banner6

Vergisiz akaryakıt hayata geçmezse üretim biter

banner37

Vergisiz akaryakıt hayata  geçmezse üretim biter
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Genel Başkan adayı Oğuz Ceyda, tarım sektöründe vergisiz akaryakıt kullanımının hayata geçmemesi durumunda ülkede kısa zamanda üretim biteceğini söyledi.

   Ceyda,  Avrupa Birliği ve Güney Kıbrıs’ta yıllardır bu uygulama ile üretici korunurken , bizim üreticimizin kaderine terk edildiğinden söz etti ve özellikle son dönemde dünyada yaşanan krizlerden dolayı ülkemizdeki akaryakıttın yüzde 400 zamlandığını kaydetti.

   Ceyda, bunun sonucunda da üreticinin traktörüne mazot koyamaz duruma geldiğini ifade etti.

“Bu yasa ivedilikle meclis gündemine gelmeli”        

   Tarım sektöründeki tüm üreticilerin en temel girdisinin akaryakıt olduğuna dikkat çeken Ceyda, “bu akaryakıt fiyatları ile ülkede üretim yapmak artık mümkün değildir. Üreticinin traktöründe, biçerdöverinde kullandığı akaryakıt fiyatının, en lüks salon araçlarda kullanılan akaryakıtın fiyatı ile aynı, hatta daha pahalı olmasının izahı yoktur” dedi.

   Oğuz Ceyda ayrıca uzun yıllar önce, dönemin Tarım Bakanı Önder Sennaroğlu’nun, tarımda kullanılacak vergisiz akaryakıt ile ilgili yasayı tam meclise sunacağı hafta görevden alınmasının da hafızalarda yerini koruduğunu belirtti ve o gün bugün bu konunun ülke gündeminden kalkmasının ise çok düşündürücü olduğunu kaydetti. Ceyda şu şekilde konuştu:

   “Bugün itibarı ile yıllardan beridir ülkemizde yurt dışından gelip iş yapan müteahhitlik firmalarına ve gemilere vergisiz mazotu becerip verebilen gelmiş geçmiş tüm hükümetler, maalesef ne hikmetse üreticisine bir türlü bu uygulamayı hayata geçiremiyor. Gelinen noktada bıçak kemiğe dayanmıştır. Yıllar öncesinden hazır olan bu yasanın ivedilikle Meclis gündemine gelmesi ve hayata geçmesi gerekmektedir.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110