Ve beklenen oldu!

banner37

Ülkede özellikle inşaatlarda iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili onca uyarıcı haberin ardından dün Gönyeli’de bir inşaatın iskelesi ana yola düştü. Şans eseri yaralanan olmadı

Ve beklenen oldu!
banner8

Ali CANSU

KIBRIS’ın günlerdir baş sayfadan işçilerin inşaatlarda baret, halat ve yelek gibi gerekli güvenlik önlemi alınmadan çalıştırılması ve inşaatların sıkı denetim altına alınması gerektiğini gündeme getirmesinin ardından dün beklenen oldu ve Gönyeli’de yapımı süren bir inşaatın iskelesi yola düştü.

Gönyeli’de en çok kullanılan ve çok sayıda aracın geçtiği Belediye Bulvarı’ndaki bir apartmanda dayalı iskele aniden yola düştü. Yoldan o anda araç veya yayanın geçmemesi ise büyük şans olarak nitelendirildi.

İnşaatta çalışan işçilerin de büyük tehlike atlattığı olay yerine daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri gelerek incelemelerde bulundu.

Öğrencilerin de yoğun olarak yaşadığı ve binanın önünden yaya geçtiği bölgede can ve mal kaybı olmadı.

Yağmurun yağması ile zeminin yumuşak ve kaygan olmasının da buna neden olabileceği düşünülüyor.

Çalışanların kıyafetleri yasaya uygun değildi

İnşaatta çalışanların hiç birinin yasaya uygun kıyafetli olmadığı görüldü. Başlarında baret ve üzerilerinde yeleğin bulunmadığı işçiler adeta ölümden döndü.

Çalışma Dairesi yetkilileri, iskelenin çöktüğü yere giderek incelemelerde bulundu, notlar aldı, fotoğraflar çekti. Yapılan incelemelerin ardından daire, ilgili şirkete sadece uyarı verdi.

İnşaat şirketine, kurallara uyma uyarısı verildi

Çalışma Dairesi Lefkoşa Bölge Amiri Ayşe Yönlüer’in KIBRIS’a yaptığı açıklamada, Gönyeli’de inşaatı süren bir iskelenin yola doğru devrildiğini ve ekiplerin bölgeye giderek inceleme yaptığını söyledi.

Binanın iskele bölümündeki işlerin bitmesinden dolayı iskelenin sökülmesi esnasında yola düştüğünü anlatan Yönlüer, ancak hiçbir yaralanma veya hasarın olmadığını belirtti. Çalışma Dairesi ekiplerinin inşaat şirketini iş güvenliği konusunda gerekli önemleri alması konusunda uyardığını anlatan Yönlüer, “İş sağlığı ve güvenliği yönünden ilgili şirket uyarıldı ve gerekli önlemleri alması için süre verildi. Pazartesi günü ekipler tekrar bölgeye giderek inceleme yapacak” dedi.

Denetimler sıklaştırılmalı

banner134

Ülkemizin birçok bölgesindeki inşaatlarda, işçiler, ölümle burun buruna çalışmaya veya çalıştırılmaya devam erken, dün yaşanan olay, denetimlerin daha sık yapılması gerektiğini bir kez daha ortaya çıkardı.

Evine ekmek parası götürmek zorunda olan işçiler ise ‘canları avuçlarında’, çaresizlik içinde çalışmaya devam ediyor.

Vatandaşlar da tepkili

Vatandaşlar, inşatlardaki denetimlerin artırılması ve gerekirse yasaya uymayan tüm inşaatların izinlerinin durdurulması gerektiğine işaret etti.

Devletin inşaat şirketlerine yasaya uymamaları halinde caydırıcı cezalar vermesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar, “Yurt dışında veya güneyde nasıl ki yasalara uyuluyor, burada da ayni uygulamanın yapılması gerekir” şeklinde konuştu.

Başka ülkelerde iş ve işçi güvenliği ile ilgili sıkı denetim yapıldığını hatırlatan vatandaşlar, ülkemizde de bunu görmek istediklerini belirtti.

(Fotoğraf: Özmen YILANCILAR)

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2017, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75