‘Vatandaşlık’ kaydı silah zoruyla yapılmış

banner37

Polis, “Türkiye’den gelen talimatla 50 bin kişinin vatandaş yapılacağı, işlemleri de kendisinin yapacağı” yönündeki ses kaydıyla KKTC’de gündem olan B.İ., isimli kadına ulaştı. B.İ.’nin ifadeleri doğrultusunda K.B., isimli kişi tutuklandı

‘Vatandaşlık’ kaydı silah zoruyla yapılmış
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

“ZORLA KAYDETTİRDİ, ARDINDAN YAYIMLADI”… Bir haber sitesinde yayımlanan ‘50 bin kişinin vatandaş yapılması talimatı geldiği’ yönündeki ses kaydının izini süren polis, kayıttaki sesin sahibi B.İ., isimli kadına ulaştı. B.İ., kaydı kendisinin yaptığını ancak bunu K.B.’nin silah zoru ve tehdidiyle yapmak zorunda kaldığını iddia edince, polis K.B., isimli kişiyi tutukladı ve dün mahkemeye çıkararak, zanlının silah zoruyla elde ettiği kaydı, sosyal medyada ve bir haber sitesinde yayımladığını söyledi. Polisin, söz konusu haber sitesi hakkında da soruşturma açacağı öğrenildi.

Bir süre önce “Türkiye’den gelen talimatla 50 bin kişinin vatandaş yapılacağı ve işlemlerin de kendisi tarafından yapılacağı” şeklinde ses kaydı ifşa edilen kişinin, iş takipçiliği yapan B.İ., isimli kişi olduğu belirlendi.

Ses kaydının izini süren polis, kayıttaki sesin sahibi B.İ., isimli kadına ulaştı. B.İ.’nin kaydı, K.B.’nin silah tehdidi ve zoruyla yapmak zorunda kaldığını iddia etmesi üzerine polis K.B.’yi tutukladı ve dün Lefkoşa’da mahkemeye çıkararak aleyhine 2 günlük tutukluluk emri aldı.

K.B.’nin aleyhine “Kanunsuz ateşli silah tasarrufu”, “Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek”, “Şiddet kullanma tehdidi” ve “Mülke tecavüz” suçlarından soruşturma başlatan polisin, söz konusu ses kaydını yayımlayan haber sitesi hakkında da soruşturma açacağı öğrenildi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Fatma Damdelen, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nde Adli Şube’de görev yapan polis memuru Ali Gencer’i dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Gencer, zanlı K.B.’nin 28.05.2021 tarihinde Lefkoşa’da bir haber sitesi üzerinden yayımlanan haber ve ses kaydı ile ilgili olarak başlatılan tahkikatta Lefkoşa’da sakin şikayetçi B.İ.’yi tespit ettiklerini kaydetti.

banner134
Polis memuru Ali Gencer, 01.06.2021 tarihinde şikayetçi B.İ.’den yapılan soruşturmada, konu ses kaydını zanlının kendisini silah kullanarak, şiddet tehdidinde bulunduktan sonra, kayıt ettirdiği ve kendi telefonuna sosyal medya uygulaması üzerinden messenger programına attırıp, bu ses kaydını yayımlandığını beyan ettiğine vurgu yaptı.

Gencer, aynı tarihte zanlı K.B.’nin Düzova’da tespit edildiğini ve ikametgahının Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen arama emri ile arandığını ancak yapılan aramada kanunsuz herhangi bir şey tespit edilemediğini belirtti.

Gencer, zanlının tasarrufunda bulunan cep telefonunun emare olarak alındığını ve zanlının derdest emri gereği tutuklanarak hücrelere yerleştirildiğini kaydetti.

Soruşturmanın yeni başladığını belirten Gencer, incelenecek telefonlar alınacak kamera görüntüleri ve ifadeler olduğunu belirterek, bu aşamada zanlının serbest kalması halinde tahkikata olumsuz etki edebileceğinden soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için iki gün süre ile poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Temay Sağer, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının iki gün tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75