banner6

'Ya bir yol bulun, ya bir yol açın, ya da yoldan çekilin'

banner37

Lapta-Alsancak çift şerit yol projesinin hayata geçirilmesi için 18 Ekim Perşembe günü saat 16.00’da Çıkarma Plajı önünde eylem gerçekleştiriliyor. Bölge halkının yetkililere mesajı ise şu şekilde:

'Ya bir yol bulun, ya bir yol açın, ya da yoldan çekilin'
banner99

Ahmet VAMIK

   Lapta-Alsancak çift şerit yol projesinin hayata geçirilmesi için Alsancak ile Lapta Belediyeleri ve Kuzey Batıyı Kalkındırma Hareketi tarafından 18 Ekim Perşembe günü "Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil" sloganıyla eylem gerçekleştiriliyor.
   Alsancak Çıkarma Plajı önünde saat 16.00’da gerçekleştirilmesi planlanan eylemde, söz konusu yolun tek şerit olması nedeniyle yıllardır bölge halkının çilesi haline gelen trafik sorununa çözüm bulunması için yetkililere seslerini duyurmayı hedefliyor.
   Konuyla ilgili olarak KIBRIS Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Lapta ve Alsancak Belediyesi Başkanları Mustafa Aktuğ ile Fırat Ataser, bölgenin kalkınması ve refaha kavuşması için çok önemli bir adım olan yol projesinin hayata geçmesi için kararlılıkla mücadele edeceklerini vurguladı.

Ataser: Para olsa dahi şu an ihaleye çıkamayız
   Lapta-Alsancak çift şerit yol projesinin hayata geçmemesinin nedeninin yetkililerin sorumsuzluğundan kaynaklandığını dile getiren Alsancak Belediyesi Başkanı Fırat Ataser, projenin alt yapı çalışmalarının gerçekleştirilmemesi nedeniyle yol projesi için ihaleye çıkma ihtimallerinin olmadığını ifade etti.
   “Para olsa dahi şu an ihaleye çıkamayız, buna hazır değiliz” diyen Ataser, istimlâk, telefon iletim hatları, elektrik iletim hatları ve su iletim hatları gibi birçok altyapı sorununun halen çözülememesi nedeniyle yıllardır bir arpa boyu yol kat edilemediğini vurguladı.
   Ülkemizdeki bürokrasinin hantallığı nedeniyle altyapı ihalelerini alan firmaların büyük sorunlarla karşılaştığını ve kurumlar arası iletişimsizliğin de bunun en büyük nedenlerinden biri olduğunu ifade eden Ataser, Elektrik Kurumu, Telekomünikasyon Dairesi ve Su İşleri Dairesi’nin yıllardır hiçbir adım atmamasını eleştirdi.
   Lapta-Alsancak çift şerit yol projesinin hayata geçmediği her gün devletin, vatandaşın hem cebinden parasını hem de zamanını çaldığını dile getiren Fırat Ataser, yolun bölge halkının çilesi halline geldiğini kaydetti.

Lapta Belediyesi ile birlikte organize edilen ve 18 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilecek olan eylemin ses getirecek ve büyük bir eylem olacağını vurgulayan Ataser, konuşma yoluyla sorunun çözülememesi nedeniyle eylem kararı aldıklarını ve herkese kararlılıklarını göstermek istediklerini ifade etti.
   Eylem esnasında yolun bir süreliğine trafik akışına kapatılacağını kaydeden Ataser, bu konuda vatandaşlardan anlayış ve destek beklediklerini kaydetti.
   Ataser, hayata geçmesi beklenen yol projesinin sadece trafiği rahatlatacak bir proje olmadığını, aynı zamanda bölgeyi ileriye taşıyıp kalkındıracağını da vurguladı.

Aktuğ: Tüm kararlılığımız ile mücadele edeceğiz
   Yerel seçimlerden sonra Alsancak Belediyesi Başkanı Fırat Ataser’le bir araya geldiklerini ve Lapta-Alsancak çift şerit yol projesiyle ilgili görüş birliğine vardıklarını belirten Lapta Belediyesi Başkanı Mustafa Aktuğ, bölge halkının her gün yaşadığı çileyi sona erdirmek ve bölgeyi kalkındırmak için sonuna kadar birlikte hareket edeceklerini belirtti.
   Söz konusu projenin ihalesine 2011 yılında çıkıldığını fakat üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen tek bir çivi çakılmadığını vurgulayan Aktuğ, hem bölge halkının refahı için hem da bölgeyi kalkındırmak için yol projesinin bir an önce hayata geçmesini beklediklerini söyledi.
   1 Ekim itibariyle 18 Ekim’de eylem yapılacağını duyurduklarını ifade eden Aktuğ, “O günden bu güne hükümettin bir adım atmasını ya da bizimle bir diyalog kurmalarını bekledik fakat bize bir geri dönüş yapılmadı” dedi.
   Aktuğ, İki belediye, sivil toplum örgütleri ve vatandaşların katılımıyla 18 Ekim Perşembe günü eylemin büyük bir destekle gerçekleşmesini beklediklerini belirtti.  
   Mustafa Aktuğ, “Bölge halkının en önemli ortak sorunlarından biri olan yol sorunun çözümü için herkesi perşembe günü düzenlenecek eyleme davet ederek, Lapta ve Alsancak Belediyesi Başkanlarının sırt sırta verdiğini ve bu sorunun çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını da vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104