banner6

Yabancılar, sınavsız dersle ehliyetlerini çevirebilecek

banner37

Ülkemizde sürücü adayları sınav günü almak için uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Sınav günü bekleyenlerin sayısını azaltmak isteyen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, yeni bir sisteme geçti

Yabancılar, sınavsız dersle  ehliyetlerini çevirebilecek
banner99

Özel Haber – Cemre Cemali

TALEP FAZLA…

Bağımsız Şoför Okulları Birliği Asbaşkanı Halil Yiğit, sürüş sınavı için sınav günü almayı bekleyen kişilerin sayısını azaltmak amacıyla, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın kendi ülkelerinde ehliyeti olan yabancı uyruklu kişilerin ehliyetlerinde çevirme yapılması yönünde karar aldığını ifade ederek, yeni uygulamanın sistemde yüzde 20 rahatlama sağladığını, buna rağmen talebin fazla olması nedeniyle ehliyet alma süresinin hâlâ 3 ayı bulduğunu açıkladı.

“SUİSTİMAL EDİLEBİLİR”…

Halil Yiğit, yabancı uyruklu kişilerin ehliyet değişiminin bazı şoför okulları tarafından suistimal edilebileceğini, bu nedenle şoför okullarının Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Trafik Dairesi tarafından denetlenmesi gerektiğini vurguladı. Yiğit, “Bazı şoför okulları eğitim verirken bazıları eğitim vermeden değişiklik yapabilir. Ehliyet değişimi, sistemde bir rahatlama sağlar ama takibinin de yapılması lazım” şeklinde konuştu.

Sürüş ehliyeti almak isteyen sürücü adayları sınav günü almak için uzun süre sınav gününü beklemek zorunda kalırken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, sistemdeki yoğunluğu azaltmak için harekete geçti.

Kendi ülkelerinde ehliyeti olsa dahi yabancı uyruklu vatandaşların ehliyetleri ülkemizde kabul edilmediği için tekrar sınava girmeleri gerekiyordu.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, yabancı uyruklu ehliyeti olan kişilerin ülkemizdeki şoför okullarından eğitim aldıktan sonra ehliyetlerini çevirebilmeleri yönünde karar aldı.

KIBRIS’a konuşan Bağımsız Şoför Okulları Birliği Asbaşkanı Halil Yiğit, sınav gününü bekleyen kişilerin sayısını azaltmak amacıyla, 1 ay önce, kendi ülkelerinde ehliyeti olan yabancı uyruklu kişilerin ehliyetlerinde çevirme yapılması yönünde karar alındığını açıklayarak bunun sistemde yüzde 20 rahatlama sağlamasına karşın bazı şoför okulları tarafından suistimal edilebileceğine dikkat çekti.

Yiğit, yoğunluğu azaltabilmek adına ehliyet müfettişlerine hafta sonu mesaileri verildiğini söyleyerek, buna ek olarak, müfettişlerinin sayısının da arttırılması ve şoför okullarının Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Trafik Dairesi tarafından denetlenmesi gerektiğini açıkladı.

“Eğitimini alarak ehliyetlerini çevirebilecekler”

Halil Yiğit, ehliyet almak için şoför okullarına başvurarak sınav günü almak isteyen kişilerin sistemde yaşanan gecikmelerden dolayı uzun süre beklediklerini anımsatarak bu yoğunluğun içinde kendi ülkelerinde ehliyeti olmasına rağmen ülkemizde tekrar sınava girme zorunluluğu olan yabancı uyruklu kişilerin de yer aldığını söyledi.

Yiğit, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın sınav gününü bekleyen kişilerin sayısını azaltmak amacıyla, kendi ülkelerinde ehliyeti olan yabancı uyruklu kişilerin ehliyetlerinde çevirme yapılması yönünde karar alındığını ifade ederek, “Bu kişiler sürüş sınavına girmeyecek, şoför okullarından ders alarak öğrenci ehliyeti alacak” dedi.

Bir ay önce bu sistemin uygulanmaya başlandığını, dolayısıyla ehliyet değişikliği yapmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların başvurularında artış olduğunu belirten Yiğit, buna ek olarak, yeni yılda ehliyet fiyatlarının artacağı endişesi ile başvuruların arttığını da açıkladı.

“Sistemde yüzde 20 rahatlama sağladı”

Halil Yiğit, yabancı uyruklu kişilerin ehliyetlerinde çevirme yapılması yönünde başlatılan yeni uygulamanın sistemde yaklaşık yüzde 20 rahatlama sağladığını ifade etti; buna rağmen yoğunluğun devam ettiğini bu nedenle ehliyet alma süresinin hâlâ 3 ayı bulduğunu kaydetti.

Yoğunluğu azaltabilmek adına ehliyet müfettişlerine hafta sonu mesaileri verildiğini söyleyerek buna ek olarak müfettişlerinin sayısının da arttırılması gerektiğinin altını çizdi.

Yiğit, yabancı uyruklu kişilerin ehliyet değişiminin bazı şoför okulları tarafından suistimal edilebileceğini, bu nedenle şoför okullarının Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Trafik Dairesi tarafından denetlenmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Bazı şoför okulları eğitim verirken bazıları eğitim vermeden değişiklik yapabilir. Ters trafikten geldikleri için genelde çemberlerde ve şerit değişimlerinde çok hata oluyor, eğitim almadan trafiğe çıkmaları kaosa neden olur. Ehliyet değişimi, sistemde bir rahatlama sağlar ama takibinin de yapılması lazım. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın denetleme mekanizması henüz yok. Şikâyet olursa bakılır ama denetlenmesi de gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104