KIBRIS’a konuşan KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, yollardaki aydınlatma lambalarının arızadan dolayı çalışmadığını söyledi. Bu konu KIB-TEK’i en fazla yoran konulardan biri” dedi.

Ülkemizde halkın devlete vergi olarak her ay ödediği milyonlar, ne yazık ki hizmet olarak geri dönmüyor ve bu çok büyük sorunlara neden oluyor.

KKTC’nin uzun yıllardır kanayan yarası olan zifiri karanlık yollar, onlarca kazaya yol açıp canları yakıyor. Üstelik herkes yolların aydınlanması için her ay Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) aydınlatma ücreti ödüyor ancak bunun karşılığını alamıyor.

Karanlık yollar, vatandaşın, devlete, parasını ödeyip hizmet olarak karşılığını görmediği konulardan sadece biri olarak karşımıza çıkıyor. Ülkede, vatandaş bedelini ödediği halde hizmet alamadığı daha pek çok alan var.

Vatandaş KIB-TEK’e aydınlatma parasının yanı sıra maktu ücret adı altında başka bir vergi de veriyor; yine de karanlık yollarda canları avuçlarında araç kullanmak zorunda kalarak hayatlarını tehlikeye atıyor.

Her ay vatandaştan bu amaçla tahsil edilen milyonlarca liranın aydınlatma için kullanılmadığı gün gibi ortadayken, bu paranın nereye harcandığı ise merak ediliyor.

KIB-TEK’in sorumluluğunda olmasına rağmen cadde ve yollardaki aydınlatma lambaları çalışmıyor, bakımı ve tamiri yıllardır yapılmıyor.

Yolların bozuk olduğu da dikkate alındığında zifiri karanlıkta araç kullanma, daha da tehlikeli bir hal alıyor ve bu nedenle sık sık trafik kazaları meydana geliyor. Bu yüzden nice canların hayatı kararıyor.

Ülkemiz anayollarında meydana gelen ölümlü trafik kazaları, çoğunlukla zifiri karanlık yollarda meydana geliyor.

Hâlâ hafızalardaki yerini koruyan Lefkoşa’daki korkunç kazada, 25 yaşındaki genç bir fidan, yine böylesi zifiri karanlık bir caddede hayatından olmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Lefkoşa Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda meydana gelen trafik kazasında, 25 yaşındaki bir genç, zifiri karanlık yolda, otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetmişti.

Kazanın meydana geldiği Dr. Fazıl Küçük Bulvarı, kazadan 24 saat sonra aydınlatıldı ancak bir gün çalışan aydınlatma lambaları, tekrardan söndü ve yol zifiri karanlığa gömüldü.

Bu arada belediye sınırları içerisindeki anayolları aydınlatma sorumluluğu KIB-TEK’te iken, ilçeler arası yolların

aydınlatma sorumluluğu ise Karayolları Dairesi’nin omuzlarında.

Vatandaşlar, belediye sınırları içerisindeki aydınlatma lambalarının ücretini KIB-TEK’e öderken, ilçeler arası yollardaki aydınlatma lambalarının parasını da Maliye Bakanlığı tarafından Karayolları Dairesi’ne akıtıyor.

banner134
Büyükyılmaz: Aydınlatmalar arızadan dolayı çalışmıyor

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, yollardaki aydınlatma lambalarının arızadan dolayı çalışmadığını söyledi.

Belediye sınırları içerisindeki caddelerdeki aydınlatmaların KIB-TEK’in sorumluluğunda olduğunu ifade eden Büyükyılmaz, “Aydınlatma lambaları arızadan dolayı çalışmıyor. Bu konu KIB-TEK’i en fazla yoran konulardan bir tanesidir” ifadelerini kullandı.

Vatandaştan milyonlarca TL alınıyorKIBRIS muhabiri, konuyla ilgili rakamlar bazında bir çalışma yaptı.

190 bin abone, maktu ücret ve sokak aydınlatması için her ay KIB-TEK’e para ödüyor.

Aydınlatma lambalarının bakım ve onarımının yanı sıra kurum çalışanlarının maaşları için her ay vatandaştan maktu ücret alınıyor.

190 bin abonenin her ay ödediği bu ücret, yıllık olarak hesaplandığında on milyonlarca TL’yi buluyor.

KIB-TEK’e yıllık gelir

63 milyon 110 bin 400 TL

Her hane KIB-TEK’e aylık 18.8 TL maktu ücret, 9.60 TL de aydınlatma lambaları için ödüyor.

Buna göre yıllık hesaplamada, her hane toplam 216.96 TL maktu ücret, 115 TL de sokak aydınlatma lambaları için ödeme yapıyor.

190 bin abone dikkate alındığında, KIB-TEK’e yapılan ödemeler milyonları buluyor.

190 bin abonenin aylık 3 milyon 435 bin 200 TL maktu ücret, aydınlatma lambaları için ise 1 milyon 824 bin TL ödediği görülüyor.

Bunu yıllık olarak hesapladığımızda ise 41 milyon 222 bin 400 TL maktu ücrete, aydınlatma lambaları için de 21 milyon 888 bin TL tuttuğu dikkat çekiyor.

Her iki kalemin yıllık toplamı alındığında ise bu rakam 63 milyon 110 bin 400 TL’yi buluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75