Vatandaşlık için bana şart sunulmadı

banner37

Yurttaşlık iptaliyle ilgili yürütmeyi durdurma ve ara emri talebiyle YİM’e başvuran Ö.A.’nın duruşmasına dün de devam edildi. Ö.A.’nın mahkemede anlattıkları yine dikkat çekiciydi

Vatandaşlık için  bana şart sunulmadı

Mustafa ÖZYAĞCI

Yurttaşlık iptaliyle ilgili yürütmeyi durdurma ve ara emri talebiyle Yüksek İdare Mahkemesi’ne (YİM) yapılan başvurulardan biri olan Ö.A.’nın davası dün de görüşüldü ancak yine tamamlanamadı. Dava, salı gününe ertelendi.

Yurttaşlık iptaliyle ilgili ana davalardan biri olan, dünkü üçüncü oturumda, yurttaşlığı iptal edilen ve tanık kürsüne çıkan iş adamı Ö.A.’nın davalı taraf olan İçişleri Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu’nun avukatı tarafından sorgulanmasına devam edildi.

Vatandaş yapılması sürecinde herhangi bir yükümlülük içeren bir şartın kendisine sunulmadığını ifade eden Ö.A., kendisini yükümlülük altına sokacak herhangi bir evrak imzalamadığını anlattı.

Yurttaşlığının iptal kararını yurt dışına giderken Ercan Havalimanı’nda öğrendiklerini ifade eden Ö.A., “Polis bize ‘KKTC kimliğiyle çıkış yapamazsınız, İngiliz pasaportunuzla çıkış yapabilirsiniz’ dedi. Vatandaş olurken dilekçemde yatırım yapacağım yazıyor. Vatandaşlığı alabileceğim % 100 belli değildi. Ben nerede, ne yatırım yapacağımı o gün için bilmezdim. O dönemin bakanına yapacağımız yatırımları anlattık. Kendisine tanıtma ofisi açacağımızı da söyledik” dedi.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Gülden Çiftçioğlu’nun huzurundaki davada, davalı taraf olan İçişleri Bakanlığı’nı temsilen Avukat Uğur Çulhaoğlu ve davacı Ö.A. adına Avukat Enver Öztürk, Ferruh Öztürk ve İnanç Sakallılar mahkemede hazır bulundu.

Üçüncü oturumu yapılan davanın dünkü celsesinin tamamını davalı tarafın avukatı Uğur Çulhaoğlu’nun davacıya yönelttiği sorularla devam edildi ancak istintak tamamlanamadı.

Ö.A.: Eşitliğe aykırı bir uygulama yapıldı

Ö.A.’nın ara emri duruşması önceki gün kaldığı yerden devam etti. Ö.A., avukat Uğur Çulhaoğlu’nun kendisine yönettiği sorulara yanıt verdi.

Çulhaoğlu’nun sorduğu sorulara Ö.A., zaman zaman “evet”, zaman zaman ise “hayır” cevapları verdi. Sorularına cevap verirken avukatlarıyla göz göze gelen Ö.A.’yı tepki gösteren avukat Çulhaoğlu, sorularına cevap verirken avukatlarına değil kendisine bakması gerektiğini söyledi.

Duruşmada, avukat Çulhaoğlu’nun Ö.A.’ya yönelttiği “davanızda yaptığınız yazılı beyanınızda vatandaşlığın iptal edilmesinin Anayasa’nın 8’inci maddesi olan eşitsizlik ilkesine aykırı olduğunu ifade ediyorsunuz, bir örnek verir misiniz?” şeklindeki soruya, Ö.A., “Çünkü eşitliğe aykırı bir uygulama yapıldı ama buna vereceğim bir örnek yok” diyerek yanıtladı.

“Kendimi yükümlülük altına sokacak herhangi bir evrak imzalamadım”

Vatandaş yapılması sürecinde herhangi bir yükümlülük içeren bir şartın kendisine sunulmadığını ifade eden, Ö.A., kendisini yükümlülük altına sokacak herhangi bir evrak imzalamadığını anlattı.

Ö.A.’nın verdiği yanıtla doğruyu ifade etmediğini savunan Çulhaoğlu, davacının 16 Mayıs 2017’de vatandaş olurken, KKTC yasalarına uygun şekilde “askerlik görevini yapmak” yükümlülüğünü kabul ederek imzaladığını söyledi.

Ö.A., KKTC vatandaşlığı iptal edildiği için yabancı şirket durumuna düştüğünü, işlerinin ilerleyişiyle ilgili önünü göremediğini, işlerini ilerletemediğini savundu. Ö.A., bugüne kadar yasa dışı hiçbir iş yapmadığını hepsinin belgeli olduğunu kaydetti.  Ö.A.,’nın iddialarına ise davalı tarafın avukatı Çulhaoğlu, yarım kalan bazı işlerini şu anda yapabileceğini, hiçbir engelin bulunmadığını ve herhangi bir maddi kaybın oluşmadığını söyledi.

“Emlak işi yapıyorum”

Ö.A., şöyle dedi:

“Ben emlak işi yapıyorum. Şu an 300’e yakın taşınmaz mal elimde bulunuyor. Hepsi bana ait değil, ben bu taşınmazları sahiplerinin talepleri üzerine kiralayıp, satıyorum. KKTC vatandaşlığım iptal edilirken, bana herhangi yazılı ya da sözlü bir bildirim yapılmadı. Bundan dolayı da eşim ve çocuklarımın da vatandaşlıkları iptal edildiğinden mağdur oldular.

Bu iptal kararını yurt dışına giderken Ercan Havalimanı’nda öğrendik. Polis bize ‘KKTC kimliğiyle çıkış yapamazsınız, İngiliz pasaportunuzla çıkış yapabilirsiniz’ dedi. Ben, eşim ve çocuklarım İngiliz pasaportuyla çıkış yapmak zorunda kaldık. Vatandaş olurken dilekçemde yatırım yapacağım yazıyor. Vatandaşlığı alabileceğim % 100 belli değildi. Ben nerede, ne yatırım yapacağımı o gün için bilmezdim. O dönemin bakanına yapacağımız yatırımları anlattık. Kendisine tanıtma ofisi açacağımızı da söyledik”.

Ö.A.’nın cevaplarına karşın, avukat Çulhaoğlu, yapılan yatırımların detaylarını ve içeriğini yetkili makamlardan gizlediğini belirterek, “Vatandaşlık başvurusu yapacağınız sırada, Bakana herhangi bir proje sunmadınız” dedi.

Ö.A. da “Alacağımı bilmediğim bir yatırımı nasıl sunayım? Vatandaşlığı almadan bir yer nasıl alayım? Eğer bir yer alsam, 1 ay içinde depozit yatırmak zorundasınız yoksa o depozit yatar. Sadece yatırımcı olduğumu belirttim ve Bakanlar Kurulu karar verdi. İdareden önemli hususları gizlediğim iddiasına katılmıyorum” şeklinde kendisini savundu.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2018, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER