'Ya bu çalışma soruşturmaya olumsuz etki ederse?'

banner37

Dört gencin sel sularına kapılarak hayatını kaybettiği yapımı yeni tamamlanan Girne-Lefkoşa anayolunun Ciklos mevkiindeki ihmaller sorgulanırken, Karayolları Dairesi’nin bölgede başlattığı yeni çalışma birçok soruyu da beraberinde getirdi

'Ya bu çalışma soruşturmaya olumsuz etki ederse?'
banner90

Meyil AVCAN

Yapım aşaması tamamlanarak yeni açılan Girne-Lefkoşa anayolunun Ciklos mevkiinde 5 Aralık’ta yaşanan şiddetli yağışlar nedeniyle akışı engellenen derenin suyu yoldan akarak 4 gencin hayatına mal oldu.

Yeni yoldaki söz konusu ihmaller sorgulanırken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Karayolları Dairesi, Ciklos mevkiinde geçtiğimiz hafta sonu yeni dere güzergâhı açma ve yağmur suları nedeniyle altı boşalan asfaltın altını doldurma çalışması başlattı.

Karayolları Dairesi’nin bölgede başlattığı bu çalışmalar ise vatandaşları tedirgin etti.

banner9
Dört gencin içinde bulunduğu aracın sel sularına kapılarak hayatını kaybettiği yapımı yeni tamamlanan yolda ihmal ya da hata olup olmadığı konusunda soruşturma devam ederken ve henüz resmi bir açıklama yapılmamışken, Karayolları Dairesi’nin bölgede çalışma başlatmasından tedirgin olan vatandaşlar, bu çalışmanın varsa ihmal veya hataları kapatma olasılığından endişe ediyor.

Soruşturmanın ne zaman neticeleneceğini merak eden vatandaşlar, soruşturma devam ederken yola müdahalede bulunmanın neticeyi etkilemesinden veya varsa hata ve ihmalleri gizleyebileceğinin endişesini taşıyor.

Derenin akış yönünün değiştirmenin ve altı boşalan asfaltın altına yeniden toprak doldurmanın ne kadar güvenilir olabileceğini sorgulayan vatandaşlar, söz konusu yola güvenli ve sağlam çözümler bulunmasını istiyor.

Karayolları Dairesi’nin başlattığı çalışmalar hakkında ilgili bakanlık yetkililerinden ve daireden tatmin edici bir açıklama yapılmazken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Basın Danışmanı Osman Kalfaoğlu, gazetemize kısa bir açıklama yaparak, Ciklos mevkiinde teras çalışmaları yapıldığını, sağlı sollu akan dere için yola paralel olarak yeni güzergah oluşturulduğunu, derenin bazı bölümlerinin içinin ise herhangi bir deformasyon oluşmaması adına taş ve betonla kaplanacağını söyledi.

Yaşanan sel felaketinin ardından olayı ‘şanssızlık’ olarak değerlendiren bazı yetkililerin aksine, Trafikte Kazasız Yaşam Derneği (TRAKAYAD) geçtiğimiz günlerde yaptığı yazılı açıklamada, trafik güvenliğinin gelmiş geçmiş tüm yönetimler için hiçbir önem arz etmediğinin yaşanan sel felaketi ile bir kez daha kanıtlandığını ifade etmişti.

Yapılan yazılı açıklamada yıllardır yapılmakta olan uyarılara rağmen yollarımızın trafik güvenliğine ve drenaja önem verilmeden yapılmaya devam edildiğini vurgulayan TRAKAYAD, tüm trafik güvenliği önlemleri tamamlanmadan Girne-Lefkoşa anayolunun trafiğe açılmasının da ayrıca büyük bir hata olduğunu, trafik güvenliğinin eksik olduğu yollarda insan hayatı ve sağlığının sürekli tehdit altında olduğunu ifade etmişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108