Vergide hassas, hizmette yetersiz

banner37

Haspolat Sanayi’nin sorunları ülkemizde görmeye alıştığımız genel sorunlarla aynı. Yol yetersizliği, altyapı eksikliği ve temizlik sorunu başı çekiyor. Sanayici ise “vergi gününde alınıyor, hizmet yok” diyerek belediyeden şikayet ediyor

Vergide hassas, hizmette yetersiz
banner99

“BELEDİYE HİZMETTE YETERSİZ”… Sanayiciler, ilgili belediye tarafından sanayiye verilen hizmetleri yetersiz buluyor. Sanayiciler, vergi toplama konusunda çok hassas olan belediyenin, vermediği hizmetlerin karşılığını aldığını savunarak, aldıkları beledi hizmetlerin yetersiz olduğunu söyledi.

“BU YERLER SANAYİDE OLMAMALI”… Haspolat Sanayi Bölgesi’nde arıtma tesisi, vidanjör atıklarının arıtılması, kesimhane, akü değerlendirme fabrikası gibi kirli sanayide olması gereken yerlerin yer aldığına da dikkat çeken işletmeciler, özellikle akşamları ağır kokudan sanayide durulmadığını belirtti.

Eniz ORAKCIOĞLU

   Haspolat sınırlarında hizmet veren 2 sanayiden biri olan Haspolat Sanayi Bölgesi’nin, ada genelinde duymaya alışmış olduğumuz sorunlardan ziyade diğer bir sorunu da kirli sanayide olması gereken işletmelerin Haspolat Sanayi Bölgesi’nde yer alması.
   Sanayi işletmecilerinin başlıca sorunları arasında yol, temizlik ve altyapı eksiklikleri gibi sorunları var. Bunların yanında sanayici, ilgili belediyenin vergilerini tam takır aldığını, bu konuda hassas olduklarını fakat vergiler karşılığı hizmet vermeye gelince yetersiz olduğunu savundu.
   Yağmurlu günlerde sanayinin bazı yerlerinin sular altında kaldığını belirten işletmeciler, bu durumun altyapı yetersizliğinden kaynakladığını dile getirdi.

   Haspolat muhtarı, Haspolat Sanayi Bölgesi işletmecileri ve Haspolatlılar, Haspolat Sanayi Bölgesi ile ilgili görüş ve düşüncelerini KIBRIS’a anlattı.

Asım Egemen (Muhtar):
   Haspolat’ta, Haspolat Sanayi ve Kirli Sanayi olmak üzere 2 sanayi bölgesi var. Bu bölgelerde de eksiklerimiz var. Eksikleri gidermeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bu sene tüm eksiklerin giderilmesi hedefler arasında.

Hüseyin Güden:
   İlgili belediye sanayiye yeteri kadar hizmet vermiyor. Topladıkları verginin karşılığını alamıyoruz ve vermedikleri hizmetlerin vergisini toplamaları doğru değil. Bölgede altyapı, temizlik ve aydınlatmada büyük zafiyetler var. Öte yandan burası kirli sanayi olmamasına rağmen kirli sanayi gibi kullanılıyor. Haspolat Sanayi Bölgesi’nde arıtma tesisi, vidanjör atıklarının arıtılması, kesimhane, akü değerlendirme fabrikası gibi kirli sanayide olması gereken yerler yer alıyor. Özellikle akşamları ağır kokudan bu bölgede durulmuyor. Bunların yanında bölgeye hayvansal atıkların köpek mamasına çevrileceği bir tesisin yapılması söz konusu, bu da gerçekleşirse kimse sanayide duramayacak.

Mustafa Alkaravlı:

banner134
   Haspolat Sanayi’de başta gelen problemlerimiz arasında altyapı eksikliği, kanalizasyon sisteminin olmaması ve yolların bazı yerlerindeki sorunlar var. Biz temizlik konusunda ise belediyeden hizmet almıyoruz. Temizlik sorunlarımızı kendi bünyemizde çözüyoruz ve bölgedeki temizliğimizi kendimiz yapıyoruz.

Mehmet Demirci:
   Sanayinin altyapı sorunu ile ilgili bir an önce adım atılmalı ve bu sorunu çözmek öncelik olmalı. Öte yandan yollardaki toz toprak da bizleri rahatsız ediyor. Bizim bulunduğumuz bölgenin temizliğini bağlı bulunduğumuz şirket yapıyor.
 

Mahmut Altuntaş:
   Sanayinin bağlı bulunduğu belediye bölgeye karşı ilgisiz, ama iş vergi toplamaya gelince çok hassas oluyor. Söküp ağaç altına koyduğum tabela için bile belediye benden vergi istiyor. Sorunların başını altyapı çekiyor. İşletmenin önünde 2 senedir patlayan bir boru var. Belediye elemanları kaç kere gelip baksalar da sorunu çözemediler, suyun sızdığı yer deniz gibi oldu. Bunların yanında bu ülkeye katkı sağlayacak bir geri dönüşüm yeri yapıyorum, ama karşılığında sadece iki su borusunu birleştirmek için benden dünya para talep ediliyor. Ben makine mühendisiyim ve adada geri dönüşüm için çalışan tek aileyiz, ama hâlâ bizden hurda için KDV alınıyor. Kaldı ki dünyanın hiçbir yerinde hatta bu konularda oldukça hassas Türkiye’de bile hurda için KDV talep edilmiyor.

Üzeyir Altuntaş:

   Sanayiye belediye yeterli ilgiyi göstermiyor, her yer pislik içinde. Temizliğimiz dahil her şeyimizi kendimiz yapıyoruz. Ada genelinde olduğu gibi sanayinin yolları da çok kötü durumda. Bunların yanında yağmurlu havalarda burası deniz oluyor. Yağmur suları hurdaların içinden akıp gidiyor.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2020, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75