Veresiye uyuşturucu, 2 buçuk yılına mal oldu

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, “Parasını satınca ödeyeceğim” diyerek bir başkasının zulasından, alıcısıyla birlikte aldığı uyuşturucuyla yakalanan sabıkalı genç Umut Denizsev’i affetmedi

banner87
Veresiye uyuşturucu, 2 buçuk yılına mal oldu
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimğusa Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz yıl temmuz ayında, “Parasını satınca ödeyeceğim” diyerek bir başkasının zulasından aldığı 48 gram 740 miligram ağırlığındaki uyuşturucunun 3 gramını Hakan Baran’a 400 TL karşılığında satmak için anlaşan 30 yaşındaki sabıkalı genç Umut Denizsev’i, 2 buçuk yıl hapse mahkûm etti.

Uyuşturucudan maddi kazanç elde etmeyi amaç edinen Umut Denizsev’e caydırıcı ceza veren mahkeme, alıcı olan 36 yaşındaki Hakan Baran’ı da, 1 yıl süreyle, Denetimli Serbestlik Yasası’nın hükümlerinden faydalandırarak serbest bıraktı.

Zulalı maddelerin sahibi olduğuna inanılan Alpay Akaner’in ise, takipsizlik kararı ışığında serbest bırakıldığı bildirildi.

“Cezalarından ders almadı”

Başkan Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve Yargıç Hazal Hacımulla’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı heyet başkanı açıkladı.

Huzurlarına aktarılan olgulara göre, 24 Temmuz 2018’de tespit edilip tutuklanan sanığın işlediği suçların ciddiyetine, vahametine, ağırlığına ve yaygınlığına vurgu yapan Başkan Nüvit Gazi Hacı, kamu sağlığını doğrudan ilgilendiren konu suçlar için yasanın ciddi hapislik cezaları öngördüğüne dikkat çekti.

Başkan, aldığı cezalardan ders almayıp, benzer suç işleyen Umut Denizsev ile beraberindeki Hakan Baran’ın,

Gazimağusa-Lefkoşa çift şerit anayol üzerindeki, Güvercinlik yakınlarındaki bir tabela altından uyuşturucu aldığı sırada pusuda bekleyen polis ekiplerine yakalandığını anımsattı.

Polisleri görmesi üzerine, içerisinde 47 gram 740 miligram ağırlığında sentetik canabinoid türü uyuşturucu olan iç içe geçmiş poşeti fırlatarak kaçmaya yeltenen Umut Denizsev’in makul güç kullanılarak yakalandığını kaydeden başkan, Denizsev’in tasarrufundaki maddenin şahsi kullanım için kabul gören miktarların kat ve kat üzerinde olduğunu belirtti.

Huzurlarındaki meseleyi titizlikle değerlendirip, Umut Denizsev’i itham edildiği davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıklayan başkan, bu tür suçların özel olarak bireyleri genel olarak da toplum sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğine vurgu yaptı.

Başkan konu suçların değişik kesimlere yayılıp, özellikle gençler arasında yaygınlaştığına ve daha da yaygınlaşma eğiliminde olduğuna dikkat çektikten sonra, tüm hususları değerlendirdikten sonra, kamu menfaatinin korunması ilkelerine ağırlık vererek, sanığa verilebilecek en uygun cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdi.

Sanığın kimyasal yolla elde edilen konu maddeyi tasarruf amacının ticaret olduğunun açıkça ortada olduğunu kaydeden başkan, “uyuşturucu işinden maddi kazanç elde edenlere hoşgörülü davranmayacağız” dedi.

Başkan, sanığı, uyuşturucu alma ve tasarrufu suçlarından oy birliğiyle 2 buçuk yıl hapse mahkûm ettiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108