Vizyonumuz daha güzel bir Lapta

banner37

KIBRIS’a konuşan Ulusal Birlik Partisi Lapta Belediye Başkan adayı Fuat Namsoy, hedef ve projelerini anlattı:

Vizyonumuz daha  güzel bir Lapta
banner90
banner99

Ali CANSU

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lapta Belediye Başkan adayı Fuat Namsoy, vizyonunun daha güzel, daha ileri bir Lapta için proje üretmek olduğunu söyledi.

“Lapta Bölgesi için daha yapacak çok işimiz, çok geniş hayallerimiz var” diyen Namsoy, bölgenin ihtiyaçlarını bilen, bölgenin kalkınması için vizyon ortaya koyan ve en önemlisi icraatlarıyla kedini kanıtlayan bir yönetim olarak, halkın talebiyle bir dönem daha halka hizmet götürmek için aday olduğunu belirtti.

Namsoy, gelecek nesillere yaşanılası bir bölge bırakabilmek için ilk günün heyecanıyla çalışarak, Lapta bölgesine değer katan ve kalkınmasının önünü açan projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Namsoy, Lapta’nın farklı kültürel doku ve özelliğe sahip 15 yerleşim birimi, yeşil ile mavinin buluştuğu eşsiz doğası, derin tarihi ve en önemlisi misafirperver insanıyla, dünya üzerinde ender bulunan bir güzelliğe ve kalkınma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

 

“Lapta KKTC turizminin başladığı yerdir”

KIBRIS’a konuşan Fuat Namsoy, “KKTC’de turizmin başladığı yer olarak da anılan Lapta için her zaman ‘başka bir turizm modelinin’ mümkün olduğuna inandık. Birçok bölge toplantısı ve çalıştay gerçekleştirerek hazırladığımız ‘Lapta Bölgesi Kalkınma Stratejisi’nde yapacağımızı tüm çalışmaları bir plan ve programa bağladık” dedi.

Gelecek nesiller için daha güzel projeler oluştururken ve uygularken, halkın görüş ve beklentilerinin yanı sıra bölgesel kalkınmanın sağlanmasında başarısı kanıtlanan uluslararası modelleri referans olarak aldıklarını anlatan Namsoy, yerel yönetimlerin kangrenleşen sorunlarına bağlı 2015’te yaşanılan ve hiçbir zaman arkasına saklanmadığı mali krizin, ülkemizde eşine rastlanmayan yöntesel kararlar ve tasarruf tedbirleri alınmasını zorunlu kıldığını belirtti.

Namsoy, “Gerek kendi öz kaynaklarımızdan tasarruf ederek gerekse de Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’nden almaya hak kazandığımız desteklerle, dört yılda 22,5 milyon TL değerindeki yatırım projesini uyguladık” dedi.

 

“Hizmetlerimizi dört amaç ekseninde yürüteceğiz”

 

Hizmetlerini ve projelerini dört temel amaç ekseninde yürütmeye devam edeceklerini kaydeden Namsoy, bunların planlı gelişen yaşanılası Lapta, turizm yoluyla bölgesel kalkınma, herkes için Lapta Belediyesi ve etkin ve verimli yönetim olduğunu belirtti.

Bölgesel doku bozulmadan gelişimin planlı şekilde yönetilmesinde büyük öneme sahip Alsancak-Lapta İmar Planı hazırlıklarının başlatıldığını ifade eden Namsoy, şöyle devam etti:

banner134
“Bölge sakinlerimizin iyi vakit geçireceği, sosyalleşebileceği ve çocukların güven içinde oyun oynayabileceği alanların yaratılmasına büyük önem atfedilmiştir. Karşıya Meydan Düzenleme ve Park Projesi, Akdeniz Eski Okul Binası ve Ekopark Projeleri, Tepebaşı, Çamlıbel ve Kayalar Park Projeleri, Başpınar ve Yavuz Mahalleri Park ve Cami Projesi, tamamlanan veya inşaası devam eden projelerimizdir.

3 yılda 60 km asfalt yenileme ve onarım yapıldı. Su hizmetlerinde kalite için 14 km uzunluğunda içme suyu şebeke hattı, 2 tane 300 m3 kapasiteli içme suyu deposu 7000 akıllı sayaç takıldı.

Lapta Sahil Yürüyüş Yolu’nun cazibesini artırmak ve daha çok insanı buraya çekerek bölgesel kalkınmaya katkı sağlamak adına yürüyüş yolu çevresindeki 60 dönüm büyüklüğündeki alan Sosyal Yaşam Merkezi’ne

dönüştürülecektir. Kafe, restoran, basketbol, voleybol, tenis, açık hava fitness alanları, çocuk parkları, dinlence, seyir ve yeşil alanlarından oluşacak Sosyal Yaşam Merkezi projemiz hazırdır.”

 

“Teleferik ve marina projeleri hayata geçecek”

Namsoy, Lapta Sahil Yürüyüş Yolu ve Soyal Yaşam Merkezi ile bütünlüklü olarak planladıkları teleferik ve marina projelerinin, hayata geçirilmesi için çalışacaklarını söyledi.

Avrupa’nın önemli turizm merkezlerinden ilham alınarak planlanan bu projelerin, bütünselliğini kaybetmeden Lapta’ya kazandırılmasının, bölgeyi uluslararası rekabet edebilir bir konuma getirerek, ekonomik kalkınmasına önemli katkı sağlayacağını kaydeden Namsoy, bölgenin agro ve eko turizmle kalkınması ve köy pansiyonculuğunun geliştirilmesi yönünde vizyon birliğine varıldığını ifade etti.

 

“Uluslararası Cittaslow Birliği’ne katılım başvurusu yapıldı”

 

Namsoy, turizm yoluyla bölgesel kalkınmanın ve tanınmanın sağlanması için Uluslararası Cittaslow Birliği’ne katılım başvurusu yapıldığını söyledi. Kültürel kimliğin yaşatılması ve ekonomik değere dönüştürülmesi için ev sahipliği yaptıkları 11 Festivali, ekolojik, kültürel ve gastronomik değerleri tanıtmak için yoğun destek sağlayarak gelenekselleştirdiklerini belirten Namsoy, şöyle devam etti:

“Üretim maliyetlerinin düşürülmesi için ‘Üretim Kooperatifi Projesini’ hayata geçireceğiz. Amacımız evde ve tarlada üretim yapan insanlarımızı tek çatı altında toplamak ve ortak maliyetlerden (depolama, ambalajlama, dağıtım ve pazarlama gibi), tasarruf etmelerini sağlayarak onların ekonomik olarak güçlenmesine destek olmaktır. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Cittaslow Ağının Başkanlığını yürüten Seferihisar Belediyesi ile işbirliği içinde çalışmaktayız.

Avrupa Birliği desteği ve Alsancak Belediyesi’yle işbirliği içinde hayata geçireceğimiz Yeşil Atığın Geri Dönüştürülmesi Projesi, tamamlanmasıyla birlikte yeşil atık yönetiminin bölgemizde iyileştirilmesini sağlamakla kalmayacak, yeşil atıkların Güngör Düzenli Çöp Depolama alanına taşınması için harcanan giderlerden önemli ölçüde tasarruf yapılmasını sağlayacaktır.

KKTC’de ISO 9001 yönetim belgesine sahip sayılı belediye arasına katıldık. Kalite yönetim sistemi ile organizasyon şemamızı diğer belediyeler tarafından örnek kabul edilen bir yapıya taşıdık, performansa dayalı yönetim sisteminin yerleşmesi, kurum içi iletişimin iyileştirilmesi ve verimliliğin sağlanması için önemli adımlar attık. Personel giderlerimizi dengede tutarken, yatırım bütçemizi ve proje geliştirme kapasitemizi artırdık. Çağdaş Belediyecilik anlayışımızı güçlendirmek amacıyla ‘Yönetimde Verimlilik, Kararlarda Katılımcılık’ diyerek, icraatlarımıza halkın etkin katılımını gözettik.

İnsana verdiğimiz değeri gösterebilmek, gerek vatandaşın daha iyi koşullarda hizmet almasını sağlamak, gerekse de personelimizin fiziki çalışma koşullarını iyileştirmek adına Yeni Hizmet Binası projesini geliştirerek yapımına başladık.”

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2018, 10:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75