Veresiye defterleri kabarıyor

banner37

Dikmen köyü esnafı, pandemi sürecini değerlendirerek, genelde veresiye çalıştıklarını, ama alım gücü düşen vatandaşın veresiye defterindeki borcunun yarısını bile ödemekte zorlandığını kaydetti:

Veresiye defterleri kabarıyor
banner90
banner8

SİFTAH YAPAMADIKLARI GÜNLER VAR… Köy esnafı, pandemi nedeni ile zor bir süreçten geçtiklerini belirterek, halkın alım gücünün düşmesi, fiyatlardaki artışlar gibi sebeplerle siftah bile yapamadıkları günler olduğunu söyledi. Aldıkları malların ellerinde kaldığını, satış yapamadıkları için borçlarını ödeyemediklerini vurgulayan esnaf, yüzde 50 - 70 arasında değişen iş kayıpları olduğuna işaret etti.

AÇILIMIN ARDINDAN TOPARLANMAYA ÇALIŞIYORLAR… Kapanıp açılmanın ardından, esnaf her ne kadar kendini toparlamaya çalışsa da, vatandaşın alım gücünün düşmesi kasaptan daha az et almasına, marketten daha kısıtlı alışveriş yapmasına, inşaat malzemesini zorunlu olmadıkça almamasına neden oluyor. Berber ise bulaş riskinin yüksek olduğu bir yer olmasından kaynaklı iş kaybediyor. Uzun süre kapalı kalan restoranların ise kaybı büyük.

Eniz ORAKCIOĞLU - Ceren ÖZBİL


Koronavirüs ne köy, ne şehir, ne de ülke ayırt ediyor. KIBRIS olarak ziyaret gerçekleştirdiğimiz Dikmen köyünde, esnaf ile görüşüp, sorunları kaleme aldık. Esnaf, pandemi sürecinde ekonomik açıdan olumsuz etkilendiklerinden bahsederek, siftah bile yapamadıkları günler olduğunu vurguladı.


Köy esnafı, bu süreçte fiyatların olağanüstü şekilde arttığına dikkat çekerek, vatandaşların alım gücünün düştüğünü, bu olumsuz durumun ise esnafı etkilediğini belirtti.


Öte yandan kapalı olduğumuz süreçte özel sektörde çalışanlarının aldığı bin 500 TL ile geçinemediğine işaret eden köy esnafı, kendilerinin de az nüfusu olan bir yer olmalarından kaynaklı veresiye ile iş yaptıklarını ama ekonomik durumu kötüye giden vatandaşın veresiye defterindeki borcunun yarısını bile ödemekte zorlandığını kaydetti.

Adil Koççat: İş kaybımız var


“Pandemi kaynaklı yaşanan ekonomik kriz vatandaşları çok etkiledi. Vatandaşların alım gücü yüzde 90 düştü ve bu esnafa yansıdı. Çünkü vatandaş alışverişinden kesmek zorunda kaldı. Pandemiden öncesi ile şimdi arasında yüzde 50 iş kaybımız var diyebilirim. Bütün sektörlerde olduğu gibi bizim sektör de pandemi kaynaklı ekonomik açıdan olumsuz etkilendi. Bunun yanında diğer etkilendiğimiz nokta ise fiyatların korkunç bir şekilde artması oldu. A’dan Z’ye her şeye yüzde 40 zam geldi. Bir şeylerin düzelebilmesi için devletin gerek memur maaşları, gerekse asgari ücreti artırıp piyasada düzenli para akışını sağlaması gerekir. Öte yandan bu süreçten köy esnafı, Lefkoşa veya Girne esnafına göre daha çok etkilendi. Gerek nüfus azlığından dolayı, gerekse yelpazesinin dar olmasından dolayı kaybımız da daha büyük oldu. Şehir esnafı bu krizden yüzde 70 etkileniyorsa, köy esnafı yüzde 90 etkilendi. Bu noktada çözüm için aşı çok önemli, ama bu konuda devlet planlama hatası yaptı. Aşılama başlarken devlet 70 yaşın altını aşılamalıydı, çünkü piyasayı hareketlendirecek olan doğru olay da buydu. Zaten 70 yaş üstü dışarı çıkmaz. Özel sektör çalışanlarını aşılamalıydık ki çark dönsün. Kaldı ki ben kazanırsam devlet vergisini alabilecek ve piyasa rahatlayacak.”

Alican Özkoçaklı: Bazı sektörler kötü etkilendi


“Biz marketler temel ihtiyaçları sattığımızdan dolayı pandemi bizi diğer esnaflar kadar etkilemedi. Benim düşüncem pandemiyi çok fazla abarttığımız yönündedir. Dünya bize bu olayı çok kötü reklam edip pazarladı. Bu hastalığın korkulacak bir hastalık olduğuna inanlardan değilim. Ama pandemi sürecinde yaşananlardan dolayı bazı sektörlerimiz gerçekten kötü etkilendi. Ülke kapandı, devlet katkı olarak çalışana bin 500 TL verdi. Bin 500 TL katkı alan özel sektör çalışanları, oluşan hayat pahalılığında geçinmekte çok zorlandı. Bu zor süreçte alışverişinden kısan da oldu, kısmayan da. Kaldı ki biz genelde veresiye defteri ile çalışırız.”

Ayşe Bizden: Siftah yapmadığımız gün var

banner134

“1 yılı aşkın süredir süren ve ekonominin altüst olmasına neden olan pandemi sürecinde esnaf olarak biz de çok fazla etkilendik. Eğitim yılı başında özel siparişle okulluk yaptırdık, okullar açılamadığı için satış yapamadık ve borcumuzu ödeyemedik. Siftah yapmadığımız günler var. Ekonomik açıdan ve pandemi öncesi satışları şimdi ile kıyasladığımızda yüzde 70’ten fazla iş kaybımız olduğunu söyleyebilirim. İşler tamamı ile durdu.”

Eyyüp Koççat: İnsanlar borcunu ödeyemez durumda


“Pandemi dünyayı etkiledi, sadece bizi değil. Öncelik sağlık, tek derdimiz ve bu hastalıktan nasıl kurtulabileceğimizi düşünüyoruz. Sağlık ve para birbirini bağlar, önce sağlık sonra ekonomi. Artık günümüzde eski esnaflık da kalmadı. Biz küçük marketler, bakkallar süpermarketlerin ve büyük marketlerin açılması ile çok uzun zaman önce iş kaybına uğradık. Küçük esnaf köyde boğaz tokluğuna çalışır. Öte yandan köy esnafı çoğu zaman veresiye çalışır. Alınanları deftere yazıp aybaşı ödememizi alıyoruz. Ama pandemi döneminde kötüye giden ekonomi sebebi ile insanlar veresiye defterindeki borcunu da ödeyemez duruma geldi. 5 alanlar 2’yi ancak ödeyebiliyor.”

Hüseyin Kuşappi: Fiyatlar yükseldi, alım gücü düştü


“1 yılı aşkın bir süredir devam eden pandemi herkesi etkilediği gibi bizi de olumsuz etkiledi. Ekonomik açıdan büyük kaybımız oldu. Biz hem restoran, hem kasap olarak çalışıyoruz. Uzun süre yemek bölümümüz kapalı kaldı, kasap bölümünden kazandığımız para ile hem restoranın elektriğini, hem de kirasını ödemeye çalıştık. Bu süreçte fiyatlar yükseldi, insanların alım gücü düştü, vatandaşlar da eskisi kadar evine et alamadı.”

Ali Adıgüzel: Kapalı kalmak beni geriye attı


“Pandemi ekonomik olarak bizi çok geriye attı. Kapalı kaldığımız süreçte eşimin çalışmasından dolayı ayakta durabildik. Şu anda da biz köy esnafı kendi çabalarımızla ayakta durmaya çalışıyoruz. Berberler en riskli sektörlerden biri ve bire bir vatandaşlarla temas halinde çalışıyoruz. Kendi adıma önlemimi alıyorum, her hafta PCR yaptırıp, maskemi takıyor, hijyenime dikkat ediyorum. Yaş olarak büyük olan insanlarda endişe var. Bundan dolayı da berbere çok gelmemeyi tercih ediyorlar. Köy esnafı olarak ben 4 ay önce aktif çalışmaya başladım ve bu da pandemi dönemine denk geldi. 4 ayın 2 ayı açıktım 1 ay kapalıydım, şu an tekrar hizmetteyim. Yatırım yaptım, borçlandım 1 ay kapanmak beni bir hayli geriye attı. Şu an yeniden toparlanmaya çalışıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75