Vurgun düzeni!

banner37

Yıllardır hantallığından şikayet edilen kamuda, devleti soyup soğana çeviren vurguncular, işten atılıp cezalandırılacağına, ne yazık ki ya görevlerine dönüyor, ya da evde otursa da maaşını bir tamam alıp adeta ödüllendiriliyor

Vurgun düzeni!
banner90

Ceren ÖZBİL

Hantal yapısıyla sürekli eleştirilmesine rağmen hemen herkesin “güvence” olarak görüp kapak atmak istediği devlet daireleri ve kurumlarına çöreklenen bazı uyanıkların her türlü vurgunu ve yolsuzluğu, ne yazık yanına kalıyor.

   “Yapanın yanına kâr kaldığı” bir devlet yapısının yaratıldığı ülkemizde, vurguncular değil cezalandırmak, ödüllendiriliyor.

   “Partizanlık” temelinde yaratılan bu hantal yapıdan, “kuruşa kurşun atar” durumundaki devlet hazinesi de yütüldükçe yütülüyor.

   “Tam takır, kuru bakır” durumdaki devlet hazinesinden ne yazık ki vurguncular için her ay maaş olarak milyonlarca lira “ödül”müş gibi bu kişilerin cebine gidiyor.

   Son zamanlarda sadece gazete sayfalarına yansıyan yolsuzluk ve vurgun olayları arasında Elektrik Kurumu’ndan Telefon Dairesi’ne, devlet hastanelerinden Araç Kayıt Dairesi’ne, Tapu Dairesi’nden, Merkezi Cezaevi’ne kadar birçok devlet kuruluşunun ismi ön plana çıktı.

   Günlerce, hatta haftalarca gazete manşetlerini süsleyen birçok yolsuzluk olayının zanlısı durumundaki uyanıklar, devleti milyonlarca lira vurdukları yetmezmiş gibi, polis ya da savcılık soruşturması tamamlanmadığı için ellerini kollarını sallayarak etrafta dolaşırken, bir de maaşlarını bir tamam alabiliyor.

   Bu durum ise zaten siyasete ve siyasetçiye güveni kalmayan vatandaşları, devletten soğutma aşamasına kadar götürüyor ve bu duruma, gelmiş geçmiş hiçbir hükümet çare üretemiyor.

   “Vurguncunun ödüllendirildiği” bir sisteme dönüşen kamu yönetimi, siyasetçilerin ağzında sürekli ballandırdığı ancak yaşama geçiremediği “kamu reformu” hedefi de inandırıcılığını yitirmeye başladı.

   Kamu kurum ve kuruluşları ile devlet dairelerindeki yolsuzluk olayları, kamuya olan güveni gün geçtikçe daha da sarsıyor.

   Yıllardır hantallıkla suçlanan kamu kurum, kuruluş ve devlet dairelerinin sürekli yolsuzluklarla anılması, hükümetlerin ve denetleme organlarının, “görevlerini yapmama”, “adamına göre muamele yapma”, “iş bilmezlik” ve “partizanlıkla” suçlanmasına yol açıyor.  

   Vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruşları ile devlet dairelerine yeniden güven kazandırmak için işbaşına gelen yeni hükümetin bu yönde ciddi adımlar atmasını bekliyor.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Sosyolog ve Aile Danışmanı Nihal Salman ve Kamu-Sen Başkanı Metin Atan, vatandaşların kamuya olan güvenini neden kaybettiğini ve bunun önüne nasıl geçilebileceğini anlattı.

   Salman, vatandaşların kamuya olan güvenini kaybetmesinin en büyük nedeninin kamuda partizanca atamalar yapılması olduğunu söyledi.

   Atan ise vatandaşın güvenini sarsan noktanın sadece yolsuzluklar olmayıp, bazı kişileri bir üst göreve taşımak ya da korumak için değiştirilmeye çalışılan yasalar olduğunu da belirtti. 

Salman: Halkın kamu ve devlete güveni kalmadı

   Sosyolog ve Aile Danışmanı Nihal Salman, siyasete güvenin azalmasıyla birlikte toplumun, devlet ve kamu sektörüne olan güveninin de sarsıldığını anlattı.

   Bunun pek çok nedeni olduğunu söyleyen Salman, bunlar arasında müdür ve müsteşarların siyasi atama olması, yasal boşluklar ve hantal yapının yer aldığını ifade etti.

   Salman, tüm bunlar birleşince vatandaşlar tarafından kamuya ve devlete karşı bir güvensizlik oluştuğunu belirtti.

“Tek sorumlu personel değil”

   Salman, kamudaki hantal yapının tek sorumlusunun personel olmadığını söyledi ve şöyle konuştu:

   “Müdürler, siyasi atama olduğu için otorite kuramıyor. Bir hükümet değişikliği ile birlikte müdür de değişiyor.   Ayrıca bir personel de eğer hükümette olan siyasi partinin mensubuysa, bunun rahatlığı içerisinde davranıyor. Herhangi bir sorun yaşadığında, o siyasi partinin kapısını çalabiliyor. Toplumda da artık kamuya karşı bir güvensizlik oluştu. ‘Eğer devlet dairesinde işiniz varsa aylarca halledemezsiniz’ gözü ile bakıyorlar. Bunu toplumun her kesiminden duyabiliyoruz”.

banner9
“3’lü kararname ile atamalar yapılmamalı”

   Kamudaki hantallığın önüne geçilebilmesi için 3’lü kararname ile yani siyasi atamalardan vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Salman, bunun partizanlık getirdiğinin altını çizdi.

   Salman, ne yazık ki kamu sektöründe ve devlette partizanlığın hakim olduğunu ifade ederek, bunun da beraberinde hantallık getirdiğinin altını çizdi.

“Sadece personelin çalışma saatini düzenlemekle olmaz”

   Kamu reformunun sadece personelin çalışma saatini düzenlemekle olmayacağını söyleyen Salman, liyakata dayalı bir sistem getirilmesinin önemini vurguladı.

   Salman ayrıca, yasal eksikliklerin de bir an önce giderilmesi gerektiğini belirtti ve “Yasal boşlukları gidermekte en büyük sorumluluk milletvekillerine düşüyor. Ancak seçilmelerinin üzerinden kaç ay geçti ve yaptıkları yasa, ya da yasa sayısına bakıldığında yeterli olmadığı açıkça görülüyor” dedi.

Atan: Kamuya güven kalmadı

   Kamu-Sen Başkanı Metin Atan da kişilere göre hazırlanmaya çalışılan yasaların, yolsuzlukların, adı yolsuzluğa karışanların kamudaki görevlerine geri alınmasının, vatandaşın kamu kurum ve kuruluşlarına karşı olan güvenini iyice sarstığını anlattı.

   Bu hükümetten gerekli önlemleri almasını ve ödül ile ceza sistemini uygulamaya koymasını isteyen Atan, halkın, kamuya karşı olan güveninin geri kazanılması gerektiğinin altını çizdi.

“Kişiye özel yasa değişiklikleri yapılıyor”

   Siyasi partilerin ne yazık ki kamuda partizanlık yaptığını söyleyen Atan, “Yasaya uygun olmayan bir şekilde özel kalem müdürleri atanmaya çalışılıyor. Bunun için de yasa, değiştirilmek isteniyor. Bunlar kabul edilemez bir şeydir. Vatandaşın kamuya olan güveni iyice sarsıldı” şeklinde konuştu.

“Neden yıllar sonra ortaya çıkıyor?”

   Atan, kamuda yaşanan yolsuzluk olaylarına dikkat çekerek, “Neden bu olaylar yıllar sonra ortaya çıkıyor?” diye sordu.

   Atan, hemen hemen her yolsuzluk olayı incelendiğinde yıllar önceden başladığının fark edildiğini söyledi ve bunun başından fark edilmemesinin de denetim eksikliğinden kaynaklandığını anlattı.

   Metin Atan, bu gibi yolsuzlukların önüne geçilebilmesi için kamuda doğru düzgün bir şekilde denetim yapılması gerektiğini vurguladı.

“Torpil var”

   Kamuda, özellikle müdürlük ve müsteşarlık gibi görevlere torpille gelindiğini söyleyen Atan, durum böyle olduğunda da yoğun bir partizanlık yaşandığını söyledi.

   Atan, artık ülkede bu sistemin değiştirilmesi gerektiğini belirtti ve “halkın kamuya olan güveni geri kazandırılmalı” dedi. 

“Ülke, yakında Teksas’a dönecek”

   Birçok yolsuzluk olayının da kapatılmaya çalışıldığını söyleyen Atan, şunları kaydetti:

   “Birinin adı yolsuzluğa karışıyor, çalıştığı yerden alınıp başka bir kamu görevine veriliyor. Bu bir çözüm değildir.   

   Bu insanların görevden atılması gerekir. Davalar aylarca sonuçlanmıyor. Polis yoğun çalışma saatleri ve personel azlığı nedeniyle her yere yetişemiyor.

   Asayişin ve güvenliği sağlamak lazım… Böyle giderse herkes kendi cezasını kendisi vermeye başlayacak. Ülke Teksas’a dönecek”.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 09:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
iffet kırdar
iffet kırdar - 6 ay Önce

hangi devlete kamu sınavlarını geçipde ,işe alındılar %75 sınavsız ve torpildir bu düşünçemi kimse değiştiremez asla benim sınavım yok diye torpilim yok diye kimse beni işe almaya cesaret edemiyor bu zaman da ama ben zorda olsa devlet memurunda 6 saat fazla çalışsamda devlete girmek için yine uğraşaçğım .hakksızlıklarada gögüs gerip savaşaçğım bundan sonra benimde ve benim gibilerinide hakkı devlete olmak

Hasan Nihat Erduran
Hasan Nihat Erduran - 6 ay Önce

Üst kademe yöneticileri ile ilgili olarak,ne işe girmede ne atanmada ne terfilerde ne de müşavirlikte iddia edilenlerin hiçbiri bana uymaz ve üzerime almam...!
13 yıl özelde hizmet ederek,kamuya geçtim.Müh.lik mimarlık hizmetleri sınıfı,3.d.mak.müh.mevkii münhali 3 idi,3 müracaatın 2.si dolduruldu,3.mevki boş kaldı ve Asfalt Şantiyesinde yıllarca çalışıp terfi nedeniyle md.lükte göreve atandım.3.lü kararnamede de benden kıdem olarak,lisan,eğitim , tecrübe,kurs olarak daha iyi konumda kimse bulunmamaktaydı...!2013 yılında Karayollarında durum neydi öğrenmeniz kolaydır.
Müşavir iken 2017 de çağrıyla bub da müşavir md olarak çalıştım ve Karayolları ile ilgili raporlar hazırladım,emekli iznime başladım ve kısmetse Haziran 2019 da yaş dolayısıyla emekliye ayrılacağım.
Ancak,diğer müşavirlerden büyük çoğunluğunun,çağrıya icabet etmediğini de biliyorum.Kamu iş ve Kamu sen üyeliğim de emeklilikle son bulacak fakat gönül bağımız,dayanışmamız devam edecektir...
Durum bundan ibarettir,saygılar
Hasan Nihat Erduran(Md.Karayolları,Müşavir BUB.lığı)

Hasan Nihat Erduran
Hasan Nihat Erduran - 6 ay Önce

Kamu hizmeti komisyonu sitesinden takib edebilirsiniz,giriş ve terfi sınavlarını...geçici ve sözleşmeliler kamudan geçmez...bilginize!

SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108