Vezne memuru 5 buçuk yıl hapse mahkum oldu

banner37

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, vezne memuru olarak görev yaptığı Gelir ve Vergi Dairesi’nde vatandaşlardan tahsil ettiği 870 bin TL’yi zimmetine geçiren Öykü Balıkçıoğlu ile ilgili kararını açıkladı

Vezne memuru 5 buçuk yıl hapse mahkum oldu
banner99

“DEVLETİN ZARARINI GİDERMEDİ”… Sanık Öykü Balıkçıoğlu ile ilgili alınan oybirliği kararını okuyan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Şerife Katip, sanığın bir yıllık süreçte 2 bin 388 işlem karşılığında vatandaşlardan toplanan 870 bin TL’yi zimmetine geçirerek sirkat ettiğini ve bugüne kadar da devletin zararını gidermediğini belirtti. Kıdemli Yargıç, davadaki tüm hususları değerlendirdiklerini ve sanığı 5 buçuk yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

Emine UYSAL ÇALUDA


Vergi Dairesi’nde veznede memur olan ve son bir yıllık süreçte 2 bin 388 işlem karşılığı vatandaşlardan toplanan 870 bin TL’yi sirkat eden Öykü Balıkçıoğlu, 5 buçuk yıl hapis cezası aldı.


Gelir ve Vergi Dairesi Lefkoşa Şubesi’nde 13 yıllık kamu görevlisi olan ve “2 bin 388 işlem” karşılığı vatandaştan tahsil edilen 870 bin TL’yi sirkat ettiği belirlenen 43 yaşındaki Öykü Balıkçıoğlu, aleyhine getirilen 130 davayı da kabul etmişti.


Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen bir önceki celsede “Kamu görevlisi tarafından sirkat” ve “Görevi kötüye kullanma” suçlarından oluşan ve 2 dosya altında toplanan aleyhindeki 130 davayı da kabul eden Öykü Balıkçıoğlu ile ilgili karar dün açıklandı.

banner134

Nüvit Gazi’nin başkanlığında Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin huzurunda dün görüşülen dünkü karar oturumunda KKTC Başsavcılığı adına savcı Atilla Enver Etkin, sanık Öykü Balıkçıoğlu’nun adına da avukat Burçin Sertbay hazır bulundu.


Davanın kararını okuyan Kıdemli Yargıç Şerife Katip, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhindeki davalardan suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.


Yargıç Katip, sanığın işlediği “Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat” suçunun 7 yıla kadar hapis cezası öngören, ciddi ve vahim suçlardan olduğuna dikkat çekti.


Katip, sanığın yasaları yok saydığını, görevini kötüye kullandığını ve bir yıllık süreçte hiçbir nedamet duymadan müteakip defalar kamu görevlisi tarafından sirkat suçunu işlediğine vurgu yaptı.


Katip, kamu yararı gereği, bu tür suçlara tevessül edecek olan kişilere karşı, caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Katip, kamu görevlisi olan sanığın sirkat ettiği 870 bin TL’lik meblağın azımsanamayacak bir miktar olduğunu ve devletin zararının giderilmemiş oluşunu aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.


Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Katip, oybirliği ile 5 buçuk yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Komik
Komik - 1 hafta Önce

870 bin tl cal 5.5 yıl ceza ye oh ne güzel ceza yahu bu devlet yanlış mi yapıyor başka memleketlerden örnek almiyormu yoksa hakimletde yanlış var kesn cal o kadar para az ceza cok komik gercekden komik

Osman
Osman - 1 hafta Önce

870 bine 5.5 yıl ceza çok komik... oh misss

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75