Yaban hayatına duyarlı olun

banner37

SPOT-Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nden, kamuoyuna duyarlılık ve farkındalık çağrısı

banner87
Yaban hayatına duyarlı olun
banner99

Ali ÇATAL

   Gönüllülük üzerine kurulan ve 1980’lerin sonundan bu yana Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet yürüten SPOT-Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti, sosyal medya üzerinden yayımladığı bir duyuruyla, halka ‘tehlike altındaki canlılar’ özelinde çağrı yaptı.

   “Bilindiği üzere ülkemiz sahilleri, deniz kaplumbağaları için büyük önem taşımaktadır. Pek çok sahilimiz kaplumbağa koruma alanı olarak koruma altına alınmıştır” ifadelerinin kullanıldığı duyuru metninde, kaplumbağaların ürediği sahillerde, mayıs-ekim periyodu dahilinde, gün batımından sonra bulunmanın, kamp yapmanın, ateş yakmanın, tehlike altındaki canlıları rahatsız edeceği uyarısı yapılırken; bu gibi eylemlerin, canlıların varlığını tehlikeye atacağı da belirtildi.

“Ateş yakmayın, kamp yapmayın”

   Kaplumbağaların koruma altına alındığı bölgelerin, Akdeniz Köyü sahilini de içine alacak şekilde Yalya-Sadrazamköy arasındaki bütün sahiller; Karşıyaka/Güzelyalı, Alagadi, Esentepe Halk Plajı; Tatlısu/Mersinlik, Dipkarpaz Ronnas, Ayfilon, Altınkum-Kaleburnu ve İskele-Yeniboğaziçi arasındaki tüm sahiller olarak belirtildiği açıklama, şöyle sona erdi:

   “Halkımızı bu bölgelerimizde yukarıda belirtilen aktiviteleri gerçekleştirmemeye, yaban hayata karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Özellikle, yukarıda adı geçen sahillerde kamp yapılması ve gece sahilde kalınmasının çok sakıncalı olduğunu hatırlatır, aksi takdirde bu sahillerden görevliler tarafından atılma riskiniz vardır. Tüm halkımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96