Vergi, sigorta ve kira desteği istiyoruz

banner37

KKTC Berberler Birliği üyesi Ali İhsan Oflaz, Koronavirüs nedeniyle işyerlerinin kapalı bulunduğu sürede yaşadıkları zorlukları anlattı ve devlete çağrı yaptı:

banner87
Vergi, sigorta ve kira  desteği istiyoruz
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

   KKTC Berberler Birliği üyesi Ali İhsan Oflaz, Koronavirüs’e karşı savaşta, işyerlerinin kapalı bulunduğu sürede, zorluk yaşayıp büyük zarar ettiklerini söyledi.

   Devletin, berberleri ikinci plana attığını ileri süren Oflaz, “20’sindeki açılım çok geç oldu. Bu açılım bize fayda değil, zarar getirecek. 1 Haziran’da açsalardı, çalıştığımız 10 gün için devlete vergi ödemek zorunda kalmayacaktık” dedi.

   Oflaz, sektörün, yıl sonuna kadar ayağa kalkamayacağını ileri sürdü ve devlete vergi, sigorta ve kira desteği için çağrı yaptı. Oflaz, ayrıca, tedbir süresinde, birçok kişiyi de yasa dışılığa teşvik ettiklerini iddia ederek, denetimlerin sıklaştırılmasını istedi. Oflaz, şöyle devam etti:

   “İki buçuk aydır, işyerlerimize kilit vuruldu. Birçoğumuz bin 500 TL’lik katkıyı halen almadı. Belirsizlik var. Sıkıntılı ve endişeliyiz. Talep etmemize karşın PCR testi hale yapılmadı. Bayram arifesinde aşırı yoğunluk olacak. 4 gün çalışıp, 3 gün bayram tatili yapacağız. 15 gün için devlete vergi vereceğiz. Festival ve düğün sezonları da başlamadan bitti. Toparlanabilmek için devletten destek bekliyoruz. Aksi halde herkes kapısına kilit vuracak. Yükselen döviz karşısında, maliyetlerimiz yükseldi. Kısacası, 10 günlük açılım bizi daha da zor duruma düşürecek. 

   Bize iyilik değil, kötülük yaptılar. Görüşlerimize başvurulmadan alınan kararlar bizi bitirecek. Öte yandan kalifiye eleman sıkıntısı var. Bu sürede birçok işyeri sahibi, kalifiye elamanını mecburen ülkesine gönderdi. Bu kişilerin ülkeye dönüşleri de sıkıntılı olacak. Destek ve ilgi bekliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75