Virüs kapma endişesiyle saatlerce sıra bekliyoruz

banner37

Lefkoşa’daki Sosyal Sigortalar Dairesi önünde her zaman olduğu gibi dün de izdiham vardı. Covid tehdidiyle, kavurucu sıcakta, işlem yaptırmak için kuyrukta bekleyen onlarca vatandaş, bu duruma isyan etti:

Virüs kapma endişesiyle saatlerce sıra bekliyoruz
banner90
banner99

“DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK”… Sosyal Sigortalar Dairesi’nde sürekli yaşanan yoğunluk, vatandaşın sabrını taşırmış durumda. KTAMS ve KAMU-SEN, geçtiğimiz haftalarda dairenin personel ve altyapı sorunlarına çözüm üretilmesi amacıyla eylem yapmıştı. Sigortalarda sürekli yaşanan yoğunluktan şikayet eden vatandaşlar ise “Sürekli aynı yoğunlukla karşılaşıyoruz, yıllardır değişen bir şey yok. Ne sistem var, ne personel. İşlem yaptırmak için beklerken, bir yandan da virüs kapma endişesi yaşıyoruz” diye sesini yükseltti

Ahmet UÇAR

   Ülkedeki Covid- 19 vakalarındaki artış sürerken, işlem yaptırmak için devlet dairelerindeki insan kalabalığının önüne ne yazık ki geçilemiyor.

   Lefkoşa’daki Sosyal Sigortalar Dairesi’nde her zaman olduğu gibi dün de izdiham yaşandı. İşlemlerini yaptırmak için daireye giden vatandaşlar bir yandan saatlerce sıra beklemek zorunda kalırken, diğer yandan da virüs kapma endişesi yaşıyor.

   Bazı işlemlerde dijital ortama ve randevu sistemine geçilmesine rağmen, bu sistemlerin tam olarak işlev görmediğini belirten vatandaşlar, daireye zorunlu olarak gitmek zorunda kaldıklarını söyledi.

   KTAMS ve KAMU-SEN, geçtiğimiz haftalarda Sosyal Sigortalar Dairesi’nin personel ve altyapı eksikliklerine dikkat çekmek için eylem yapmıştı.

banner134
   Vatandaşlar, yıllardır bu sorunun yaşandığını, yetkililerin buna bir çözüm bulamadığını belirterek, böyle riskli bir dönemde saatlerce sıra beklediklerini ve virüs kapma endişesi içerisinde olduklarını ifade etti.

   Vatandaşlar, şikayetlerini şöyle anlattı:

   “Sabah 08.30’da geldik, saat 11.00 oldu hâlâ sıra bekliyoruz.

   Personel sayısı yetersiz, düzgün bir sistem yok. Dijital sisteme geçildiğini söylüyorlar ama bu sistem de pek işimize yaramıyor.

   Çünkü diyelim ki internet üzerinden ödeme yaptık, bu ödemeyi ispat etmek için uğraşmak zorunda kalıyoruz.

   Ben muhasebeciyim, her ay düzenli olarak buraya gelmek zorunda kalıyorum ve her ayın 15’inde bu yoğunlukla karşılaşıyorum. Günüm burada bitiyor.

   Öte yandan da virüs kapma korkusuyla sosyal mesafeye uymaya, maskemi takmaya çalışıyorum.

   Bu soruna bir çözüm üretilsin artık.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75