banner6

Vergi cezaları tamamen kaldırıldı

banner37

Bakanlar Kurulu, “İndirimli Tahsilata İlişkin Yasa Gücünde Kararname”si hazırladı

Vergi cezaları tamamen kaldırıldı
banner99

Başbakan Hüseyin Özgürgün, “İndirimli Tahsilata İlişkin Yasa Gücünde Kararname” ile vergi cezalarının tamamen kaldırıldığını, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapılacağını belirtti.

Özgürgün, “Vatandaşların Vergi Dairesi ile dava yoluna gitmeden borçlarını ödeyebilmesini hedefliyoruz” dedi.

Özgürgün, Bakanlar Kurulu’nun dünkü yaklaşık 4,5 saat süren toplantısının ardından alınan kararlarla ilgili basına açıklama yaptı.

“Gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapılacak”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, “İndirimli Tahsilata İlişkin Yasa Gücünde Kararname” hazırlandığını, bu kararnamenin ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar göz önünde bulundurarak yapıldığını söyledi.

Kararnamenin 31 Aralık 2014 tarihinden öncesine ait vergi ve kamu alacaklarına ilişkin borçların kolaylıkla ödemesine imkan tanımak için hazırlandığını ifade eden Özgürgün, kesinleşmiş alacaklardan herhangi bir şekilde vazgeçilmeyeceğini vurguladı.

Hüseyin Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

36 aya kadar taksit

Kararnameyle 36 aya kadar taksit imkanı tanınacağını söyleyen Başbakan, peşin ödemelerde gecikme zammında yüzde 98, 12 aya kadar olan taksitlerde yüzde 85, 24 aya kadar olan taksitlerde yüzde 75, 36 aya kadar olan taksitlerde yüzde 65 oranında gecikme zammı indirimi yapılacağını kaydetti.

Özgürgün, Belediyelerin ve Vakıflar İdaresi’nin yetkili kurullarında alacakları kararla yasa gücünde kararnameden yararlanabileceğini söyledi.

“Vatandaşların Vergi Dairesi ile dava yoluna gitmeden borçlarını ödeyebilmesini hedefliyoruz” diyen Özgürgün, bu yolla geçmiş ve birikmiş borçların temizlenmesini, yükümlülerin yükünü azaltmayı, güncel borçların zamanında ödenmesini ve vergi tahsilatının artırılmasını amaçladıklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2017, 08:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104