banner6

Vergi sistemindeki adaletsizliği gidermek için çalışacağım

banner37

TDP Lefkoşa Milletvekili Adayı Nalan Ersümer, genç nesil için göçün bir seçenekten çok zorunluluk haline gelmemesi ve gençlerin bu adada kök salabilmesi için aday olduğunu kaydetti:

Vergi sistemindeki adaletsizliği  gidermek için çalışacağım
banner150 banner150 banner151

Ahmet UÇAR

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Milletvekili Adayı Nalan Ersümer, genç nesil için göçün bir seçenekten çok zorunluluk haline gelmemesi ve gençlerin bu adada kök salabilmesi için aday olduğunu belirterek, sosyal devlet anlayışını pratiğe döktükleri anda insanların ekonomik açıdan refah içerisinde olacağına inandığını kaydetti.

Ersümer, ev içi şiddete karşı mücadele edilebilmesi için adımlar atmak istediğini dile getirerek, Toplumsal Cinsiyet Dairesi’nin teşkilatlandırıp daha verimli çalışabilmesi için uğraşacağını vurguladı.

“Genç neslin göç etmek zorunda kalmaması için adayım”

TDP Lefkoşa Milletvekili Adayı Nalan Ersümer, ekonomik krizin arttığı, halkın siyasete ve siyasetçilere olan güvenlerinin azaldığı tam da böylesi bir zamanda gençlerin topluma umut olması için aday olduğunu belirterek, aday olmasında genç nesil için göçün bir seçenekten çok zorunluluk haline gelmemesi ve gençlerin bu adada kök salabilmesi hedeflerinin de etkili olduğunu kaydetti.  

Ersümer, ekonomik krizlerin olabileceği gerçeğinden yola çıkarak, hükümetin bu süreci toplum refahını düşünerek değil bireysel çıkarları gözeten bir anlayışla yürüttüğünü savunarak, bu nedenle şu an halkın çok daha büyük sıkıntılar yaşadığını ifade etti.

Böyle bir anlayışın halkın kaderi olmadığına işaret eden Ersümer, “Sosyal devlet anlayışını pratiğe döktüğümüz anda insanlarımızın ekonomik refahının yaratılacağına inandığım için adayım” dedi.

“Servet vergisini yürürlüğe geçirmek istiyorum”

Ersümer, Meclis’e girdiği anda ilk olarak devlet bütçesini arttırmak için servet vergisini yürürlüğe geçirmek istediğini söyleyerek, vergi sisteminde yaşanılan adaletsizliği gidermek için değişiklik yapıp yüksek kazananlardan yüksek vergi, düşük ölçekli maaşlardan düşük vergi alınmasını sağlamak istediğini anlattı.

Bunun dışında ekonomik krizle birlikte artan ev içi şiddet ile mücadelede elzem görevi olan Toplumsal Cinsiyet Dairesi’nin teşkilatlandırıp daha verimli çalışabilmesi için uğraşacağını belirten Ersümer, “Her ne kadar devlete ait sığınma evlerinin ilçelerde olmasını istesem de esas önceliğim sığınma evi sonrasında kadın direnişçilerin ekonomik anlamda rahatlamalarını ve yeni bir yaşama tutunmaları için adımlar atmaktır” dedi.

Ersümer, bu adımların başında kadın direnişçiye hayatını sağlam bir şekilde kurana kadar sağlanacak maaş desteğinin, düşük kira bedelli sosyal konut projesinin, ücretsiz kreş ve devlet okullarında tam gün eğitime geçilmesinin geldiğini kaydetti.

Ersümer, sunulan Ev İçi Şiddet Yasası’nın bu alanda çalışan tüm kurum, kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin hassasiyetlerini giderecek şekilde düzenlenip bir an önce hayata geçmesi için de çalışmaları eş zamanlı başlatacağını vurguladı.

Nalan Ersümer kimdir?

1988’te Lefkoşa’da doğdu. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünü okuduktan sonra uzmanlığını Özel Eğitim ve Kaynaştırmalı Eğitim üzerine yaptı. Şu an özel bir okulda özel gereksinimli bir öğrenciye gölge öğretmenliği yapmakta.

2015-2018 yılları arasında TDP Gençlik Örgütü’nün eşbaşkanlığı görevini yürüttü.

2018-2021 yılları arasında TOCEK başkanlığı görevinde bulundu.

Şu an TDP Parti Meclisi üyesi olarak siyasi hayatına devam ediyor.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110