Vatandaşlar öneriye sahip çıktı

banner37

Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın araç sigortalarının adanın her iki tarafında geçerli olmasına yönelik yaptığı öneriye destek belirtti

Vatandaşlar öneriye sahip çıktı
banner90
banner99

“GÖRÜNDÜĞÜ KADAR BASİT DEĞİL”… Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın araç sigortalarının adanın her iki tarafında geçerli olmasına yönelik yaptığı önerinin kabul edilmesi durumunda barikatlardaki geçişlerin artacağını belirtirken, Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Asbaşkanı Raif Çukurovalı ise, yapılan önerinin göründüğü kadar basit olmadığını, önerinin hayata geçirilmesinin çok zor olduğuna işaret etti.

Ahmet KARAGÖZLÜ

   Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le yaptığı gayri resmi görüşmede, Güven Yaratıcı Önlemler çerçevesinde araç sigortalarının adanın her iki tarafında geçerli olmasına yönelik yaptığı öneri vatandaşlar arasında olumlu karşılandı.

   KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, söz konusu önerinin hayata geçmesi durumunda geçişlerin daha da artacağını belirterek, Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından yapılan öneriye destek belirtti.

   Ayrıca vatandaşlar, bu önerinin her iki toplumun kaynaşmasına yardımcı olacağını söyleyerek, her iki liderin de bu öneriye sahip çıkması gerektiğini dile getirdi.

   Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, bu önerinin kabul edilmesi durumunda barikatlardaki geçişlerin artacağını belirtirken, Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Asbaşkanı Raif Çukurovalı ise, yapılan önerinin göründüğü kadar basit olmadığını; önerinin hayata geçirilmesinin çok zor olduğunu dile getirdi.

Burcu: Barikatlardaki geçişler artacak

   Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın araç sigortalarının adanın her iki tarafında geçerli olmasına yönelik yaptığı önerinin kabul edilmesi durumunda barikatlardaki geçişlerin artacağına işaret etti.

   Burcu, birçok insana iki ayrı sigorta çıkarmanın külfetli geldiğini belirterek, bu uygulamanın prensipte kabul edilmesi halinde her iki taraftaki teknik komitelerin sigorta şirketleri ile birlikte çalışma başlatacağını söyledi.

banner134
   Sigorta fiyatlarının pahalı olmasından dolayı insanların 1 aylık sigorta çıkarmakta bile zorlandığını ifade eden Burcu, “İnsanlar ayda bir kez güneye geçmek için 25 Euro para vermek istemiyor” dedi.

   Barış Burcu, havaların sıcak olmasından bunalıp Trodos’a serinlemeye gitmek veya eski köylerini ziyaret etmek isteyen birçok vatandaşın her zaman güneye geçme fırsatının olmadığını belirterek, söz konusu önerinin prensipte kabul edilmesi durumunda karşılıklı geçişlerin artacağına inandığını söyledi.

Çukurovalı: Bu öneri göründüğü kadar basit değil

   Kuzey Kıbrıs Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Asbaşkanı Raif Çukurovalı, araç sigortalarının adanın her iki tarafında geçerli olmasına yönelik yapılan önerinin göründüğü kadar basit olmadığını belirterek, bu önerinin hayata geçirilmesinin çok zor olduğunu söyledi.

   Çukurovalı, söz konusu önerinin geniş kapsamlı düşünülmesi gerektiğini belirterek, henüz ortada net bir bilginin olmadığını ifade etti.

   Söz konusu önerinin hayata geçirilebilmesi için sigorta şirketlerinin her yıl yaptığı anlaşmaları gözden geçirmesi gerektiğini dile getiren Çukurovalı, “Her iki taraftaki sigorta şirketlerinin bu konuda çekinceleri olacaktır” dedi.

“Rekabet edememe korkusu olacak”

   Bu uygulamanın yürürlüğe girmesinin çok zor olduğunu belirten Çukurovalı, şöyle devam etti:

   “Diyelim ki bu uygulama hayata geçti… Bu iş nasıl olacak? Yani sigorta şirketlerince verilen poliçe her iki tarafta da geçecekse isteyen Türk, istersen Rum bir şirketten poliçe alabilecek mi? Yani her toplum kendi yaşadığı bölgeden mi sigorta alacak, yoksa isteyen istediği bölgeden alabilecek mi? Ayrıca bir kaza yapılması durumunda davalar Türk mahkemelerinde mi? Rum mahkemelerinde mi görülecek? Önce bu soruların yanıtlanması gerekiyor.”

   Raif Çukurovalı, araç sigortalarının adanın her iki tarafında da geçerli olması durumunda sigorta şirketlerinin rekabet edememe korkularının olacağını belirterek, Kıbrıslı Rum sigortacıların vergiler açısından daha avantajlı olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75