banner6

Yabancı ziyaretçileri karakola bilgi verecek!

banner37

Akıncılar köyüyle ilgili yayınlanan yeni kararname ile köy sakinleri köye özgürce giriş- çıkış yapabilecek, ziyaretçiler ise Akıncılar Polis Karakolu’na bilgi vererek, köyü ziyaret edebilecek

Yabancı ziyaretçileri karakola bilgi verecek!
banner99

Emine UYSAL

Akıncılar köyü halkının 43 yıldır beklediği yeni yolun açılışı geçtiğimiz gün gerçekleştirildi. Bu arada köye giriş- çıkışlarla ilgili yeni bir kararname yayınlandı.

Yeni kararname ile köy sakinleri köye özgürce giriş- çıkış yapabilecek. Ziyaretçiler ise Akıncılar Polis Karakolu’na bilgi vererek köyü ziyaret edebilecek.

Akıncılar Köyü’yle ilgili giriş-çıkış esasları, “Askeri Yasak Bölgeler (Değişiklik) Kararnamesi" çıkarılarak, 5 Mayıs tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi.

Yayınlanan kararnameye göre, askeri bölge içinde olduğu belirtilen köye, bu köyün sakinleri ile köy dışında ikamet eden KKTC ve TC vatandaşları, kontrollü yolla ilgili yasaklara uymak koşuluyla, herhangi bir kontrole tabi tutulmadan giriş- çıkış yapabilecek.

Köyü ziyaret etmek isteyen yabancılar Akıncılar Polis Karakolu’na bilgi vererek, köye giriş yapabilecek.

Üçüncü ülke vatandaşları karakola bilgi verecek

Kararnameye göre üçüncü ülke vatandaşları Akıncılar köyüne yol üzerinde herhangi bir kontrole tabi tutulmadan kontrollü yolla ilgili yasaklara ve belirtilen bazı kurallara uymak koşuluyla giriş yapabilecek. Ancak Akıncılar Polis Karakolu’na bilgi verecek.

Üçüncü ülke vatandaşları, misafirlik, toplu turistik gezi, festival gibi etkinliklere katılmak için köye gelebilecek. Bunların önceden bilinenleri için, giriş- çıkış bilgileri, ziyaret edilecek köy sakini, tur operatörü, etkinlik operatörü, etkinlik organizatörü tarafından Akıncılar Polis Karakolu’na bildirmesi gerekecek.

Münferit olarak köyü gezmek için gelenler de şahsen Akıncılar Polis Karakolu’na bilgi vererek, köyü gezebilecek.

Kararnameye göre, Akıncılar Köyü’ne giriş yapan KKTC- TC ve üçüncü ülke vatandaşları bölgede bulundukları sürece köyün meskun mahali dışına çıkmayacak.

Barbaros: 43 yıllık hasretimiz dindi

Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros, 43 yıldır kimlik ibraz ederek köye giriş yaptıklarını anımsatıp, 1974’ten bugüne köye özgürce girmeyi hayal ettiklerini ve bunun gerçekleşmesinin tek kelime ile tüm köy sakinleri için harika bir gelişme olduğunu anlattı.

Barbaros, “Her şeyden önce memnunuz. Köyümüz için önemli bir adım atıldı. Yıllardır bunun hasretini çekiyorduk. İnsanların Lurucina’yı daha da özgürce ziyaret etmesini isterdik ama bu da bir güzellik oldu. 43 yıllık hasretimiz dindi. En azından hayal ettiğimiz yola kavuştuk. Bizim için harika bir şey oldu” dedi.

Barbaros, ayrıca bugün 9’uncusu düzenlenecek Lurucina Panayırı’na tüm halkı davet etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2017, 11:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104