banner6

Vekillerden Temsilciler Meclisi kararına ortak deklerasyon

banner37

Meclis Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs sorununu çözme çabaları sürerken Enosis’in Rum tarafınca gündeme getirilmesini, BM nezdinde şiddetle kınayarak, telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açabilecek bu tarihi yanlıştan geri atılması konusunda BM tarafından  derhal girişim başlatılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Vekillerden Temsilciler Meclisi kararına ortak deklerasyon
banner90
banner99

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 11.10’da toplandı.

Meclis Başkanı Sibel Siber  toplantıda ilk olarak, Rum Meclisinde  Enosis’le ilgili alınan karar üzerine, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen tüm siyasi partilerin ve bağımsızların desteğiyle hazırlanan ortak deklarasyonu okudu.

Ortak Deklerasyon

Deklarasyon şöyle; “Kıbrıs’ta yaşayan iki halktan biri olan Kıbrıslı Türklerin varlığını ve kimliğini yok sayan “Enosis’in halkımıza hangi tarihsel gerçekleri çağrıştırdığı herkesin malumudur.

Halkımız, tüm yaşanmışlıklara rağmen geçmişin kötü tecrübelerinin bir daha yaşanmayacağı bir çözüme ulaşma konusunda istekliliğini her zaman ortaya koymuştur. 2004 yılında Annan Çözüm Planı’na referandumda onay vermiş ve sonrasında da çözüm yönündeki iradesini hep canlı tutmuştur.

KKTC Cumhuriyet Meclisi de halkımızın iradesi doğrultusunda bugüne kadarki tüm çözüm müzakerelerine destek olmuş, BM parametrelerine uygun bir çözümü destekleyen kararlar almıştır. Son olarak iki lider arasında imzalanan 11 Şubat 2014 belgesinde de desteğini belirtmiştir.

Çözüm sürecine aykırı bir yaklaşım

Kıbrıs Türk tarafının çözüm iradesi devam ederken, GKRY Meclisince alınan 1950 yılındaki ENOSİS plebisitinin okullarda anılması kararı 11 Şubat 2014 Belgesi’nde ve yürütülmekte olan çözüm sürecine aykırı bir yaklaşım ortaya koymaktadır.

Bilinmelidir ki bu karar tarafımızdan çözüm müzakerelerinin ana felsefesine ciddi saygısızlık olarak algılanmış, Kıbrıslı Türklere güvensizliği derinleştirmiş BM Parametreleri çerçevesinde bir çözüm bulma çabasında Rum tarafının iyi niyetli ve samimiyeti konusunda şüpheleri arttırmıştır.

Telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açabilecek tarihi yanlış…

Kıbrıs Sorununu çözme çabaları sürerken “Enosis’in Rum tarafınca gündeme getirilmesini, BM nezdinde şiddetle kınar ve telafisi mümkün olmayacak sonuçlara yol açabilecek bu tarihi yanlıştan geri atılması konusunda BM tarafından  derhal girişim başlatılmasını talep ettiğimizi deklare ederiz.”

Toplantının bugünkü gündeminde, Dilekçe ve Ombudsman Komitesi’nin Jalan Karatay Özkızan’ın başvurusuyla hazırladığı denetçi raporuna ilişkin raporu; aynı Komitenin 20 Ocak tarihli toplantısında aldığı kararları gösteren cetvel;  Emniyet Kemeri (Değişiklik) Yasa Tasarısı; Dr. Fazıl Küçük (Anısını Yaşatma) (Değişiklik) Yasa Önerisi ile Kamu Alacaklarının Tahsili Usulü (Değişiklik) Yasa Tasarısı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104