'Vicdani ret bir insan hakkıdır'

banner37

Vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’na verilen ceza, protesto edildi

banner87
'Vicdani ret bir insan hakkıdır'
banner99

Vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’nun askeri mahkemede yargılanarak para ve hapislik cezalarına maruz bırakılması protesto edildi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’nun perşembe günü görüşülen davasıyla ilgili yazılı açıklama yaparak, vicdani reddin bir insan hakkı olduğunu, hükümetin bunu bir an önce gündemine alması gerektiğini kaydetti.
   Yargıç Temay Sağer’in kararı açıklarken “KKTC’de vicdani retle ilgili bir düzenleme yok ve seferberlik çağrısına uyulmaması suçtur” dediği belirtilen açıklamada “Karardan da açıkça anlaşılacağı üzere, karar, yani vicdani rettin suç sayılması KKTC’de vicdani retle ilgili bir düzenlemenin olmamasından kaynaklanıyor” ifadelerine yer verildi.
   Hükümette olan partilerin, vicdani retle ilgili gerekli yasal değişikliği yapmakla yükümlü olduğu ifade edilen açıklamada “Hükümet eden tüm partilerin seçim kitapçıklarına baktığımızda vicdani retle ilgili düzenlemeyi görmek zaten mümkündür. Topluma verdikleri sözleri yerine getirmeleri gerekmektedir” denildi.
 

Sol Hareket: Dayanışma sürecek

Sol Hareket, vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’na verilen cezayı protesto ettiğini açıkladı.
   Sol Hareket adına yazılı açıklamada bulunan Abdullah Korkmazhan, vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’nun askeri mahkemede yargılanarak para ve hapislik cezalarına maruz bırakılmasını şiddetle protesto ettiklerini belirterek, Karapaşaoğlu ve tüm vicdani retçiler ile dayanışmayı sürdüreceklerini ifade etti.
   Korkmazhan, Sol Hareket olarak vicdani ret hakkı yanı sıra, kademeli olarak askerlik süresinin kısaltılmasını, şartlarının iyileştirilmesini ve zorunlu askerliğin kaldırılmasını, nihai olarak Kıbrıs’ın tüm asker ve silahlardan arındırılmasını talep ettiklerini ve bunun için mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.
 

YKP: Vicdani reddi tanımlayacak yasal girişimleri destekleyeceğiz
 

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Sekreteryası, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 7 yıl önce, Anayasa Mahkemesi’nin de 5 yıl önce vicdani retle ilgili aldığı kararlara dikkat çekerek, ülkede bugüne kadar bu yönde bir düzenleme yapılmamış olmasını eleştirdi.
   YKP’den yapılan yazılı açıklamada, son 5 yıldır hükümet olanların Anayasa Mahkemesi’nin “mahkumiyet halinde hak ihlali olabilir” uyarısını dikkate almadıklarını ve hükümetin şubat ayında hükümet programına aldığını iddia etmesine rağmen yasa değişikliğinin 10 ayda Meclis’e gelemediğini iddia etti.
   Açıklamada, YKP’nin BM İnsan Hakları Komitesi, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM, Avrupa Parlamentosu ve daha onlarca uluslararası kurumun tavsiye ettiği çerçevede vicdani reddi tanımlayan yasal düzenlemenin geçmesi için yapılacak girişimleri desteklemeyi sürdürdüğü ifade edildi.
 

banner9
KED: Vicdani reddi selamlıyoruz
 

Kıbrıs Edebiyat Derneği (KED) Askeri Mahkeme’de görülen Vicdani Ret Davası’nda Halil Karapaşaoğlu’na verilen cezanın kendileri açısından kabul edilemez olduğunu ifade ederek, “karar ülkemizin utanç kararı” dedi.
   KED Başkanı Yıltan Taşçı tarafından yapılan açıklamada, “eline silah almak ve boyunduruk altına girmek istemeyen insanların, demir parmaklıklar ardında hapsedilmesi insan haklarına aykırıdır” ifadesine yer verildi.
   Hükümet edenlerin bu yönde acilen bir karar üretmesi ve yasa yapması, Askeri Mahkeme’nin de bu kararından acilen dönmesini isteyen Taşçı, edebiyat alanında üretimleri de bulunan Halil Karapaşaoğlu ve vicdani reddini açıklayan Kıbrıs Edebiyat Derneği Asbaşkanı da olan Serkan Soyalan ve BASIN-SEN Başkanı Ali Kişmir’in bu yoldaki mücadelesini selamladığını ve bu onurlu mücadelelerinde yanlarında olduklarını söyledi.
TAK/AMME

Bengihan: Herkes vicdan özgürlüğüne sahiptir

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, insan hakkı olan vicdani ret hakkının kullanılabilmesi için gerekli yasanın derhal hazırlanıp Meclis’ten geçirilmesini talep ederek herkesin vicdan, dini inanç ve kanaat özgürlüğüne sahip olduğunu belirtti

Bengihan yaptığı yazılı açıklamada, vicdani reddini açıklayan ve seferberliğe gitmeyi reddeden Halil Karapaşaoğlu’nun askeri mahkeme tarafından suçlu bulunarak mahkum edilmesiyle vicdani ret konusunun tekrardan gündeme geldiğine ve kamuoyunda tartışma yarattığına dikkat çekti.

Bengihan, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin vicdani reddi bir hak olarak tanımasına rağmen bu hakkı kullanmak isteyenlerin mahkeme tarafından suçlu bulunarak mahkum edilmesi konu ile ilgili yasal düzenlemenin aciliyetini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bugün hükümet ortağı olan partilerin seçim bildirgelerinde vicdani ret konusu yer aldığı halde hala bu konuda adım atılmaması kabul edilemez bir durumdur” dedi.

Bengihan, Kıbrıs sorununun çözümü ile askerlik ve seferberlik sorununun çözüleceğine olan inancını vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2019, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96