Vatandaşlar sisteme sitem etti!

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Trafik Dairesi’ne bağlı Araç Kayıt, Muayene ve Ruhsatlandırma Şube Amirliği, yeni yerine taşındı, ancak yoğunluk sorunu henüz çözülemedi

Vatandaşlar sisteme sitem etti!
  • 29 Ağustos 2018, Çarşamba 10:29

Mustafa ÖZYAĞCI

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Trafik Dairesi’ne bağlı Araç Kayıt, Muayene ve Ruhsatlandırma Şube Amirliği eski Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) rezervasyon binasına taşındı, ancak sistemin tam olarak oturtulamaması ve online sisteme geçilmemesi nedeniyle dairede yaşanan yoğunluğun önüne yine geçilemedi.

Araç Kayıt Şubesi dün yeni binasında hizmet vermeye başladı, ancak 9 günlük bayram tatili süresince devam eden elektronik aksamların kurulumu ve idari personelin odalarının hazırlanması için binada bazı tadilat işlerinin yapılması bir günlük gecikmeye neden oldu.

Bu gecikmeden dolayı önceki gün araç seyrüsefer ve muayene ücretlerini ödeyemeyen vatandaşlar, dün ödeme için şubeye akın edince uzun kuyruklar oluştu.

Vatandaşların mağduriyet yaşamaması ve cezaya düşmemesi için, şubede çalışan tüm personel, yoğun bir çaba göstererek mesai saatleri dışında da işlem yapmaya devam etti.

Araç Kayıt Şubesi’nde yaşanan yoğunluk nedeniyle vatandaşların tepki göstermesi üzerine, orada personele yardımcı olan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, sıra numarası alan ve son ödeme günü dün olan vatandaşların mağduriyet yaşamaması için yoğun çaba göstererek işlemlerin tamamlanacağını söyledi.

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, yoğunluktan dolayı işlemlerini gerçekleştiremediklerini belirterek, “Binanın değiştirilmesiyle sistem düzelmiyor. Önemli olan beyinlerin değişmesi. Bu sorunun çözülmesi için bir an önce online sisteme geçilsin istiyoruz” dedi.

Bağzıbağlı: Kimse mağdur edilmeyecek

Araç Kayıt Şubesi’nde yaşanan yoğunluk nedeniyle vatandaşların tepkileri üzerine orada bulunan ve personele yardımcı olan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, sıra numarası alan ve son ödeme günü dün olan vatandaşların mağduriyet yaşamaması için yoğun çaba göstererek işlemlerin tamamlanacağını söyledi.

Sistemin eski binadan yeni binaya geçmesiyle değişmediğine vurgu yapan Bağzıbağlı, maalesef halen Araç Kayıt, Muayene ve Ruhsatlandırma Şube Amirliği’nin personel ve teknik eksikliğinin devam ettiğini ve bunların giderilmeye çalışıldığını söyledi.

5 olan personel sayısı 9’a çıkarıldı

Bağzıbağlı, “Hükümet olarak bina sorununu hallettik. Daha rahat daha nezih bir ortam oluşturuldu. Personelimiz bundan sonra vatandaşa daha özverili bir şekilde hizmet verecek. Daha önce veznede çalışan personel sayısı 5 iken, şu an için 9’a çıkarıldı. Bu yaşanan sistem değişikliği değil, sadece ortam değişikliğidir. Biz şu an için online sistem üzerinde çalışıyoruz” dedi.

“Yılsonu online sisteme geçilecek”

Bağzıbağlı, online sisteme yılsonu itibariyle geçilmesinin planlandığını ve tamamlanmasının ardından artık bu işlemlerin online üzerinden yapılacağını söyledi.

1999 yılında e-devlete geçilmesi için çalışmaların başladığına dikkat çeken Bağzıbağlı, çalışmaların halen bitirilmediğini ve bunun için de yoğun çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Online sistemle vatandaşın her işlemini yapması gerektiğini ifade eden Bağzıbağlı, bu sorunun bunca yıl bu kadar küçük nüfuslu bir ülkede halen bitirilmemesinin nedeninin siyasi sistemsizlik ve iktidarsızlığından kaynaklandığını kaydetti. Yeni binada elektronik aksamların kurulumu ve idari personelin odalarının hazırlanması için bazı tadilat işleri de gerçekleştirildiğini anlatan Bağzıbağlı, binada ayrıca tekerlekli sandalye kullanan bireyler için de iki rampalı giriş bulunduğunu ve onların da işlemlerini yapacağı bir veznenin bulunduğunu söyledi.

Bağzıbağlı son olarak, ülkede yaklaşık 250 bin civarında kayıtlı aracın bulunduğunu, bunlardan 199 bin 600’ünün seyrüsefer ve seyahat etme hakkına sahip olduğunu, ancak geriye kalan yaklaşık 50 bin aracın ise halen bu işlemleri yaptırmadığını kaydetti.

Bakanlıktan açıklama yapıldı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan da yeni binaya taşınmayla ilgili bir açıklama yapıldı ve “Araç Kayıt, Muayene ve Ruhsatlandırma Şube Amirliği’nin eski KTHY rezervasyon binasına taşınması çalışmaları, Kurban Bayramı tatili süresince devam ederken, elektronik aksamın kurumu ve idari personelin odalarının hazırlanması için binada bazı tadilat işleri de gerçekleştirildi” denildi.

Binada ayrıca tekerlekli sandalye kullanan bireyler için iki de rampalı giriş bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, dairenin yeni binasının yapımı tamamlanana kadar eski KTHY rezervasyon binasında halka hizmet vermeyi sürdüreceği belirtildi.

İnternet üzerinden ödeme

Açıklamada, Araç Kayıt, Muayene ve Ruhsatlandırma Şube Amirliği’nde oluşan yoğunluğun giderilmesi ve vatandaşa daha iyi hizmet sunabilme adına seyrüsefer harçlarının internet üzerinden ödenmesini sağlayacak olan sistemin 2018’in sonuna doğru devreye girmesinin hedeflendiği de kaydedildi.

Açıklamada, Eylül 2018 başı itibarıyla araç kayıt, muayene ve ruhsatlandırma konularında bilgi almak isteyen vatandaşların, “1300”ü tuşlayarak “Alo Araç Kayıt Destek Hattı”ndan yararlanabilecekleri belirtildi.

Özür dilendi

Araç Kayıt, Muayene ve Ruhsatlandırma Şube Amirliği’nin tüm personeli ve teknik imkânlarıyla, halka en iyi hizmeti vermek için gerekli çabayı göstermeye devam edeceği ifade edilen açıklamada, Kurban Bayramı tatili nedeniyle işlem yapılamamasından dolayı dün baş gösteren yoğunluk ve yaşanılan aksaklıklar nedeniyle halktan özür dilendi; gerekli anlayışı gösterdikleri için de teşekkür edildi.

Vatandaşlar ne dedi?... Vatandaşlar ne dedi?... Vatandaşlar ne dedi?...

Cemal Mehmetali:

Halkı bu şekilde oyalayarak kaotik bir ortamın oluşturulmasına kimsenin hakkı olmadığını belirten Cemal Mehmetali, 9 gün tatil verilip ardından yeniden açılması sonrasında bu sorunun ortaya çıktığını söyledi.

Mehmetali, “9 günde yapılacak iş bir günde yapılır mı? Yapılmaz. Hükümet neden buna çözüm üretmiyor. Ben bu şekilde işlem yapmalarından memnun değilim. Bu yapılanlar rezalet. Böyle iş mi olur? Bu hükümetin işi sıfır, bunu yapamıyorlar. Hiç kimse bu uygulamadan memnun değil. Bu daracık yerde işlem yapılmaz. Bıraksınlar bu işi. Acilen online işleme geçilmesi gerekir” dedi.

Nurten Doğan:

Hükümetin yeni binaya geçerek işlemleri kolaylaştırmayı düşündüğünü, ancak yapılanların ne yazık ki, her şeyi ortaya koyduğunu ifade eden Nurten Doğan, baştakilerin şimdiye kadar hiçbir şeyi kolaylaştırmayı beceremediklerini söyledi.

Doğan, “Sadece binayı değiştirmekle sorun çözülmüyor. Ben saat 09.00’dan beridir sırada bekliyorum. İnternet üzerinden bu işlem yapılsa, bu sorun da oluşmayacaktı. Bu kadar geri miyiz? Her şeye akılları yetiyor da buna mı yetmiyor? Binayı değiştireceklerine akıllarını değiştirirlerse, bu iş daha iyi yapılır. Buraya taşınmakla hiçbir sorun çözülmedi. Sadece çalışanların çalışma alanı genişletildi” dedi.

Burcu Doğan:

Bu işin Türkiye’de farklı yapıldığına dikkat çeken Burcu Doğan, sistem üzerinde bankadan ya da online ödeme talimatı verilerek yapıldığını söyledi.

Doğan, “Burada bir evrak zinciri var. Muayene yapılacak sonra diğer işlem yapılıyor. Bu kez bir sürü evrakı arka arkaya koymak hem çalışan için hem de ödeyen için büyük bir külfet. Eğer sistem online olursa herkes parasını yatırır ve bu sıkıntı da atlatılmış olur. Yani bu iş 40 yıldır bu şekilde yapılıyor. Artık her şey internet üzerinden yapılırken, halen aynı sitemin devam ettirilmesi acizliktir. Yeni binaya taşınmakla hiçbir şey değişmedi, sadece içi ve dışı boyandı ve tavanı yükselmiş. Öncelikle adada kaç tane araç var o kayıt altına alınıp, süratle online sisteme geçilmelidir” dedi.

Savaş Türkel:

Araç Kayıt Şubesi’nde yaşananları rezalet olarak nitelendiren Savaş Türkel, yeni binaya taşınmakla sorunun çözülmediğini, bu işin bilgi ve tecrübeyle çözüldüğünü söyledi. Türkel, “Bunlardan hiçbiri hükümette yok. Bu sistem dünyanın hiçbir yerinde yok. Böyle acemice iş yapan başka bir yer yok. Araç kayıt ve seyrüseferleri internet üzerinden online yapılabilir. Zaten yapılsaydı bugün bu uzun kuyruklar oluşmazdı. Araç muayenesi için buraya gelmeye gerek yok. Makiniste giderek bu iş yapıp sıkıntı yaşamaya gerek yok. Hükümetin acilen buna çözüm üretmesi önceliktir” diye konuştu.

Mine Şevketoğlu:

Hükümetin bayram öncesinde bu soruna çözüm bulması gerektiğini belirten Mine Şevketoğlu, eski düzenin şimdiye göre, daha iyi olduğunu söyledi.

Şevketoğlu, “Sistemi herhalde düzene koyacaklarını düşünüyorum. Vallahi eski düzen bundan daha iyiydi. Şimdi iş biraz modernleştirildi ama maalesef, batırdılar. Vallahi uzun zamandır burada sıramı bekliyorum. Zaten işlemimi yapmadan da kaçmayı hiç düşünmüyorum. Hükümet edenlerin bu soruna çözüm üretmesi gerekir, halkın değil. Yerin değişmesiyle hiçbir şey değişmedi, sadece görüntü değişti. Online sisteme geçilmedikçe bu sorun asla çözülmez, çözülmeyecek de” dedi.

Ersel Tüccaroğlu:

Sabahın erken saatlerinde şubeye geldiğini belirten Ersel Tüccaroğlu, yapılan yanlış sistem ve beceriksizlik yüzünden işlemini halen gerçekleştiremediğini söyledi. Tüccaroğlu, “Beceriksizlikleri nedeniyle kuyruk uzadıkça uzadı. Bugün benim ödeme yapmak için son günüm. Eğer yapamazsam yarın cezaya düşeceğim. Hükümetin bu işi yapmadan önce vatandaşı düşünerek bunu yapması gerekirdi. Yeni binalar sorunu çözmüyor. Sorunu çözen çalışan personeldir” şeklinde konuştu.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 1 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 27 21 4 2 53 67
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 27 21 3 3 50 65
3 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 27 16 4 7 17 52
4 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 27 17 1 9 16 52
5 ÇETİNKAYA TSK 27 14 6 7 13 48
6 TÜRK OCAĞI LİMASOL 27 12 5 10 9 41
7 LEFKE TSK 27 12 4 11 6 40
8 GÖNYELİ SK 27 12 3 12 4 39
9 CİHANGİR GSK 27 11 6 10 -3 39
10 GENÇLİK GÜCÜ TSK 27 9 5 13 -10 32
11 BAF ÜLKÜ YURDU 27 8 6 13 -8 30
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 27 6 9 12 -25 27
13 BİNATLI YSK 27 7 4 16 -27 25
14 ESENTEPE KKSK 27 7 2 18 -28 23
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 27 3 9 15 -35 18
16 GİRNE HALK EVİ 27 3 3 21 -32 12
yukarı çık