Yabacılar ‘Irkçılık’ ve ‘ayrımcılığa’ uğruyor

Ülkemizdeki yabancı uyruklu öğrenciler, “yerlilerle eşit muamele” talebiyle VOIS Cyprus adlı bir platform kurdu. Platform sözcüleri, ülkemizdeki yabancı uyrukluların yaşadıkları sorunları KIBRIS’a anlattı

Yabacılar ‘Irkçılık’ ve  ‘ayrımcılığa’ uğruyor
  • 18 Mart 2018, Pazar 10:30

Ramazan SAFA

“Ayrımcılık ve ırkçılık, sadece Afrikalı öğrencilerle kısıtlı değil. KKTC’deki tüm yabancı uyruklu öğrenciler ırkçılığa ve ayrımcılığa maruz kalıyor.

Kıbrıs’ta bilerek ve isteyerek ırkçı davranışlar sergileyen insanların yanı sıra bir başka topluluk daha var ki; bu kişiler ırkçı davranışlarda bulunmalarına rağmen ırkçı olduklarının farkında değiller.

Bu kişilere ırkçı davranışta bulunduğunu anlatmaya çalıştığımızda ise ‘Benim de siyah arkadaşım var’ diyerek ırkçı davranışta bulunduğunu reddediyor. İşte burada bizim işimiz başlıyor. Hangi davranışın ırkçı olduğu konusunda farkındalık yaratmamız gerekiyor”…

Bu cümleler, ülkemizde bulunan yabancı uyruklu öğrencilerin, seslerini duyurabilmek ve haklarını savunabilmek için kurdukları “VOIS Cyprus” adlı platformun sözcülerine ait…

Kuzey Kıbrıs’taki uluslararası toplumun sesi olma misyonuyla yola çıkan VOIS Cyprus, yabancı uyruklu öğrencilerin için Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan “yerlilerle” eşit muamele talep ediyor. Üniversitede okuyan öğrenciler tarafından kurulan platform, siyasi çizgiden bağımsız bir oluşum.

KIBRIS’a konuşan uluslararası öğrencilerden oluşan VOIS temsilcileri, VOIS Cyprus platformunun bireysel bir oluşumdan daha çok topluma hitap ettiğine dikkat çekti.

Platformun sadece yabancı uyruklu öğrenciler için değil toplumun her kesimi için bir paylaşım alanı olduğunu ifade eden temsilciler, daha iyi bir topluma ulaşma hedefinde.

VOIS platformu adına konuşan temsilciler şöyle diyor:

“VOIS Cyprus insanlara konuşma, sorunlarını paylaşma ve kendilerini ifade etme fırsatı sunuyor. Öte yandan bu platform Kuzey Kıbrıs’ın kötü yanlarını dile getirmeye çalışan ve yetkililerden özel önlemler isteyen bir platform da değil. Bizler sadece Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan her insana nasıl davranılıyorsa bize de öyle davranılmasını istiyoruz. Diğer insanlarla eşit muamele görmek istiyoruz. Toplumdaki her kesime eşit muamele, daha üretken bir toplum ortaya çıkaracaktır. Çünkü yabancı uyruklu öğrenciler toplumda eşit muamele gördüklerinde kendilerini topluma ait bir birey olarak görüp, katkıda bulunmaya meyilli olacaktır. Daha kapsayıcı bir toplum, daha çok üreten daha iyi bir toplum olacaktır”.

“Biz burayı işgal etmeye değil, buranın parçası olmaya geldik”

Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan herkese mesajları olduğunu söyleyen VOIS temsilcileri, konuştu:

“Bizler de sizler gibi insanız. Buraya öğrenci olarak geldik ve inanın buradaki çeşitlilik bizi mutlu ediyor. Biz burayı işgal etmeye değil, buranın bir parçası olmaya, buraya katkı sağlamaya geldik. Yabancı uyruklu öğrencilerin bu topluma ve ülkeye zarar verdiği doğru değil. Bizler hem ekonomik olarak ödediğimiz vergilerle, okul paralarıyla, ülkeye döviz girdisi sağlayarak katkı sağlıyoruz hem de kültürel olarak kendi kültürümüzü sizlerle paylaşarak bu ülkeye renk katıyoruz. Bizler Kıbrıs’ın güzelliğinin farkındayız. Bizim sizlerden istediğimiz sadece bizlere de herkese davranıldığı gibi davranılması yani eşit muamele.”

Farkındalık oluşturacak projeler planlanıyor

İşe Facebook sayfası kurarak, sosyal medyada başladıklarını söyleyen gençler, Kennedy Dede cinayetiyle ilgili bir farkındalık videosu çekti.

Öğrencilerin Kuzey Kıbrıs’ta yüzleştiği sorunlarla ilgili farkındalık oluşturacak videolar çekmeye devam edeceklerini söyleyen VOIS temsilcileri, bu videolarla birlikte öğrencilerin yaşadığı problemlerin ve zorlukların yerel halk tarafından daha iyi anlaşılmasını amaçladıklarını belirtti.

Bu videoların salt kötü olaylara indirgenmeyeceğini vurgulayan temsilciler, Kuzey Kıbrıs’ın güzelliklerinin de videolarda yer alacağını ifade etti. Kısa zamanda “Serbest Kürsü” etkinlikleri düzenleyeceklerini belirten VOIS temsilcileri, deneyim paylaşımının önemine dikkat çekmek istediklerini söyledi.

VOIS temsilcileri bir diğer projelerininse profesyonel bir kısa film çekmek olduğunu belirterek, bu kısa filmi çeşitli platformlarda, sinemalarda ve TV kanallarında da yayınlamak istediklerini kaydetti.

VOIS CYPRUS bünyesinde daha çok proje yapacaklarına dikkat çeken temsilciler, zamanla daha görünür olacaklarını ifade etti.

“Bazı acenteler öğrencileri kandırıyor”

Bazı komisyoncular ve acenteler tarafından adaya getirilen öğrencilerin türlü yalanlarla kandırıldıklarını söyleyen temsilciler, “Özellikle öğrenciler ada hakkında gelmeden önce yeterli araştırma yapmamışsa büyük sorunlar ortaya çıkıyor” dedi.

Deneyimlerinden örnekler veren VOIS temsilcileri, bir öğrenciye Kuzey Kıbrıs’ta öğrenimini sürdürürken futbolcu olabileceği söylenerek adaya getirildiğini söyledi. VOIS Cyprus temsilcileri, başka bir olayda bir acentenin “Seni İngiltere’ye götüreceğiz” diyerek adaya getirdiği öğrenciyi üniversite önünde bırakıp İngiltere’ye gitmek için tren beklemesini söylediğini ve öğrencinin de kendisine söyleneni yaptığını anlattı.

Bazı acentelerin öğrencilere çok çabuk iş bulacaklarını, bir Avrupa ülkesinde olacaklarını ve rahat bir hayat yaşayacaklarını söyleyerek onları kandırdıklarını anlatan VOIS Cyprus temsilcileri, aksine iş bulmanın zor olduğunu bulsalar dahi çok az ücrete çalıştırıldıklarından şikâyet etti.

Buna ek olarak, bazı okulların yurt imkânının sadece bir yılla sınırlı olduğunu söyleyen öğrenciler, bu üniversitelerin durumu öğrencilerden sakladığını ve bir yıl sonra onları yurttan çıkarmaya zorladıklarını iddia etti.

Bu gibi olayların yaşandığına dikkat çeken temsilciler, yine de bu olayların temelinde acentelerin yanı sıra bilinçsiz gençlerin de payı olduğunu söyledi.

“Kültür şoku yaşıyorlar”

Genel olarak beklenti-gerçeklik konusunun genelleştirilemeyeceğini söyleyen VOIS Cyprus temsilcileri, bazı kişilerin ada hakkında herhangi bir bilgisi olmadan Kuzey Kıbrıs’a geldiğini ve özellikle bu kişilerin kültürel şok yaşadığını ifade etti.

Adaya gelmeden önceki beklentilerinin karşılanıp karşılanmadığı üzerine sorulan soruya bir temsilci şöyle yanıt verdi:

“Kültürel bir şok yaşadım. Ülkemden gelmeden önce Kuzey Kıbrıs hakkında çok araştırma yapmıştım. İnsanların diğer kültürleri daha çok kabul eden bir yaklaşıma sahip olduklarını düşünüyordum. Dil konusu da insanlarla iletişimde büyük bir engeldi. Ancak diğer konularda gelmeden önce Kuzey Kıbrıs’ı araştırıp ada hakkında bilgi sahibi olarak buraya geldiğim için pek beklenti-gerçeklik problemi yaşamadım.”

“Öğrenciler ayrımcılığa maruz kalıyor”

Ayrımcılık ve ırkçılık konularının Afrikalı öğrencilerle kısıtlı kalmadığını söyleyen VOIS temsilcileri öğrencilere yönelik ırkçılık ve ayrımcılık konularına da değinerek şöyle konuştu:

“Ayrımcılık ve ırkçılık her ne kadar Afrikalı öğrenciler ile ilişkilendirilse de tüm yabancı uyruklu öğrenciler ırkçılığa ve ayrımcılığa maruz kalıyor.

Kıbrıs’ta bilerek ve isteyerek ırkçı davranışlar sergileyen insanların yanı sıra bir başka topluluk daha var ki bu kişiler ırkçı davranışlarda bulunmalarına rağmen ırkçı olduklarının farkında değiller. Bu kişilere ırkçı davranışta bulunduğunu anlatmaya çalıştığımızda ise ‘Benim de siyah arkadaşım var’ diyerek ırkçı davranışta bulunduğunu reddediyor. İşte burada bizim işimiz başlıyor. Hangi davranışın ırkçı olduğu konusunda farkındalık yaratmamız gerekiyor.

Ayrımcılık ve ırkçılık nedeniyle birçok problemle karşılaşıyoruz. Örneğin ev kiralama konusunda ırksal bir ayrımcılık söz konusu. Birçok yabancı öğrenci, Kıbrıslılardan çok daha fazla kira ödemek zorunda bırakılıyor. İşin kötüsü, vergi dairesine gittiğimizde öğreniyoruz ki ev sahibi, daha az vergi ödemek için bizim ona ödediğimizden çok daha düşük bir miktarı devlete bildiriyor.

Bu bir bakıma hırsızlık. Devletten para kaçırma. Bunun yanı sıra renginden dolayı parasını ödediği evden çıkarılanlar ya da ev vermeyenler bile var. İnsanların önyargıları ve ayrımcı tutumlarını değiştirmesi gerekiyor.

Bizler her ne kadar farklı ülkelerden gelsek de şu an bulunduğumuz toplumun birer parçasıyız. 3-5 yıl aynı toplum içerisinde yaşayan insanlar artık kendilerini o topluma ait bir birey olarak da hissederler.”

“Medya yargısız infaz yapıyor”

Medyanın toplumdaki önyargıların ve ayrımcı tutumların oluşmasında büyük etkisi olduğunu düşünen VOIS Cyprus temsilcileri, medyanın yargısız infaz yaparak bazı ülke vatandaşlarını zan altında bıraktığından şikayet etti. VOIS temsilcileri, medya-polis ilişkisinin toplumda önyargılara neden olmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Medya, toplumu yönlendiren bir oluşum. Bizce medya bağımsız bir oluşum olarak kalmalı. Bazı davalarda medya ve polis arasında haberleşme olduğunu fark ettik. Maalesef henüz yargılama dahi yapılmadan çoğu kişinin ismi ve ya geldiği ülke yazılıp çiziliyor. Bu da o ülke vatandaşlarını zan altında bırakıyor. Toplumda o ülke vatandaşlarına karşı önyargı oluşuyor ve bu önyargı kendini ayrımcı ve ırkçı davranışlar olarak bize yansıyor. Polis medyayı yaptığı baskınlara çağırmamalı. Medya bağımsız olarak işini yapmalı. Henüz yargılama dahi yapılmayan kişilerin isimleri ve ülkeleri her gün gazetede yayımlanmamalı. Yargısız infaz yapılmamalı.”

“Uyuşturucu ticaretinin başında Kıbrıslılar var, Afrikalı öğrenciler piyon”

Uyuşturucu ticaretinin de Afrikalı öğrencilerle ilişkilendirilmesinin yanlış olduğuna dikkat çeken VOIS Cyprus temsilcileri, “Kıbrıs’ta uyuşturucu ticaretinin başında Kıbrıslılar var. Zaten bir Afrikalı öğrenci adaya uyuşturucu getiremez. Uyuşturucu başkaları tarafından adaya getiriliyor ve bu kişiler Afrikalı öğrencileri piyon olarak kullanıyor” dedi.

Cinayete kurban giden Kennedy Dede’nin de aynı şekilde kullanıldığını söyleyen VOIS temsilcileri davaya ilişkin de açıklamalarda bulundu:

“Kennedy’nin cinayete kurban gittiği günün ertesinde henüz soruşturma bile yapılmamışken gazeteler, onun uyuşturucu satıcısı olduğunu yazdı. Dava süresince mahkeme herkese açık olmasına rağmen mahkemeye sadece 3 yabancı uyruklu kabul edildi. Bunun yanı sıra Kennedy’nin ailesine çeviri yapılmadı. Kriminal bir vaka olmasına rağmen devlet avukat desteği sağlamadı. Bu gibi durumlar tansiyonu artırdı.”

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık