banner6

Yağmur bereket değil, felaket getirdi

banner37

Ülkemizde etkili olan sağanak yağışlar, Lefkoşa’da felakete neden oldu; bazı dereler taştı, bazı ev ve işyerleri ile hastanenin bodrum katını su bastı, birçok yol sular altında kaldı, bazı sürücüler araçlarında mahsur kaldı

Yağmur bereket değil, felaket getirdi
banner151

YOLLARI SU BASTI, ARAÇLAR MAHSUR KALDI… Başkent Lefkoşa’da dün sabah başlayan yağmur, öğle saatlerine doğru şiddetini artırınca birçok yol sular altında kaldı. Aşırı yağışlar nedeniyle Ortaköy ışıkları ile hastane çemberi arasındaki birçok araç yolda mahsur kaldı. Araçlarında mahsur kalan vatandaşlar, aracının damına çıkarak, dakikalarca kurtulmayı bekledi. 

HASTANEYİ SU BASTI Ülkeyi etkisi altına alan aşırı yağışlar, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin bodrum katında su baskınlarına neden oldu. Hastanenin yemekhanesi ve morgu sular altında kaldı, hastane çalışanları, ekipler gelene kadar suyu tahliye etmeye çalıştı. Hastane Başhekimi Adil Özyılkan, ekiplerin müdahalesiyle sorunun giderildiğini belirtti.  

BAZI YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI Lefkoşa’da oluşan su baskınları nedeniyle polis bazı yolları trafiğe kapattı. Yolların kapanmasıyla birlikte başkentte adeta trafik keşmekeşi yaşandı. Birçok sürücü dakikalarca yağmur altında metrelerce uzayan trafiğin ilerlemesini bekledi. Polis, sürücüleri gerekmedikçe trafiğe çıkmamaları konusunda uyardı.

Özmen YILANCILAR – Doğan SAMER – Ahmet UÇAR


Ülkemizi etkisi altına alan sağanak yağışlar, felakete yol açtı… 


Başkent Lefkoşa’da dün sabah başlayan yağmur, öğle saatlerine doğru şiddetini artırdı, bazı dereler taştı, bazı ev ve işyerleri ile Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ni su bastı.


Aşırı yağışlar nedeniyle birçok yol sular altında kaldı, bazı sürücüler yolda mahsur kaldı, imdatlarına kurtarma ekipleri yetişti. Polis, sular altında kalan bazı yolları trafiğe kapattı.


Özellikle Lefkoşa ve Gönyeli’de yağışlarla birlikte derelerin yönünün değişmesi su baskınlarına neden oldu. Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Lefkoşa İtfaiye Şubesi ile polis ekipleri yaşanabilecek olumsuzluklara karşı teyakkuzda bekledi.


Polis, sürücüleri gerekmedikçe trafiğe çıkmamaları konusunda uyardı.


Öte yandan sağanak yağışlar nedeniyle KKTC ve Güney Kıbrıs’taki meteoroloji kuruluşları da uyarı mesajları yayımladı.  

Birçok vatandaş mahsur kaldı


Lefkoşa’da şiddetli yağış ve su baskınları nedeniyle birçok yol sular altında kaldı.


Polis, Ortaköy ve Gönyeli bölgesindeki bazı yolları trafiğe kapattı, sürücüleri de gerekmedikçe trafiğe çıkmamaları konusunda uyardı.


Aşırı yağışlar nedeniyle Ortaköy ışıkları ile hastane çemberi arasındaki birçok araç da yolda mahsur kaldı.
 


Araçlarında mahsur kalan vatandaşlar, aracının damına çıkarak, dakikalarca kurtulmayı bekledi. Söz konusu vatandaşlar Sivil Savunma ekipleri tarafından kurtarıldı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ni su bastı


Ülkeyi etkisi altına alan aşırı yağışlar, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin bodrum katında bulunan yemekhane ve morgun olduğu alanda su baskınına yol açtı.


Hastane çalışanları, ekipler gelene kadar bodrum katındaki suyu tahliye etmeye çalıştı. Özellikle yemekhaneyi su basması nedeniyle hastaların yemekleri güçlükle dağıtılabildi.


Sivil Savunma ekiplerinin gelmesiyle su taşkını kontrol altına alındı.


Hastane bölgesinin tamamen su altında kalmaması için Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Lefkoşa İtfaiyesi ve polis bölgede hazırda bekledi.


Hastane Başhekimi Adil Özyılkan, TAK’a yaptığı açıklamada, binanın bodrum katına yağmur sularının girdiğini ancak ekiplerin müdahalesiyle sorunun giderildiğini belirtti.  


Binanın normal seviyenin altında olduğunu, pompa sisteminin aşırı yağışlar karşısında etkisiz kaldığını söyleyen Özyılkan, bodrum katına su girdiğini kaydetti.


Sivil Savunma ekiplerinin de yer aldığı ekiplerin müdahalesiyle kısa sürede sıkıntının giderildiğini söyleyen Özyılkan, suyun tahliye edildiğini ifade etti.


Özyılkan, suyun tahliyesinin ardından temizlik çalışmalarının başlatıldığını belirtti.

Bazı yollar trafiğe kapatıldı


Lefkoşa’da oluşan su baskınları nedeniyle polis bazı yolları trafiğe kapattı.


Yolların kapanmasıyla birlikte başkentte adeta trafik keşmekeşi yaşandı… Birçok sürücü dakikalarca yağmur altında trafiğin ilerlemesini bekledi.


Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre trafiğe kapatılan yollar şöyle:


“Ortaköy Lemar ışıkları ile hastane çemberi arasındaki yol; Ortaköy hastane çemberinden Gönyeli Belediye Bulvarı’na bağlanan yol; Gönyeli Belediye Bulvarı; Mirage Restoran ile Çağaloğlu Petrol trafik ışıkları arasındaki yol; hastane çemberinden Göçmenköy istikametine giden yol; Gönyeli Çemberi ile Devlet Hastanesi arasında kalan yol.”

Yeni yıla yağmurla gireceğiz
 


Meteoroloji Dairesi, ülke genelinde etkili olan yağışlar nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması çağrısında bulundu, yağışların 2 Ocak Pazar’a kadar süreceğini duyurdu.

Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan son meteorolojik değerlendirme ve analizler sonucunda bölgemizde devam eden yağışların kuvvetli (21- 50 kg/m²), yer yer çok kuvvetli (51 -75 kg/m²) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı yetkililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları tavsiye edilir”.

Öte yandan dairenin yayımladığı hava tahmin raporuna göre bugün yağmur, yarın sağanak yağmur, pazar günü ise gök gürültülü sağanak yağmur bekleniyor. Pazartesi gününden itibaren ise, hava parçalı bulutlu olacak.

En yüksek hava sıcaklığı iç kesimlerde ve sahillerde 15-18 derece dolaylarında olacak. Rüzgâr, genellikle kuzey ve doğu yönlerden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetli, perşembe ve cuma ise kuvvetli zaman zaman fırtınamsı olacak.

 

En fazla yağış Mehmetçik’te kaydedildi
 


KKTC’de çarşamba günü sabah 08.00 ile dün sabah 08.00 saatleri arasında en fazla yağmur metrekareye 50 kg ile Mehmetçik’te kaydedildi.

Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, 24 saatlik sürede gerçekleşen yağışların yörelere göre dağılımı şöyle:

“Mehmetçik 50 kg/m², Ziyamet 25 kg/m², Kaleburnu 23 kg/m², Pile 20 kg/m², Sipahi 19 kg/m², Yenierenköy 16 kg/m², Salamis, İskele, Çayırova 14 kg/m², Geçitkale 12 kg/m²”.

Diğer yörelerde ise 12 ile 0.1 kg/m² arası yağış kaydedildi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110