Vicdani retçilerin ithamı 8 Kasım'a kaldı

banner37

Vicdani retçi Haluk Selman Tufan ve Halil Karapaşaoğlu’nun davası bir kez daha ertelendi

Vicdani retçilerin ithamı 8 Kasım'a kaldı
banner87

Mustafa ÖZYAĞCI

Vicdani reddini açıklayarak askere gitmeyen, seferberliğe katılmayı, savaşın hazırlıklarını yapmayı reddeden vicdani retçiler Haluk Selman Tufan ve Halil Karapaşaoğlu’nun davası dün bir kez daha Askeri Mahkeme’nin gündemine alındı ancak dava, sanıkların ithamı için 8 Kasım tarihine ertelendi.

Davayı, daha önce vicdani reddini açıklayan ve aynı davadan yargılanan Murat Kanatlı, Vicdani Ret İnisiyatifi üyeleri ile anti-militarist ve barış aktivistleri de izledi.

Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Doğa Tokay ve avukat Öncel Polili, hazır bulundu.

Haluk Selman Tufan’ın 6 ayrı dosya ve Halil Karapaşaoğlu’nun ise 2 ayrı dosyadan yargılanacağı davanın görüşülmesi dün de gerçekleşemedi.

Savcı Doğa Tokay, Haluk Selman Tufan ve Halil Karapaşaoğlu’nun henüz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bir başvurularının olmadığını ve daha önce benzer bir konudan AİHM’ye yapılan başvuruyla ilgili henüz bir karar üretilmediğini belirterek, davanın ileri bir tarihe ertelenmesini istedi.

Sanıkların avukatı Öncel Polili, savcının davanın ertelenmesi talebine itiraz etmedi.

Yargıç Temay Sağer, vicdani retçilerin itham edilmek üzere davayı 8 Kasım’a ertelediğini açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER