banner6

Vehbi: Burs mülakatları yaz dönemi boyunca devam edecek

banner37

Vehbi: Burs mülakatları yaz dönemi boyunca devam edecek
banner150

banner150

banner99

ARUCAD Rektör Yardımcıdı Doç. Dr. Asım Vehbi KIBRISTV’nin konuğu oldu.  

ARUCAD’in sanat odaklı, yaratıcı ve özgür düşünce tabanlı bir üniversite olduğunu vurgulayan Vehbi, burs mülakatlarının yaz dönemi boyunca devam edeceğini duyurdu. 

Haluk Yerli’nin sunduğu Sabah Ajansı programının konuğu ARUCAD Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Asım Vehbi, üniversiteyle ilgili detaylrı paylaştı. Bakanlık bünyesinde üniversitelerinde temsil edilmesi gerektiğini savunan Vehbi, ‘güven adası demek kolay bu lafta kalmamalı dedi.’   Gelişmiş ülkelerde bu tip sanat odaklı butik üniversitelerin yaygın olduğunu belirten Vehbi,  ilk vadede 500 öğrenci orta vadede bin-bin 500 öğrenci ve uzun vadede 2 bin öğrenci hedeflediklerini belirtti ve okulun KKTC öğrencilerine yüzde 75 burs imkanının bursluluk mülakatlarıyla yüzde yüze tamamlanabileceğini kaydetti.

ARUCAD ÖĞRENCİSİ 4 YIL BOYUNCA ELLERİNİ KİRLETECEK

ARUCAD üniversitesinin modelinden bahseden Vehbi, butik bir üniversite kurduklarını belirtti ve şunları ekledi: “ARUCAD model olarak gelişmiş ülkelerde sanatın ön plana çıkmasına yönelik butik üniversiteler vardır bunlar genelde sanat odaklı ve o yönde çalışan üniversiteler. Sanat, yaratıcılık, özgürlük, özgür düşünce gibi konuları ön plana çıkaran üniversiteler var o modelle kuruldu. Şu anda ARUCAD de üç fakülte var. Tasarım Fakültesi, Sanat Fakültesi ve İletişim Fakültesi her üçünde de yaratıcılığı teknoloji ile birleştiren klasik sanat tarzıyla da yoğunlaştıran bir sistem var. ARUCAD’da sanatın her boyutunu uygulama imkanına sahip olursunuz. Bu bizim en büyük farkımızdır. ARUCAD öğrencisi 4 yıl boyunca ellerini kirletir.  İletişim Fakültesi’nde ise her öğrenciye uzun süre ayırabileceğimiz kamera mutlaka düşer.  Cam seramik bölümünde ise fırınları istediği gibi kullanabilir çok ciddi bir alt yapı kuruldu genel bir sanat portföyüne hizmet verebilmek üzere.

Kısa vadede 500 orta vadede bin - bin 500 uzun vadede 2 bin öğrenci hedeflediklerini dile getiren Vehbi,  “Yükseköğretim ekonomisini iyi bilen birisi bu oranlarda bir sanat üniversitesinden para kazanılamayacağını çok iyi öngörebilir. Bir kar amacı yok” dedi ve şunları kaydetti, “Tamamen sanat odaklı bir üniversite olarak kuruldu. Bölge coğrafyasının çok büyük bir eksikliğini gidermek için kuruldu ve sanat dışındaki alanlara da pek çıkmayı düşünmüyor.

ÜNİVERSİTELER İÇİNDE KABİNE ÜYESİ OLMALI

‘Bütün kararları başbakanlık kabinedeki 11 kişi verirken o 11 kişi içinde üniversiteleri hisseden, esas hedefi üniversiteler olan bir bakan, bir kabine üyesi olmalı’ ifadelerini kullanan Asım Vehbi, ‘Önce adayı anlatalım, güvenli ada, öğrenci adası demek kolay ama bunlar lafta kalmamalı hem daha iyi hale getirilmeli hem de anlatılmalı. Anlatma noktasında sıkıntı çekiyoruz’ dedi. Vehbi, “Üniversitelerin devlet ve hükümetle ilişkilerini yürütmek ve yönetmek için bir yükseköğretim bakanlığı mutlaka şarttır. Karar verici 10-11 kişi içinde üniversiteleri temsil eden sadece üniversiteleri düşünen birisi olmalı. Öğrenciyi tekrar geri getirmenin, yeni öğrencileri getirmenin vizyonu ortaya konmalı. Üniversiteler tek başlarına kısıtlı bütçeleri ile yapmaya çalışıyorlar ama artık bunun yetmediği çok net görülüyor.  Adaya insan çağırmamız lazım. Adaya gelen öğrenci sonra da üniversiteleri seçer” şeklinde konuştu.


Vehbi, “ARUCAD olarak tüm KKTC vatandaşı öğrencilerimize bu yıl yüzde 75 burs verdik. Şunu dedik, burs sınavlarımız var ve yaz içerisinde birkaç burs başvurusu daha açıklayacağız. Bu yaz dönemi içerisinde alın portföyünüzü, kabiliyetlerinizi gelin bir mülakat yapalım ve hocalarımızda kabiliyetlerinize inanırsa bunu yüzde yüze çevirelim. Bu yıl pandemiden dolayı Türkiye Cumhuriyeti’nden gelecek TC vatandaşı tüm öğrencilere tam burs veriyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2020, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104