banner6

Yaban Hayatın Şahı; Kara Yılan

banner37

Yaban Hayatın Şahı; Kara Yılan
banner151

Taşkent Doğa Parkı’ndan Yaban Hayat Kurtarma ve Rehabilitasyon uzmanı Ulaş Şeherlioğlu, Vizyon programında Sibel Kolçak’ın konuğuydu.

Taşkent doğa parkının kuruluşundan yaban hayata  kadar birçok konunun konuşulduğu programda, sürecin nasıl ilerlediği ve parkın bünyesinde nelerin hayata bulunduğu Şeherlioğlu tarafından aktarıldı.

Son 6 yıldır büyük bir mücadele verdiklerini, insanların parka izinsiz girebilmelerini engellemek için çalışmalar yaptıklarını nlatan Şeherlioğlu, bunun basilica nedeninin parkın, insanların girip hayvanları görebileceği bir yer olmadığını dile getirdi. Oluşan bu algıyı yıkmak için yoğun bir çaba harcadıklarını sölzlerine ekleyen Şeherlioğlu, parkın ayakta kalabilmesi adına yaptıklarından da bahsetti.

“BAĞIŞ ÇOK ÖNEMLI”

Piknik alanı, restorant ve tarım faliyetlerinin tamamen işin temelindeki rehabilitasyon kısmına kaynak oluşturmak için düşünülüp hayata geçirildiğini söyledi. Bu konuda pandemi süreci gibi birçok faktörün devreye girdiğini ve kaynak sağlamak konusunda başarıya ulaşılamadığını ifade eden Şeherlioğu, piknik alanının ilk senelerdeki gibi bir işleyişinin olmadığını belirtti. Merkeze gelen ve doğaya salınan tüm canlılar için  Kemal Basat’ın katkıları ve bağış yoluyla bakım sağlayabildiklerini söyleyen Şeherlioğlu,  yapılacak olan bağışların merkezde bulunan ve getirilecek olan tüm canlılar için hayati önem taşıdığını söyledi.

Parkta gönüllülerin olduğunu hatta bu gönüllüler ekibinde yurt dışından kendileriyle iletişime geçip ekibe katılan kişilerin de olduğunu dile getiren Şeherlioğlu, belli periyotlarda değişimlerin olduğunu ama ortalama 8 ile 10 kişi arasında gönüllünün sürekli park bünyesinde bulunduğunu kaydetti. Kurtarma ve rehabilite alanında da alınan desteğin bu gönüllülerden olduştunu belirtirken yerel halkın da biraz daha konuya dahil olması ve daha fazla sahip çıkması gerektiğini  ifade etti.

YAYINDA SÜRPRIZ

Program esnasında izleyenleri bir de sürpriz bekliyordu. Stüdyoda Sibel Kolçak ve Ulaş Şeherlioğlu’nun dışında bir konuk daha vardı. O da halk bir kara yılandı.

SAKIN SAKIN KAMERALARA POZ VERDI

Şeherlioğlu, hiçbir yaban hayvanını doğada yaralı veya yardıma muhtaç  olmadığı sürece müdahale edilmemesi gerektiğini söyledi.  Söz konusu yılanın deri değiştirmek üzere olduğunu ve bundan dolayı gözlerinde perde olduğunu da kaydeden Şeherlioğlu,  ikinci stürdo konuğumuz kara yılanın  yaşadığı süreci paylaştı.

Söz konusu karayılanın Karaoğlanoğlu bölgesinde bir trafik kazası geçirdiğini ifade eden Şeherli oğlu bir kadın sürücünün yılanı farkettiğini ve kendilerine haber verdiğini, olay yerine intikal edene kadar geçen 45 dakikada da kadının yılanın başından ayrılmadığını belirtti. Yaklaşık bir ayı aşkın bür süredir kara yılanın rehabilitasyon merkezinde tedavi gördüğünü iç kanamasının olduğunu ve iyileşme sürecinin iyi geliştğini ifade eden Şeherlioğlu, takribi bir ay sonra kara yılanın bulunduğu bölgede doğal yaşama salınacağını belirtti.

Yılanların zehirli olmaları bize zararlı oldukları anlamına gelmediğini kaydeden Şeherlioğlu, herhangi bir engerek yılanının  da tehdit edilmediği rahatsız edikmediği sürece olduğumuz yerde size ısırmayacaktır dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110