Vatandaşlar endişeli

banner37

Taşkent-Güngör arasındaki dağlık araziye düşen füze sonucunda meydana gelen patlama bölge halkına büyük korku yaşattı

Vatandaşlar endişeli
banner90
banner99

“ÖNCE SALLANDIK, SONRA PARÇALAR DÜŞTÜ”… Taşkent-Güngör arasındaki dağlık araziye S-200 füzesinin düşmesi, bölge halkını tedirgin etti. Füzenin yerleşim yerinin 200 metre kadar yakınına düşmesinden dolayı büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. Büyük korku yaşayan vatandaşlar, şiddetli patlama sonucunda evlerinin sallandığını ardından birçok yere parçaların saçıldığını söyledi. Füzenin bir parçası, Dikmen’deki bir evin avlusuna düştü. Polis, tedbir amacıyla bölgedeki üç evi boşalttı. Görneç köyündeki ağıllar bölgesinde de yine aynı füzeye ait olduğuna inanılan iki parça bulundu.

Ahmet KARAGÖZLÜ/Serap ŞAHİN

   Taşkent-Güngör arasındaki dağlık araziye düşen S-200 füzesi sonucunda meydana gelen patlama, bölge halkına büyük panik ve korku yaşattı.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan bölge halkı, “Büyük bir facianın eşiğinden döndük. Can kaybı ve yaralı olmayışı büyük şans. Verilmiş sadakamız varmış” dedi.

   Dün sabah Dikmen’deki bir evin avlusunda füzeden düştüğüne inanılan bir parça bulunması üzerine polis tedbir amacıyla bölgedeki üç evi boşalttı.

Yüceyim: Sarsıldık, sokağa fırlayınca parçayı gördük

  Yukarı Dikmen Köyü’nde Ahmet Esengül Sokak’ta evinin bahçesine füzenin bir parçası düşen Hakan Yüceyim, gece saat 00.30 sularında deprem şiddetinde bir gürültü duyduğunu ve evin sarsıldığını anlattı.

   Evi sarsan patlamanın etkisiyle sokağa fırladıklarını belirten Yüceyim, evden dışarı çıktıktan sonra söz konusu parçayı bulduklarını kaydetti.

  Polis, askerler ve bomba uzmanlarının cismi incelediklerini ve saat 04.00 civarında evlerin boşaltıldığını aktaran Yüceyim, korku dolu anlar yaşadıklarını dile getirdi.

Çelebi: Başımıza bu da mı gelecekti?

   Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, alışılmamış bir durum yaşandığını söyledi.

   “Başımıza bu da mı gelecekti? Evet geldi…” diyen Çelebi, parçaların köy dışına düşmesinin sevindirici nokta olduğunu kaydetti. Çelebi, “Bölgede huzur ve barış sağlanması gerek. Barışa dört elle sarılmalıyız” diye konuştu.

Aşandır: Askerin tatbikatı sandık

   Yukarı Taşkent Muhtarı Durmuş Aşandır da, patlamayı ilk başta köylerinin yakınlarda bulunan askeri birliğin düzenlediği bir tatbikat zannettiklerini belirterek, patlamanın ardından telefonlarının hiç susmadığını, birçok köylünün ne olup bittiğini anlamak için kendisini aradığını ifade etti.

   Aşandır, evinin patlama alanına çok yakın bir mesafede bulunduğunu belirterek, patlamanın ardından çıkan yangın nedeniyle hemen itfaiye ve polise haber verdiğini söyledi.  Patlama sonucunda yaralanma olmayışını “büyük şans” olarak nitelendiren Aşandır, şöyle devam etti:

   “Patlamanın ardından çıkan yangını gördüğüm için hemen patlamanın olduğu bölgenin yakınına gittim. İlk başta patlamanın bizzat yaşandığı yere gitmek istedim ama daha sonra radyasyon olabileceği düşüncesiyle bu fikirden vazgeçtim. Çünkü bu yangın sıradan bir yangın değil, patlama sonucu çıkan bir yangındı. Dolayısıyla da herhangi bir radyasyon tehlikesi olabileceğini düşündüm. Bu yüzden de gitmedim.”

   Durmuş Aşandır, patlama sonucu etrafa yayılan parçaların en yakın eve 200 metre uzaklıkta bulunduğuna dikkat çekerek, “Bu parçalar evlerimize bile gelebilirdi. Bir anda panik olduk. Çünkü yakınlarda en az 10 tane ev var. Çok büyük bir tehlike atlattık. Can kaybı olmaması büyük bir şans” dedi.

Taşkent ve Dikmen halkı ne dedi?

Hüda Münüroğlu (Taşkent sakini):

   “Dün akşam (önceki akşam) çok şiddetli bir patlama sesi duydum. Patlamadan sonra bütün köy bir anda sallandı. Ben ilk başta bu patlamanın köyümüzün yakınlarında bulunan askeri birliğin bir tatbikatı olduğunu zannettim. Daha sonra ilk patlamanın ardından birkaç patlama sesi daha duydum. İşte o an evim bir kez daha sallandı. Benim evim konumu gereği yüksekte bir yerdedir. Bu nedenle hemen dışarı çıkıp etrafıma bakındım ve patlamanın yaşandığı alanda yangın çıktığını gördüm. Bu patlamada kimseye bir şey olmaması büyük bir şans. Allah korusun biraz daha geriye gelseydi büyük bir felaket olabilirdi”.

Mustafa Kaşifoğulları (Taşkent sakini):

   “Benim evim patlamanın olduğu alana çok yakın olduğu için bu patlamaya bütün anlarıyla birlikte şahit oldum. İlk başta patlama yaşanmadan önce büyük bir gürültü duydum. Daha sonra hemen dışarı çıkıp etrafıma bakındım ve bir anda yukarıdan aşağıya doğru bir şeyin hızla geçtiğini gördüm. Gökyüzünden aşağı süzülen bu şey sarı renkteydi. Daha sonra çocuklarımla birlikte hemen patlamanın yaşandığı alana doğru koştum ama biz daha varamadan bir anda bomba gibi bir şeyin patladığını gördüm. Ben ilk başta uçak ya da helikopter düştü sandım. Patlamadan sonra da yangın çıktığını gördüm. Düşen cismin patladığına şahit oldum. Ancak hava karanlık olduğu için cismin ne kadar büyük olduğunu göremedim. Tek bildiğim bu cismin yere düştükten yaklaşık birkaç dakika sonra patlamasıdır. Yani bu cisim düşer düşmez hemen patlamadı. Yerleşim yerlerine düşmediği için gerçekten çok şanslıyız. Ucuz atlattık”.

Yıldız Kaşifoğulları (Taşkent sakini):

   “Önce damda bir sarsıntı hissettik. Sonrasında bir gürültü koptu. Babam (Mustafa Kaşifoğulları) 'Koşun da tepeye bir şey düştü' dedi. Ardından da yangın çıktı. İtfaiyeyi ilk biz aradık. Komşuları da uyardık. Resmen bir facianın eşiğinden döndük. Allah herkesi korudu”.

Ecevit Şah(Taşkent sakini):

   “Dün (önceki gün) yaşanan patlamadan önce gökyüzünde ilerleyen bir ışık gördük. Bu ışığın ardından da şiddetli bir gürültü yaşandı. Tabi biz bunun patlama olduğunu daha sonra öğrendik. Patlama sonucunda Görneç’teki birçok evin camları sallandı. İlk başta biz bu olayı gök gürültüsü veya yıldırım düşmesi zannettik. Ama bu olay köyümüzde herhangi bir panik yaratmadı. Çünkü biz bu gürültünün kaynağının ne olduğunu tam olarak bilmiyorduk. Sabah saatlerinde olayın ne olduğu meydana çıktı. Bölgemize füzenin iki parçası düştü. Bugün (dün) sabah saatlerinde bölgemizdeki bir vatandaş bana gelerek ağılın önüne düşen bir parçayı gösterdi. Ben de hemen polisi arayarak durumu bildirdim. Daha sonra bu parçaların füzenin kanatları olduğunu öğrendik. Köyümüze düşen diğer parça ise benim kardeşimin evinin önüne düştü. Her iki parça arasında neredeyse birer kilometre ara var”.

banner134
Hakan Yüceyim (Dikmen sakini):

   “Saat 00.30 sularında deprem şiddetinde bir gürültü duyduk. Düştüğünde evler gümbür gümbür etti. Deprem olur gibi ev sallandı. Cismi tespit edip, Boğaz Polis Karakolu’nu aradım. Düşen cisim topa benziyordu.

Polis, askerler ve bomba uzmanları geldi. Saat 04.00 civarında evimizi boşalttılar. Olay anında eşim, ben ve 11 ile 14 yaşlarındaki iki çocuğum da evdeydi. Korku dolu anlar yaşadık”.

Ercan Evren (Taşkent sakini):

   “Saat 00.30 gibi bir patlama sesi duydum. Etrafta askeri bölge olduğu için ilk etapta uçak düştüğünü sandım. Daha sonra yangının çıktığını gördüm. Füze olabileceği asla aklıma gelmezdi. Tedirgin olduk”.

Salih Dinçer (Taşkent sakini):

   “Uyurken patlama sesi duydum. Asker devamlı atış yaptığı için tatbikat olduğunu düşündüm. Daha sonra siren sesleri geldi. Olay gerçekten huzurumuzu kaçırdı”.

Ahmet Bengihan (Taşkent sakini):

   “O esnada televizyon izliyordum. Öncelikle uğultu gibi bir ses duydum. Gök gürlemesi şeklinde duyuldu. Daha sonra siren seslerini duyunca yangını fark ettim. Bir sürü araç ve halk toplandı. Füze evlerin yakınına da düşebilirdi, köyün içine düşmediği için şanslıyız”.

Eray Taluğ (Taşkent sakini):

   “Yatıyordum ve siren sesi duydum. Ambulans gelince balkona çıktım. Komşudan duydum patlama olduğunu. Evlerimizin üzerine düşmediği için şanslıyız”

Siham Akserter (Taşkent sakini):

    “O esnada uyuyordum herhangi bir patlama sesi duymadım ama ambulans sesi duydum. Olay gerçekten ürkütücü”.

Zeki Doruk (Taşkent sakini):

   “Saat gece 01.00’e doğru bir ses duydum. Ben emekli subayım. Taş ocakları bu saat dinamit mi patlatıyor diye düşündüm çünkü öyle güçlü bir sesti. Tepeden dolayı yangını göremedim. Sabah Türkiye’den kızım aradı ve söyledi. Olay gerçekten korku verici”.

Behiç Özman (Taşkent sakini):

   “Gece ses duymadım sadece ambulans sesi ile uyandım. Tarlaya doğru yürüdüğümde yangını gördüm. Büyük korku yaşadık. İyi ki evlerin üzerine düşmedi”

Cemaliye Özman (Taşkent sakini):

   “Uyumuştum diye ses duymadım. Uykumun içinde siren sesi duydum. Kalktım ve yangını gördüm. Çok sayıda görevli gelince önemli bir olay olduğunu anladık. Ne olduğunu bilmediğimiz için endişelendik. Olay gerçekten korku verici”.

Jale Taluğ (Taşkent sakini):

   “Gece saat 00.30 gibi çok şiddetli bir ses duydum. Daha sonra siren seslerini duydum. Uçak düşme sesine benziyordu. Büyük korku yaşadık. Umarız bir daha böyle bir olay yaşanmaz”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75