KTV
RADYO

Ve sterlin 8 TL’yi gördü, hayat durdu

Dolar, sterlin ve Euro dün TL karşısında rekor tazeledi. Bu durum ülkede iş adamlarını, esnafı ve vatandaşları alarma geçirdi. Bazı işletmeler mal alımını ve satışını durdurdu, işçilerini ödeneksiz izne çıkardı

Ve sterlin 8 TL’yi gördü, hayat durdu
  • 11 Ağustos 2018, Cumartesi 9:18

Ceren ÖZBİL

Ülke gündemi dün döviz kurunda yaşanan, ardı ardına kırılan rekorlardı. Sterlinin 8 TL’nin üzerine çıkmasıyla borcu ve giderleri kat be kat artan vatandaşlar, “şimdi ne yapacağınız” paniğine girdi.

Sosyal medyadan dövizle ilgili karikatürler, videolar paylaşan vatandaşlar, tepkili cümleleriyle yaşadıkları sıkıntıları anlatmaya çalıştı. KIBRIS’ı arayan birçok vatandaş da son durum hakkında bilgi aldı, mağduriyetini ifade etti. Vatandaşlar, borcunu harcını nasıl ödeyeceğini düşünürken, döviz kurundaki rekor iş insanlarını da tedbir almaya zorladı.

Döviz kurundaki korkutan yükseliş nedeniyle dün birçok şirket, çok fazla müşteri malları geri getirdiği için tüm çalışanlarına 2 ay ödeneksiz izin verdi. Hatta bir ilaç dağıtım firmasının da piyasaya ilaç satışını, bazı şirketlerin de sigara ve alkol dağıtımını durdurduğu iddia edildi.

Siyasi gelişmelerden dolayı Türk Lirası (TL) hızla değer kaybetmeye devam ediyor. Dolar, sterlin ve Euro, TL karşısında rekor üstüne rekor kırdı. Sterlin, TL karşısında dün sabah saatlerinde 8.27 TL'ye kadar yükseldi, ardından da 7.1040'e seviyesine geriledi.

Aynı durum dolar ve Euro'da da geçerli oldu. Dolar, TL karşısında dün sabah saatlerinde 6.46'ya kadar çıkarken, ardından 5.5397'e düştü. Euro da yine dün sabah TL karşısında 7.20'ye yükseldi ve gün içinde 6.3893 seviyesine geriledi.

Siyasi açıklamalarla birlikte döviz gün içinde yeniden değer kazanmaya başladı ve dolar/TL 6.2246, sterlin/TL 7.9535 ve Euro da 7.1177'den değer gördü.

Dövizdeki bu hareketlilik, maaşların TL olup, birçok ödemenin de dolar, sterlin ve Euro üzerinden yapıldığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde birçok kesimin alarma geçmesine neden oldu.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, “Belki 7 TL'de belki 9 TL'de belki de 10 TL'de durur. Bunu kimse öngöremiyor” diyerek insanların yaşam tarzını değiştirmek zorunda kalacağını söyledi. Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Candan Avunduk da, birçok sektörde satışların duracağını, öğrenci ve turist sayısında düşüş yaşanacağını belirtirken Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Başkanı Mahmut Kanber, döviz kurundaki etkiyi “Türkiye'de fırtına koparken KKTC'de tsunami yaşanıyor” şeklinde açıkladı.

 

Merkez Bankası'nın döviz alım satımını durdurduğu yalanlandı

Dövizdeki hareketlilik nedeniyle ülkede başlayan panik, beraberinde de birçok iddiayı getirdi. Bu iddialar arasında KKTC Merkez Bankası'nın döviz alım satımını durdurduğu da yer aldı.

KIBRIS Gazetesi'nin ulaştığı Merkez Bankası yetkilileri ise bu iddiayı yalanladı ve böyle bir konunun gündemde dahi olmadığını açıkladı.

 

Dövizciler, döviz alım ve satımı yapmadı

Döviz kurundaki yükselişin nasıl seyredeceğini kestiremeyen bazı döviz büroları, dün döviz alım ve satımını durdurdu. Dövizcilerin bugünkü tavrının ne olacağı ise bilinmiyor.

Öte yandan birçok market de dün itibariyle bir süre döviz alımı yapmayacağını duyurdu. Marketler, kapı girişine “bir süreliğine döviz alımı durdurulmuştur” duyurusunu astı.

 

Çocuklar bile tepkili

Her yerde TL'nin döviz karşısında kaybettiği değerin konuşulduğunu duyan çocuklar da bu durumdan etkilendi. 12 yaşındaki Özkan Cansu, TL'nin düşüşünü, dövizin de yükselişini gösteren bir resim çizdi ve KIBRIS’a gönderdi.

 

Deniz: Herkes elini taşın altına koymalı

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz’in “sterlinin TL karşısında 7.5 liraya dayanması sosyal patlamaya neden olacak” uyarısıyla amacının farkındalık yaratmak olduğunu söyledi. Sterlinin bu kadar kısa sürede 7.5 TL'ye ulaşacağını düşünmediğini ifade eden Deniz, ne yazık ki şu anda dövizin nerede duracağının kimse tarafından bilinmediğini kaydetti.

Deniz, “Belki 7 TL'de belki 9 TL'de belki de 10 TL'de durur. Bunu kimse öngöremiyor” diyerek, herkesin bu konuda elini taşın altına koyması ve belli bedeller ödemeye razı olması gerektiğini anlattı.

 

“Yaşam şeklimizi değiştirmeliyiz”

Deniz, “Bir insan, hastalık geçirdikten sonra hayatındaki bazı durumları gözden geçirmek zorundadır. Örneğin bazı yemekleri yiyemez ve ona göre beslenmek zorundadır. Bu durum da buna benziyor” diyerek, insanların yaşam tarzını değiştirmek zorunda kalacağını vurguladı.

Turgay Deniz, döviz kurundaki artışa karşılık şu anda yapılacak bir şey olmadığını ancak mutlaka çare bulunacağını kaydetti.

 

Avunduk: İlk kez böyle bir krizle karşılaşıyorum

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk da, TL'nin dolar, Euro ve sterlin karşısındaki şu anki değer kaybına bakıp bir şeyler söylemenin doğru olmadığını, yanıltıcı olacağını belirtti.

Ancak TL'nin bu değer kaybının KKTC sanayisi açısından değerlendirildiğinde ülkedeki sanayicilere ciddi girdi maliyeti getirdiğinin görüldüğünü ifade eden Avunduk, özellikle elektriği yoğun kullanan plastik üretimi, süt ve süt ürünleri üretimi, inşaat, matbaa gibi sektörlerin bu durumdan olumsuz etkilendiğini anlattı.

Avunduk, döviz borcu bulunan işletmelerin de borcunun arttığına dikkat çekerek “ilk kez böyle bir krizle karşılaşıyorum” dedi. TL borçlarının da faizinin yükseldiğini belirten Avunduk, TL borcu faizlerinin yüzde 12’den 24'e çıktığını belirtti.

 

“Birçok sektörün işleri düşecek”

Dövizin yükselişi nedeniyle halkın alım gücünün düştüğünü ifade eden Avunduk, mobilya ve otomobil gibi sektörlerde de satışların duracağının düşünüldüğünü belirtti.

Avunduk, ayrıca Türkiye'den gelen öğrenci ve turist sayılarında da ciddi düşüş beklendiğini ifade ederek ne yazık ki tablonun çok da iç açıcı olmadığını kaydetti.

Türk Lirası'nın değer kaybının az da olsa olumlu etkisi olabileceğini düşünen Avunduk, Avrupa Birliği'nden KKTC'ye uçuşlar düzenlenirse ülkeye turist gelmesinin sağlanabileceğini belirtti. Avunduk, ülkeye gelen turistlerin, TL'nin değer kaybı nedeniyle daha ucuza tatil yapma fırsatı bulacağını söyledi.

Candan Avunduk, “Bugünler geçecek. Ancak bizim yetkililerimizin de Türkiye yetkililerinin de acil önlem alma yoluna gitmesi bekleniyor. Türkiye büyük bir ülke... Bütün krizlerden çıktığı gibi bu krizden de çıkacak” dedi.

 

Kanber: Türkiye'de fırtına, bizde tsunami

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Başkanı Mahmut Kanber, TL'nin değer kaybına bağlı dövizin değer kazanması nedeniyle Türkiye'de fırtına koparken KKTC'de tsunami yaşandığını anlattı.

TL'de belirleyici olunamaması nedeniyle hükümet politikası da bulunmadığına dikkat çeken Kanber, piyasayı bir nebze de olsun rahatlatıcı önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Kanber, ülkede TL kazanıp, okul harcı, ev kirası gibi ödemeleri döviz üzerinden yapan kesimlerin ciddi sıkıntı içinde olduğunu vurguladı.

 

“İç piyasada döviz akışı sağlanmalı”

Mahmut Kanber geçmişte ülkeye gelen turistlerin, çarşıda, dükkanlarda gezerek mark, dolar ve sterlin harcadığını ancak artık bunun döviz büroları aracılığıyla yapıldığını belirtti. Kanber, turistlerin eskisi gibi sokakta gezerek döviz harcamasına imkan tanınması durumunda dövizin iç piyasada dönmesinin de sağlanacağını ifade etti.

Kanber, TL'nin döviz karşısındaki değer kaybının yarattığı krizin bir nebze de olsun önüne geçilmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi. Bu durumun iş insanlarını, esnafı, memuru herkesi ilgilendirdiğini kaydeden Mahmut Kanber, sorumluluk alınması gerektiğini belirtti.

Ülkenin ihracat oranındaki düşüşe de dikkat çeken Kanber, yerel ürünlerin desteklenmesinin önemine değindi.

Hükümetin bu konuda kriz yönetimi oluşturarak, somut hedefler koyması gerektiğine dikkat çeken Kanber, “Somut hedefler konularak ne yapılması, bunlara ne zaman başlanması gerektiği belirlenmelidir. Memur, iç piyasadan alışveriş yapmaya yönlendirilmelidir. Yerel ürünler desteklenmelidir. Kısacası seferberlik başlatılmalı ve herkes bu konuda elini taşın altına koymalıdır. Devlet vergilerde bir düzenlemeye gitmelidir. Biz esnaflar olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız” dedi.

Kanber, ayrıca herkesin yaşam şeklini değiştirmesi, bütçelerde kısıtlamaya gidilmesi gerekeceğini söyledi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 2 İnanılmaz 1 Üzgün 2 Kızgın 4

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 24 3 3 61 74
2 YENİCAMİ AK 30 23 5 2 57 74
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 18 2 10 18 56
4 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 16 5 9 15 53
5 ÇETİNKAYA TSK 30 14 7 9 8 49
6 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 14 5 11 9 47
7 LEFKE TSK 30 14 4 12 8 46
8 GÖNYELİ SK 30 14 3 13 4 45
9 CİHANGİR GSK 30 11 6 13 -11 39
10 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 6 14 -9 36
11 BAF ÜLKÜ YURDU 30 10 6 14 -7 36
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 8 9 13 -25 33
13 BİNATLI YSK 30 8 5 17 -26 29
14 ESENTEPE KKSK 30 9 2 19 -27 29
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 3 9 18 -41 18
16 GİRNE HALK EVİ 30 4 3 23 -34 15
yukarı çık