Vekillere göre 'çözüm' bu değil

banner37

Vekiller, Bakanlar Kurulu’nun aldığı, hayat pahalılığının milletvekili maaşlarına yansıtılmayarak bu artışın kamuda çalışan bazı memur ve işçilerin maaşına yansıtılması kararına sıcak bakmadı

Vekillere göre  'çözüm' bu değil

Ceren ÖZBİL

Bakanlar Kurulu önceki gün, hayat pahalılığının milletvekili maaşlarına yansıtılmaması ve normalde milletvekili maaşlarına yansıtılması gereken hayat pahalılığının kamuda 7 yıldır çalışan memur ve işçilerden oluşan bin 453 kişinin maaşına yansıtılması kararı aldı.

Bu kararda da gerekçe olarak düşük maaş alanın daha az artış, daha yüksek maaş alanın da daha yüksek artış alması gösterildi.

Ancak hükümette bulunan partilerin milletvekilleri bile alınan bu kararı çalışanlar arasındaki maaş eşitsizliğinin giderilmesinde yeterli görmedi.

Muhalefet parti milletvekilleri ise hükümeti beceriksizlikle suçlayarak, herkese “aynı oranda” değil, “aynı miktarda” artış yapılarak sorunun çözülebileceğini anlattı.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan milletvekillerinden CTP İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları ise ayrı bir noktaya daha dikkati çekerek, vekil maaşlarının kamu maaş skalasının 122. sırasında olduğunu açıkladı.

Hamzaoğulları: Yeterli değil

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları, yüksek maaş alanın daha yüksek zam, düşük maaş alanın daha düşük zam almasından kaynaklanan bir eşitsizlik olduğunu söyledi.

Bunun nedeninin ise geçmişten geldiğini kaydeden Hamzaoğulları, “geçmişte maaşların, zamların belirlendiği görevlerdeki koltuklarda oturanlar, daha fazla maaş alabilmek için bu sistemi kurdu” dedi.

Hamzaoğlulları bu sistemin değişmesi gerektiğini ancak hayat pahalılığının da milletvekili maaşlarına yansıtılmaması kararırının da kalıcı bir çözüm olmadığını söyledi.

“Milletvekili maaşı, maaş skalasında 122. sırada”

Hamzaoğlulları, milletvekili maaşlarının sık sık gündem olduğunu ve daha öncede bir vatandaştan kendisine gelen bir soru üzerine bunu yazılı soru olarak meclise sunduğunu kaydetti.

Bunun karşılığında milletvekili maaşlarının kamudaki maaş skalasında 122. sırada olduğunu öğrendiğini ifade eden Hamzaoğulları: “Sanırım ne demek istediğimi anlatabildim” dedi.

“Ben para için milletvekili değilim”

Hamzaoğulları, milletvekilliği görevini para için yapmadığını söyledi ve maaşının yaklaşık 3 bin TL’sinin partisi tarafından kesildiğini ifade etti.

Biray Hamzaoğulları ayrıca sosyal sigortadan aldığı 3 bin 700 TL’lik maaşında ikinci iş olması nedeniyle devlet tarafından kesildiğini söyledi.

Topal: Yanlış değil, ancak çözüm de değil

Halkın Partisi (HP) Gazimağusa Milletvekili Hasan Topal, milletvekillerinin hayat pahalılığı artışı almamasının yanlış bir adım olmadığını ancak bunun yeterli de olmadığını ifade etti.

Milletvekili maaşlarına hayat pahalılığı artışının yansımamasının ülkedeki ekonomik sorunları çözmeyeceğine işaret eden Topal, esas olanın ülkedeki ekonomik sorunları çözmek olduğunu söyledi.

Topal, “halkın refahını sağlayıp, alım gücünü yükseltecek tedbirler üzerinde çalışılması gerekir. Bu karar ancak geçici bir çözüm olabilir” dedi.

Berova: Yapılması gereken bu değildi

UBP Girne Milletvekili Özdemir Berova, hükümetin hayat pahalılığı artışının milletvekili maaşlarına yansıtılmaması kararını sert bir dille eleştirdi ve hükümetin yapılması gerekeni yapmadığını söyledi.

Geçmiş dönemlerde bu gibi durumlarda maaş farkının açılmaması için memura 6 aylık eşit artış yapıldığından söz eden Berova, şu andaki hükümetin bunu yapmaktan kaçındığını her şeyi yüzüne gözüne bulaştırdığını ifade etti.

Berova, “yani hayat pahalığı nedeniyle yapılacak artış devletin kasasında ne kadarsa çalışan sayısına bölünür ve çıkan rakam 600 TL ise herkese 600 TL artış yapılırdı” dedi.

“Sanki de halka sadaka veriliyor”

Hükümet yetkililerini yalan yanlış mazeretlerle hayat pahalılığı artışını vekillerin maaşlarına yansıtmama kararı almakla suçlayan Berova, özellikle Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın “hayat pahalığı artış oranını bağış yapacağız” yönündeki açıklamasına işaret ederek, “halka sadaka mı vermekten söz ediyorlar” dedi.

Berova, Başbakan Yardımcısı bir kişinin olay bu noktaya gelmeden müdahale edebileceğini belirtti ve bu yöndeki açıklamayı doğru bulmadığının altını çizdi.

Özdemir Berova, mevcut hükümetin zam dışında bir şey yapmadığını belirtti.

“Hangi yasaya göre bu kararı aldılar”

Berova, hükümet yetkililerine seslenerek hangi yasa doğrultusunda milletvekili maaşlarına hayat pahalılığı artışının yansıtılmaması kararını aldıklarını sordu ve “hükümet vasfını yitirmiştir. Kamu reformundan söz ediliyor, ancak ortada hâlâ yapılan bir şey yok. Sürekli üst düzey yönetici değiştiriliyor. Daha sonrada yüzde 12 ile bunun günahı çıkarılmaya çalışılıyor” dedi.

Arıklı: Çözüm herkese aynı miktarda zam yapılmasıydı

Yeniden Doğuş Partisi Milletvekili Erhan Arıklı, milletvekili maaşlarının bu kadar politize edilmesine karşı olduğunu söyledi ve özellikle müdür, müsteşar, müşavir gibi milletvekillerinden daha yüksek maaş alan kişiler varken, milletvekili maaşlarının bu kadar gündem olmasına anlam veremediğini kaydetti.

Arıklı, yapılması gerekenin hayat pahalılığı için kamu maliyesine yatırılan paranın eşit olarak bölünüp, tüm çalışanlara aynı miktarda verilmesi olduğunu belirtti ve böylece milletvekillerinin de hedef olmaktan çıkarılacağını söyledi.

Geçmişte bir iki kez bu uygulamanın yapıldığından söz eden Arıklı, ancak belli bir dönem sonra buna izin verilmediğini belirtti.

Arıklı ayrıca milletvekillerinin aldığı parayı da hak etmediği görüşünde olduğunu ifade etti ve bunun nedeninin de sadece haftanın bir ya da iki günü toplantı yaparak bu parayı kazanmaları olduğunu söyledi.

Angolemli: Karşı değilim, ancak çözüm değil

Toplumcu Demokrasi Partisi Mağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli, hayat pahalılığının milletvekili maaşlarına yansıtılmamasına karşı olmadığını ancak bu kararında çözüm olmadığını söyledi.

Daha az maaş alanın daha az artış, daha çok maaş alanının daha çok artış almasının adil olmadığını ifade eden Angolemli, ancak bunun için yapılması gerekenin yasa gücünde bir kararname hazırlamak olduğunu kaydetti.

Angolemli, hükümetin ekonomik konularda yasa gücünde bir kararname hazırlama yetkisi olduğunu ve bu yetkiyi bu konuda da kullanabileceğini belirtti.

“Bu sorun yıllardır var”

Milletvekillerinin daha yüksek maaş almasıyla ilgili şikayetlerin yıllardır süre gelen bir sorun olduğunu kaydeden Angolemli, 1981 yılından beridir mecliste olup, o yıllardan beridir aynı şikayetlerle karşılaştığını belirtti.

Angolemli, o dönemde de çeşitli sendikalar ve örgütlerle görüşme yapıldığını fakat bir sonuca bağlanmadığını ifade etti.

Angolemli, bu soruna kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğine işaret ederek, bunun da ancak yasal bir düzenleme ile mümkün olacağını söyledi.

“Toplumun bir kesimini mutlu etti”

Bu kararın toplumun bir kesimini mutlu ettiğini kaydeden Angolemli, ancak bakıldığında maaşlara yansıyacak artışın cüzi bir miktar yani 60 TL civarında olduğunu söyledi.

Angolemli bu kararın, bir nevi şikayetleri bitirmek ve bir rahatlık getirme düşüncesiyle alındığını düşündüğünü belirtti.

Çağman: Asgari ücreti yükseltmenin yolunu bulmalıyız

Demokrat Parti Girne Milletvekili Koral Çağman, hayat pahalılığını artışının milletvekili maaşlarına yansıtılmasına karşı olmadığını ancak bunun çözüm olacağını düşünmediğini söyledi.

Çağman, yapılması gerekenin asgari ücretin nasıl yükseltilebileceğini yolunun aranması olduğunu belirtti ve bu alınan kararın sadece belli bir kesime hitap ettiğini anlattı.

Çağman: “Kalıcı bir çözüm arayışına girmeliyiz. Geçici önlemlerle çözüm bulamayız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER