Vatandaşların iyi niyetini sömürüyorlar!

banner37

Yardım kuruluşları için çalıştığını iddia eden bazı dolandırıcılar, vatandaşlardan, gerek ürün satışı, gerekse de bağış adı altında para topluyor. Toplanan paralar ise yardım derneklerine değil, dolandırıcıların cebine gidiyor

banner87
Vatandaşların iyi niyetini sömürüyorlar!
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Vatandaşların iyi niyeti, dolandırıcılar tarafından sömürülüyor. Herhangi bir yardım derneğine üye olmayan bu uyanıklar, bir yardım kuruluşundan geldiğini söyleyip, o kuruluş adına yardım topluyor. Ancak topladığı parayı yardım derneklerine iletmeyip, kendi ceplerine indiriyor.

Bu kişiler, vatandaşların karşısına çoğu kez, kitap, gazete, gıda ya da bilet satışı yapmak için çıkıyor. Vatandaşların satın aldığı ürünün karşılığında bağış makbuzu istemesi durumunda da makbuz vermemek için bin dereden su getiriyor.

Bu kişilerin herhangi bir derneğe “yardım” adı altında topladığı her bağış, ülkede yardım için kurulan derneklere gidecek bağışların önünü tıkıyor.

Farkında olmadan bu dolandırıcılardan, bir derneğe ya da kişiye yardım için herhangi bir ürün satın alanlar, daha sonra karşılarına çıkan ve yardım için çalışan kişilere “ben ne de olsa yardım yaptım” düşüncesiyle bağış yapmaktan kaçınıyor.

Bu nedenle de bağışlarla ayakta durmaya çalışan yardım kuruluşları, maddi açıdan iyice zora giriyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan, vatandaşların yardım amacıyla satın aldığı biletlerde Vergi Dairesi’nin mührü olup olmadığını kontrol etmesi ve diğer gıda ile gazete ve kitap tarzı ürünleri satın alırken de bağış makbuzu istemesi gerektiğini belirtti.

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail ise dernekler için bu bağışların son derece önemli olduğunu ve vatandaşların yardım amacıyla para topladığını iddia eden bir kişiyi fark etmeleri durumunda kaymakamlıklara veya ilgili derneklere ulaşıp, şikâyet etmesi gerektiğini anlattı.

Arslan: İzin belgesi olmalı

Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan, çekiliş bileti satan yerlerin vergi vermekle yükümlü olduğunu söyledi ve bu biletlerin üzerinde Vergi Dairesi’ne ait mühür bulunması gerektiğini ifade etti.

Ahmet Arslan, eğer söz konusu biletler bir yardım kuruluşu için satılıyorsa da bu biletleri satan kişinin üzerinde izin belgesi bulunması gerektiğini belirtti.

Arslan, “Çekiliş bileti satılırken, kaymakamlıklardan izin alınır, çekilişin ne zaman yapılacağının bilgisi verilir ve toplanan paranın nereye kullanılacağı belirtilir. Bilet satışı yapan kişi eğer bir yardım kuruluşu için yapıyorsa izin belgesi vardır” dedi.

“Gazete satışlarında da uygulama aynı”

Arslan, bir yardım kuruluşu için yapılan gazete satışlarında da uygulamanın bilet satışları ile hemen hemen aynı olduğunu belirtti.

Yardım için satılan gazetenin üzerinde her hangi bir fiyat yazıyorsa, Vergi Dairesi’nden izni olması gerektiğini, ücretsiz dağıtılıp, vatandaşlardan bağış toplanıyorsa, bağış makbuzu kesilmesinin şart olduğunu söyledi.

“Vatandaşlar daha hassas davranmalı”

Kaymakam Ahmet Arslan, vatandaşların, derneklere, bu gibi yardımlarda bulunurken daha hassas davranması ve gerekli belgeleri istemesinin önemine dikkat çekti ve eğer bir kişi yardım kuruluşu adına çalıştığını söylüyor ve aslında yardım kuruluşu adına da çalışmıyorsa, bunun ilgili mercilere ihbar edilmesi gerektiğini ifade etti.

Ahmet Arslan, “kaçak bilet ve gazete satışları hem vatandaşların duygularının suiistimal edilmesine neden oluyor, hem de vergi kaçakçılığına kapı açıyor” şeklinde konuştu.

Kocaismail: Devlet önlem almalı

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, devletin hiçbir yardım kuruluşu için çalışmadığı halde yardım kuruluşundan geliyormuş gibi halkın duygularını sömürerek bağış toplayan, kitap, gazete, yiyecek ya da içecek satan kişilere karşı önlem alması gerektiğini kaydetti.

Ülkedeki yardım kuruluşlarının gelirlerinin büyük bir kısmının vatandaşlardan gelen bağışlarla sağlandığı kaydeden Kocaismail, bu gibi kişiler yüzünden yardım pastasının düştüğünü ve derneklerin de yeterince bağış alamadığını anlattı.

“Mutlaka makbuz talep edilmeli”

Kocaismail, yardımda bulunmak amacıyla yiyecek, içecek, bilet ya da gazete satın alan bir kişinin mutlaka ve mutlaka bağış makbuzunu istemesi gerektiğini kaydetti ve şöyle konuştu:

“Bizlerin de dernekler olarak yapılan yardımların giriş ve çıkışını görmemiz için makbuzlar önemlidir. Örneğin bir vatandaş derneğe yardım olsun diye 1 TL’ye satılan bir ürün için 2 TL ödüyor. Bunun bağış makbuzuna 2 TL olarak işlenmesi gerekir. Aksi takdirde biz de derneğe ne kadar yardım geldiğini doğru bir şekilde göremeyiz. Zaten ülkede gerçekten yardım için çalışan derneklerin sayısı parmakla sayılabilecek kadar az.”

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75