banner6

'Ya dengeli bir uzlaşma olur ya da Kıbrıs sorunu çözülmez'

banner37

Rum eski Başsavcı Alekos Markidis, bugün Rum basınında yer alan demecinde, Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelerden söz etti.

'Ya dengeli bir uzlaşma olur ya da Kıbrıs sorunu çözülmez'
banner150 banner150 banner151 banner143

Politis gazetesinde yer alan söyleşisinde Markidis, “BM Genel Sekreteri’nin, konumundan ötürü sahip olduğu ağırlıkla, kişisel olarak duruma müdahale etmemiş olması halinde, müzakerelerin kesin olarak başarısızlıkla sonuçlanacağını, çünkü BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı’nın vardığı sonuca göre, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir konferans yapılması metodolojisi üzerinde bir anlaşmaya varılmasının mümkün olmayacağını” öne sürdü.

Markidis’in “Anastasiadis’in bilindik önerisine iyi gözle bakmadığını” da yazan gazete, Markidis’in “bunun net olarak süreçle ilgili olan, beklenmedik bir öneri olduğunu söylediğini” iletti.

Gazeteye göre, “ilerlemenin neden kriterler temelinde değerlendirilmesi gerektiğini anlamadığını” ifade eden Markidis, “bunlar üzerinde daha önceden hem fikir olunması gerektiğini” söyleyerek, “bir diğer ifadeyle, kriterler üzerinde hem fikir olmak için zaman harcayacaklarını” ifade etti.

Markidis devamla “Temel olarak aynı senaryo tekrarlanmaktadır ve bu senaryoda, Kıbrıs sorununu müzakere etme sorumluluğuna sahip olanlar, kamuoyuna yönelik olarak yaptıkları açıklamalara hapsolup kalmaktadırlar. Bunun akabinde de, kritik an geldiğinde, ya geri çekilip 180 derece dönüş yapmaya mecbur kalacaklar ve bunun sonucunda da kamuoyu karşısındaki güvenirliklerini kaybedecekler, ya da ısrar edecekler ve sonuç çıkmaz olacak” ifadelerini kullandı.

“Kıbrıs sorunu çözülse de çözülmese de, Güney Doğu Akdeniz’deki planlamaların süreceğini” savunan Markidis, “bizi beklemeyecekler” dedi.

“Bir uzlaşma olmadan Kıbrıs sorununun çözülmesinin söz konusu olmadığını” öne süren Markidis, “Kıbrıs sorununun kendilerinin istediği şekilde çözülmesinin mümkün olmadığı gibi, Türklerin istediği şekilde de çözülmeyeceğini, ya az çok dengeli bir uzlaşma bulunacağını, ya da Kıbrıs sorununun çözülmeyeceğini” iddia etti.

Gazete, Markidis’in “Yunanistan’ın tutumunun yanlış olduğu” değerlendirmesinde bulunduğunu da ekledi.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2017, 12:21
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110