banner6

Vatandaşlar eşit paylaşım ve hizmet istiyor

banner37

Vatandaşlar, 7 Ocak 2018 tarihinde yapılacak erken genel seçim öncesi, seçime girecek olan siyasi partilerden beklentileri ve partilerin gösterdiği milletvekili adayları hakkındaki görüşlerini KIBRIS’a açıkladı.

Vatandaşlar eşit paylaşım ve hizmet istiyor
banner151

Mustafa ÖZYAĞCI

Vatandaşlar, 7 Ocak 2018 tarihinde yapılacak erken genel seçim öncesi, seçime girecek olan siyasi partilerden beklentileri ve partilerin gösterdiği milletvekili adayları hakkındaki görüşlerini paylaşarak, ‘eşit paylaşım ve hizmet’ beklediklerini söyledi.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, hükümete gelecek olan parti ya da partilerin kim olduğunun pek önemli olmadığını, önemli olanın, hükümete gelecek olanların herkese demokratik, hukuk normları çerçevesinde eşit şekilde paylaşım ve hizmet sunmaları olduğunu belirtti.

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dış ilişkiler Komitesi’nin, oy çokluğuyla 7 Ocak 2018’de seçim yapılmasına onay vermesinin ardından partiler de hazırlıklarına başladı.

Seçime girecek olan siyasi partiler, milletvekili adaylığına gösterilecek olan aday adaylarını belirlerken, bir yandan da farklı söylemler geliştirerek seçmenden oy almayı hedefliyor.

Vatandaşlar ise, seçime girecek olan partilerden beklentilerinin, eşit şekilde hizmet, sağlık alanında yeni düzenlemeler, çevre sorunlarının giderilmesi, ulaşım sıkıntısı, yol sorunları, ekonomik sıkıntılar ile kendi para birimleriyle her alanda alış veriş yapma olanağı sağlayacak bir partinin hükümete gelmesi beklentisi içerisinde olduklarını kaydetti.

Erken seçim kararı vatandaşı sandığa gitme konusunda ikiye böldü. Bir kısım vatandaş, siyasilere güveni azaldığı için sandığa gitmemeyi düşünürken, bazıları ise, halkın iradesini ortaya koymak için sandığa gitmenin demokrasinin gerekliliği olduğunu kaydetti.

Vatandaşlar, partilerin geçmiş seçimlerde yapmış olduğu hatalardan ders alarak, ona göre, halka vaatlerde bulunması gerektiğini söyledi.

Vatandaşlar, “Parlamentoya seçeceğimiz kişiler, iş yapabilecek, fark yaratabilecek insanlar olmalıdır. Milletvekili seçilen ama çok sönük kalan, mecliste kalkıp bir konuşma bile yapmayan insanlar var. Önce partiler hata yapıyor, halk olarak biz de aynı yanlışlığa düşüyoruz. Partiler, oy getirebilecek popüler kişilerin peşinde koşuyor, bu çok yanlış bir politika. Oy getirebilecek kadar, halka hizmet sunacak ve onların isteklerine cevap verecek adayların gösterilmesi gerekir” dedi.

Vatandaşlar ne dedi?

Selçuk Ekendal:

“Yıllardan beridir beklentimiz, adaletli ve eşit bir yönetim olması. Maalesef şimdiye kadar hiç adaletli bir yönetim göremedik. Belirli kesimlerinin sadece faydalanacağı bir düzendir bugün yapılanlar. Halkın yüzde 80’i genellikle zor kazanç sağlamaktadır. Yeni kurulacak olan iktidar hangi parti ya da partilerde olacaksa, sadece halkın yüzde 20’sini mutlu etmek değil, çoğulculuğun mutlu olacağı kararları almasını bekliyoruz. Bu ülkede işsizlik başını aldı gidiyor. Gençler işsizlikten dolayı memleketi terk edip gidiyor. Bu nasıl bir siyaset, bu nasıl bir politika anlayışı anlamıyorum? Beni gelen ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren, çocuklarıma nasıl bir gelecek kuracaklarıdır. Ülkede, gelen yabancı uyruklu insanlar yüzünden işsizlik aldı başını gidiyor, buna bir çare bulunmalı. Millet eski siyasetçilerden bıktı, usandı artık. Belki bu seçimle birlikte yeni simalar meclise girer de farklı bir politikayla ülke daha rahat yönetilir.”

Erhan Arıkan:

“Öncelikle, birinci olmazsa olmazım KKTC’ye sahip çıkılmalıdır. Artık geçmişteki periyotlara bakarak daha net görmemiz gerekir. Bu ülkede her daim anlaşmayı ve uzlaşmayı isteyen bir KKTC varken, karşısında bu uzlaşmaya yanaşmayan bir komşumuz var. Seçilen parti ya da partilerin önceliğinin ülkemizi sahiplenecek, bizi dünyaya bağlayıp kucaklaştıracak bir siyasi yapıya sahip olmaları gerekir. Seçildikten sonra meclis çatısı altında yeniden bu koltuğa oturacağım düşüncesi değil de, ülkeme nasıl bir katkı koyacağım düşüncesi ile çalışacak insanlara ihtiyacımız var. Ayrıca, gençlerimizin önünü açmak gerekir. Avrupa da birçok üst düzeyde çalışan KKTC’li insanımız var, bunları değerlendirmek gerekir. Ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine taşıyacak siyasi anlayışla hareket eden siyasileri istiyoruz. Partilerin gençleşme politikasını doğru buluyorum. Ancak gençleştirme politikası yaşla ilgili değildir. Bu ülkenin, tarımına, işçisine, çiftçisine, turizmine, ekonomisine, katkı koyabilecek ve eğitimlerini almış farklı sektörlerdeki şahsiyetlerin olmasının daha doğru olacağını düşünüyorum.”

Gürcan Yücel:

“Bugüne kadar kaç tane parti gelip geçtiyse, hiçbiri de doğru dürüst bir iş yapmadı. Bilindiği gibi artan nüfus oranına bakıldığında, beraberinde trafik sorunu, suç oranları ve diğer birçok sorunu beraberinde getirdi. Ne yazık ki, bu nüfus artışını kontrol edebilecek bir mekanizmamız yok. Yollarımız berbat, çevre çöplerle dolu. Özellikle öğrenci olarak gelip, okumadan ülkede kaçak kalan insanların işlemiş olduğu suçlarları önleyecek bir hükümet istiyoruz. Sadece koltuk sevdası ile gelip oturanları değil, iş yapan, halkı düşünen ve toplum için projeler ortaya koyan kişileri istiyorum. Partilerin gençleşme politikası doğru ve hatta geç bile kalınmış bir karar. Artık eskilerin değiştirilmesi gerekiyor. Genç fikirlere ihtiyaç var, onların denenmesi gerekir.”

Metin Kocaman:

“Öncelikle hangi parti gelirse gelsin benim için, KKTC’nin ekonomisini ileriye gitmesi için çalışma yapması gerekiyor. Buranın küçük bir İsviçre olması için çalışmalarını istiyorum. Özellikle buraya gelen öğrencilerin rahat seyahat ve ulaşımlarının sağlanması için yeni projeler üretmelerini istiyorum. Çünkü daha önce var olan ulaşım yolları maalesef şu an kapatılmış durumda. Eğer bu sistem devreye sokulursa ülkeye öğrenci turizmi daha rahat olacak. İkinci olarak ülkemizin birçok yerinde çevre düzenlemesi yok, her yer çöplerle dolmuş durumda, yollar bozuk. Partilerin yeni gençleştirme ve farklı sektörlerdeki şahsiyetlerin aday gösterilmesi çok doğru bir tercih. Ancak bu şahsiyetlerin de halkın isteklerine kulak vererek siyasetlerini yürütmelerini istiyorum.”

Hülya Kocaman:

“Bir yıldır bu ülkede yaşıyorum. Benim partilerden beklentim, çevrenin temizliğine önem vermelerini istiyorum. KKTC’nin kendisine ait bir ekonomisi olmasına rağmen ne yazık ki, yapılan hiçbir proje planlı şekilde yürütülmüyor, hepsi eksik halde bırakılmış olarak duruyor. Bunun asıl nedeni, hükümet edenlerin bilgi eksikliğinden ya da isteksizliğinden kaynaklanıyor. Herkes TL olarak maaş alırken, neden ev, araba ya da arsa alacaklar sterlin olarak ödeme yapıyor? İnsanlar, başa gelecek olan parti ya da partilerden öncelikle kaliteli, eşit ve döviz kuru olmayan bir ödeme sistemi getirilmesini istiyor. Ülkede toplu ulaşıma bir çözüm bulunması gerekir. Bunu yapacak parti, herkesten oy alacaktır. Partilerin gençleştirme politikası yürütmeleri çok doğru. Belki genç adaylar başa gelirde ülkedeki sorunlara bir nebze de olsa çözüm üretirler.”

Hüseyin Dikbaş:

“Partilerden beklentim, adil düzen, adalet, işsizliğin giderilmesi, ahbap çavuş ilişkisiyle vatandaş kayırmacılığının olmadığı bir düzen istiyorum. Partilerin toplumun gerekleri için yoğun bir çalışma yürütmeleri gerekir. Amaçları sadece oy kaygısı olmasın. Halka daha nasıl güzel hizmet veririm anlayışı olmalıdır. Partilerin gençleşme politikaları bir şeyi değiştirmeyecektir. Çünkü gelenler ile gidenler hep aynı, değişecek bir şeyin olacağını düşünmüyorum. Ülkemizde yıllardan beridir belli bir kitleye hizmet eden bir anlayış var. Bu anlayış değişmedikçe yeni bir sitemin kurulması çok zor… Bu durum böyle devam ettikçe ne ekonomi, ne çevre sorunları, ne sağlık sorunları, ne de ulaşım sorunları son bulmayacak.”

Musa Kurum:

“Bir vatandaş olarak, seçime girecek olan yeni partilerden, sorunsuz ve düzgün yolların yapılmasını istiyorum. Sağlık alanında, ulaşımda, eğitim alanında ve çevre sorunlarına çözüm üretecek yeni siyasi bir anlayışın olması, ülkemiz içinde daha doğru olacaktır. Bu ülkede yıllardır şoförlük yapıyorum, ancak yollarımız berbat vaziyette. Buna dur diyecek yeni bir oluşumun başa gelmesini temenni ediyorum. Özellikle bu seçimde partilerin gençleşme politikasına gitmesini çok yerinde bir karar olarak görüyorum. Çünkü yıllardır bu ülkeyi aynı şahıslar yönetiyor. Belki yeni şahsiyetler gelirse sorunlarda ortadan kalkar.”

Umut Altuntaş:

“Seçime girecek olan partilerde beklentim yok. Çünkü yıllardır var olan partiler, ülkedeki emekliler ve gençler için hiçbir politika geliştirmediler. Ancak, yeni parti oluşumları ve hayata geçirecekleri projeleri, belki bu sıkıntıları birazda olsa ortadan kaldıracaktır. Ülkede özellikle emekli yaşı gelen kişilerin çalışmaya devam etmeleri ülkede gençlerin işsiz kalmasına neden oluyor. Partilerin gençleşme ve değişim politikasını doğru buluyorum. Gençler her zaman yenilikçi, değişimi savunan, ileriye bakarak hareket ederler. Bu değişimin ülkemizdeki sağlık, eğitim, ulaşım ve çevre alanındaki sorunlarına çözüm üreteceğini umuyorum.”

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2017, 10:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104