“Ya para ödenecek ya da kurumu yıkacayık”

banner37

Hayvan üreticileri, süt paralarının tamamının ödenmemesi nedeniyle dün SÜTEK önünde şok eylem yaptı. SÜTEK’in kapısına dayanan üreticiler, veryansın etti. Üreticiler, kuruma girmek isteyince polisle aralarında kısa süreli arbede yaşandı

banner87
“Ya para ödenecek ya  da kurumu yıkacayık”
banner90
banner99

Özmen YILANCILAR

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Kurban Bayramı öncesi üreticinin süt bedelinin yarısının ödediğini ve diğer yarısının da imalatçıya kredi olarak verdiğini ileri sürdü.

   Naimoğulları, bu karardan dolayı Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ve Süt Endüstrisi Kurumu Yönetim Kurulu’nu istifaya çağırdı.

   Süt paralarının tamamının ödenmesini isteyen üreticiler, dün SÜTEK önünde şok eylem yaptı.

   Tansiyonun yüksek olduğu eylemde üreticiler, alınan kararlara ve yapılan uygulamalara, öfke kustu. “Biz sütümüzü sattık bize paramızı verin” diyen üreticiler, kuruma girebilmek için giriş yapısını zorlayınca, polisle karşı karşıya geldi.

   Kısa süreli arbedenin yaşandığı eylemde, polisin çağrısıyla taraflar sakinleşti.

banner134
   Naimoğulları, süt paralarının ödenmesi için pazartesi gününe kadar kuruma ve bakanlığa süre verdiklerini ifade ederek “Eğer süt paralarının tamamı pazartesi ya da salıya kadar ödenemezse, kurumu yıkmaya geleceğiz” dedi.

   Naimoğulları, “Hayvancıya sormadan kendi başlarına zoraki kararlar almak ve üreticinin ekmek parasına göz dikmek nerede görülmüştür. Bu yapılan hareketi ne hayvancı ne de tarih asla kabul etmeyecektir” dedi.

   Üreticiyi çek yasağına sokan, hayvanlarına yem alamaz duruma getiren, dolandırıcı duruma sokan, ayrıca piyasada binlerce insanın bayram öncesi parasız bırakan zihniyetlerin kimin yanında olduğunu soran Naimoğulları, üreten insanların isyana zorlandığını kaydetti.

   Naimoğulları, hayvancıların yıllardır yaptığı gibi haklarını en ağır şekilde tepkiler koyarak aramaya devam edeceğini belirterek, “Sayın Dursun Oğuz ve ekibi tarım ve hayvancılık sektörünün idare etmekte sınıfta kalmışlardır” dedi.

   Mustafa Naimoğulları’nın SÜTEK Müdürüyle görüşme talebi oldu. Naimoğulları, görüşmeye 30 üreticinin de girmesini istedi, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’u görüşmek için kuruma davet etti.

   İçeriye sadece 3 kişinin alınabileceği bilgisi üzerine Naimoğulları, talebini yineledi, bunun üzerine SÜTEK Müdürü Mehmet Karadayı, eylemcilerin yanına geldi.

   Naimoğulları, “Borç alın bu parayı ödeyin. Dilenecek miyiz? Burası dingonun ahırı mı?” diye sordu, Bakan Oğuz’un gelmesine yönelik talebini yineledi. SÜTEK Müdürü Karadayı, Bakan’a, bu talebi iletti ancak ret yanıtı aldı. Bunun üzerine hayvancılar, kurumun giriş kapısını kapıyı açmaya çalıştı, bu esnada polis ile üreticiler arasında arbede yaşandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75