banner6

Verilen yıllık destek,bir aylık masraf değil

banner37

Balıkçılar, akaryakıta peş peşe zamlar yapılırken, hükümetin devlete yaptığı katkının yıllardır aynı kalmasından şikayetçi

Verilen yıllık destek,bir aylık masraf değil
banner151 banner143

“DESTEK BEDELİ YILLARDIR AYNI”… KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, balıkçıya verilen desteğin yetersiz olduğunu belirterek, “Destek bedeli yıllardır aynı. Tek kuruş artış yok. Bütün malzemelerimiz dövize endeksli. Destek, deniz zararlılarının verdiği zararı, hatta 1 ayda 20 kez çıktığımız av için harcadığımız yakıtı dahi karşılamıyor” dedi.

Sedef BOŞNAK

Balıkçılar, hükümetin balıkçıya verdiği bir yıllık desteğin, akaryakıta peş peşe yapılan zam karşısında ‘komik’ kaldığını söyledi.


İsyan noktasına gelen balıkçılar, akaryakıta 2 ay içerisinde 4 kez zam yapan hükümetin, balıkçıya 1 yılda 1 aylık mazot bedeli dahi vermediğini belirtti ve desteği arttırmasını talep etti.


Günümüz koşullarında yetersiz kalan desteğin artırılması gerektiğini vurgulayan KKTC Balıkçılar Birliği Başkanı Kemal Atakan, “Balıkçı yıllardır destek alıyor. Ancak yetersiz. Tek kuruşluk artış yok. Aldığımız para, 20 gece çıktığımız av için harcadığımız yakıtı dahi karşılamıyor” dedi.


Kemal Atakan, akaryakıta yapılan zammın zaten zor durumda olan balıkçıyı daha da zora koyduğunu belirterek, destek olan ilgililere hayat pahalılığıyla orantılı destek çağrısında bulundu.


Atakan, şöyle devam etti:


“Akaryakıta peş peşe yapılan zam, balıkçılık sektörüne ciddi bir darbe oldu. Destek alıyoruz, ancak yetersiz. Günümüz koşullarına göre çok komik bir rakam. Yıllardır, yapılan desteğe artış yok. Rakam aynı. 10 yıl önce mazotun litresi 1.7 iken şimdi 7.2 TL ama destek bedeli değişmiyor.


Biz sorunlarımızı kavga etmeden çözmek istiyoruz. Sesimizi duyun, bize destek çıkın. 2007’den beridir destek miktarı aynı. Balıkçının faaliyetlerini sürdürebilmesi için desteğe ihtiyacı şarttır.”

“Kayıtlı 400 balıkçı var”


KKTC’de kayıtlı 400, Gazimağusa’da ise 80 balıkçı bulunduğunu anlatan birlik başkanı Kemal Atakan, bu yıl desteğe ilaveten, pandemi nedeniyle balıkçılara biner TL verildiğinden söz etti.


Balık avı için gerekli malzemelerin dövize endeksli olduğunu kaydeden Kemal Atakan, “Bu destek değil, göz boyamadır. Balıkçı aylarca denize çıkamamıştır” dedi.


Kemal Atakan, ada ülkesi olmamamıza karşın, vatandaşların balık yokluğundan şikayetçi olduğunu belirtti ve devam etti:


“Deniz zararlılarıyla mücadele eden balıkçı zordadır, borç batağındadır. Balık avına çıkmak için, tam donanımlı bir tekne bedeli 200-250 bin TL’dir. Balıkçı balık avlamak için zarar gören takımını yenileyemiyor, teknesini zamanında bakıma alamıyor.


Balıkçı Yunus, kaplumbağa, balon balığı ve benzeri zararlıların verdiği zararı karşılayamıyor. Denizde balık tükenmiştir. Her balık, aynı malzemeyle avlanmaz. Destek yoksa balık avlayacak kimse kalmayacak. Balıkçıların yüzde 70’i 60 yaş ve üzeri. Böyle giderse sektörde kimse kalmayacak.


İlgililer bizlere karşı hep ilgili. Talep ettiğimiz tüm toplantılarda, en son söylenen “para yok.” Bu söylem, artık ağır geliyor.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
komık
komık - 1 yıl Önce

devletın yaptıgı tam komıklık halkını dusunmez kı hep bana hep bana zam zam baska bısey yok

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104