banner6

Washington'daki konferansta Kıbrıs Türk tarafı yok

banner37

Kıbrıs Türk Müzakereci Özdil Nami'nin, Atlantic Council'in "Birleşik Kıbrıs için Stratejik ve Sürdürülebilir Kalkınma" başlıklı konferansına "davet zamanında ulaştırılmadığı için" katılmadığı bildirildi.

Washington'daki konferansta Kıbrıs Türk tarafı yok
banner151

Osman KALFAOĞLU

ABD'nin başkenti Washington'da KKTC saatiyle 19:30'da başlayacak konferansta Kıbrıslı Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis bir konuşma yapacak.

Konuyla ilgili KIBRIS'a konuşan Özdil Nami, konferansla ilgili davetiyenin hiç kullanmadığı bir e-posta adresine gönderildiğini, Atlantic Council'in hiç bir şekilde kendisiyle resmi yollardan iletişime geçmediğini söyledi.

Nami, Atlantic Council'in ne Cumhurbaşkanlığı'na doğrudan, ne de Kıbrıs'taki ABD elçiliği aracılığıyla kendisiyle iletişime geçtiğini belirtirken, kurumun hatasını kabul edip özür dilediğini ancak Washington'da olabilmek için gerekli ayarlamayı yapmanın mümkünm olmadığını iletti. 

Diğer yandan davetiye sorununun aşılması için Birleşmiş Milletler'in (BM) çok uğraştığını ancak Özdil Nami'nin konferansa katılması için ikna edilemediği öne sürüldü.

Konferansta konuşmalar yapacak arasında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide de bulunuyor.

Açılış konuşmasını Nuland yapacak

Konferansın açılış konuşmasını, müzakerelerin çerçevesini oluşturan 11 Şubat 2014 ortak açıklamasının çıkmasında büyük rol oynayan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar eski Yardımcısı Victoria Nuland yapacak.

Konferansta ABD merkezli sivil toplum örgütü, Atlantic Council, Dışişileri Bakanlığı ve medya temsilcileri konuşacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 15:53
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110