banner6

Vurgun belgelendi!

banner37

Sayıştaylık, büyük huzursuzluklara yol açan Telekomünikasyon Dairesi muhasebe bölümündeki milyarlık vurgunla ilgili araştırmasını nihayet tamamladı. Hesaplarda 58 bin TL’lik açık saptayan Sayıştay, raporunu bugün ilgili mercilere sunacak.

Vurgun belgelendi!
banner151

Ceren ÖZBİL

Telekomünikasyon Dairesi’ndeki milyarlık vurgun nihayet belgelendi. Dairede büyük huzurluklara yol açan vurgun olayını ihbar üzerine mercek altına alan Sayıştay Başkanlığı, yaklaşık 1 yıllık titiz çalışmasını tamamladı ve daha ilk günden tüm şüpheleri üzerinde toplayan ve vurgundan sorumlu tutulan muhasebe personelinin hesaplardaki yaklaşık 58 bin TL’lik açıkla ilgili bir açıklama sunamadığını saptadı.

Sayıştaylık, medyada defalarca gündeme gelen ve kamuoyuna da mal olan Telekomünikasyon Dairesi muhasebe bölümündeki vurgunu belgelemek için 1 yılını harcadı, 27 bankaya ait 14 bin 556 veriyi karşılaştırdı, yazışmaları inceledi, savunmaları aldı ve bir karara vardı.

Sayıştay Başkanlığı, Telekomünikasyon Dairesi’nin muhasebe bölümü ile ilgili başlattığı araştırmanın sonucunda, dairenin hesaplarında 57 bin 954.12 TL’lik açık tespit etti.

Konuyla ilgili hazırlanan Sayıştay raporu bugün Başsavcılık, Meclis Başkanlığı ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na iletilecek.

Başsavcılığın konuyla ilgili soruşturma başlatılması yönünde karar üretmesi halinde, rapor Polis Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek ve mali polisin devreye girmesi söz konusu olacak.

Sayıştay Denetçileri, 2016 yılının Haziran ayından beridir, Telekomünikasyon Dairesi’ndeki bu yolsuzluk üzerine çalışıyordu.

14 bin 556 veri karşılaştırıldı

Telekomünikasyon Dairesi’ndeki yolsuzluk ihbarını alan Sayıştaylık, 2016 yılının Haziran ayında dairede ciddi bir çalışma başlattı.

Bu çalışma doğrultusunda dairenin yatırımları ve 27 bankaya ait 14 bin 556 veri karşılaştırılarak, yazışmalar incelendi.

Savunmaları istendi

Yine Sayıştaylık araştırması doğrultusunda 2012 ile 2016 yılları arasındaki dönemde Telekomünikasyon Dairesi Müdürü ve dairenin Mali İşler Sorumlusu’na sorular sorularak ifadeleri alındı.

Ayrıca olaydan sorumlu tutulan muhasebe personelinin de savunma yapmasının istendiği ve 57 bin 954.12 TL’lik açıkla ilgili bir açıklama sunamadığı öğrenildi.

Kayıt tutmakta sorunu var

Yapılan araştırmalar sonucunda, Telekomünikasyon Dairesi’nin ciddi rakamlar tahsil ettiği ancak dairenin bu rakamları kontrol altında tutamadığı da ortaya açıktı.

Gerek personel azlığı nedeniyle gerekse de bazı teknik sorunlar nedeniyle evrakların kayıt altına alınamadığı tespit edildi.

Öneriler de yer alıyor...

Ayrıca Sayıştaylığın, Telekomünikasyon Dairesi’nde yaptığı araştırma sonucunda hazırlandığı raporda bazı öneriler de yer aldı.

Bu öneriler arasında raporda da belirtilen, teknik, kayıt gibi sıkıntıların ne şekilde giderilebileceğini içeriyor.

Korahan: Rapor hazır

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Sayıştay Başkanı Osman Korahan, Telekomünikasyon Dairesi ile ilgili Haziran ayından beridir devam eden araştırmayı tamamladıklarını ve raporun da hazırlandığını açıkladı.

Raporun bugün ilgili mercilere aktarılacağını kaydeden Korahan, 2012 yılından 2016 yılına kadarki süreyi denetlediklerini belirtti.

Korahan, yapılan araştırma sonucunda 57 bin 954.12 TL’lik açık tespit ettiklerini ifade etti.

“Ciddi bir çalışma yürüttük”

Telekomünikasyon Dairesi dışındaki araştırmalarda da sürecin uzadığı yönünde şikayetlerin kendilerine ulaştığını kaydeden Korahan, ancak Sayıştay’ın titiz bir çalışma yürüttüğünü ve bu doğrultuda da yasalara uygun davrandığını anlattı.

Korahan, Telekomünikasyon Dairesi’nde yapılan araştırmada da kendileri dışındaki nedenlerden sürenin uzadığını belirtti ve şu şekilde konuştu:

“Bankalarla yazışma yapıldı. Evrakları bulmakta bazı sıkıntılar yaşandı, o zaman aldı. Ardından Anayasa’da da belirtildiği gibi yapılan yazışmalara cevap almak için 30 gün bekleme süremiz vardı, o beklendi. Tüm bunlar beklenirken belli bir zaman aldı. Bu nedenle yapılan araştırma bir yıla yakın bir süre aldı. Biz de bu konuda titiz bir çalışma yürütmek zorundayız. Prosedür ne ise onu uyguladık. Tüm bunlar zaman alınca da süre uzadı.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 08:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110