Vatandaşlar, 'zamsız' ehliyet kuyruğunda

banner37

Gazimağusa’da harçlara gelen zammı duyan vatandaşlar, Gelir ve Vergi Dairesi’de ehliyet çıkarmak veya tazelemek için saatlerce bekledi

Vatandaşlar, 'zamsız' ehliyet kuyruğunda
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Bakanlar Kurulu’nun her yıl ‘pul ve harçlara’ yaptığı zammın bugün yürürlüğe girecek olması, vatandaşı telaşlandırdı… Yüzde 30 zam oranını duyan vatandaşlar, seyrüseferini ve ehliyetini yenilemek için dün dairelerde kuyruk oluşturdu.

Gazimağusa’daki vatandaşlar dün Gelir ve Vergi Dairesi’de, ehliyet çıkartmak veya tazelemek için daire kapısında uzun kuyruk oluşturdu.

banner134
Zamdan etkilenmemek için, yılın son günü daireye koşup, binanın yetersizliğinden ötürü kapı önünde bekleyen vatandaşlar,  adeta isyan etti.

Soğukta saatlerce bekleyen vatandaşlar, “Zam yapılacağı son anda açıklandı. Çaresiz bekliyoruz. Bu eziyet değil de nedir?” diyerek tepki gösterdi.

Ruhsat harçlarının, bugünden itibaren yüzde 28.5 ile yüzde 30 arasında artırılacağına da tepki koyan vatandaş, özellikle özel sektör çalışanının alım gücünün giderek azaldığına vurgu yaptı.

Uzun kuyrukta saatlerce sıra bekleyen Buke Özkan ise, hem vatandaşın hem memurun eziyet çektiğini söyledi ve şöyle konuştu:

“Sabah (dün) saat 08.30’da, seyrüsefer ruhsatı çıkartmak için daireye gittim. Ben ve çok sayıda vatandaş, soğukta, zamdan etkilenmemek ve ödeme yapmak için bekledik. Vatandaşın yanı sıra memur da perişan oldu. Yeni yıl arifesinde alınan zam kararını da çok doğru bulmuyorum. Şeker suya mı düştüydü? Vatandaşa, bir ay bile mühlet tanımadılar. Hem mağdur hem de bu hallere düştüğümüz ve düşürüldüğümüz için üzgünüm.”

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2019, 11:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75