banner6

Yağmur ızgaraları berbat durumda

banner37

Her yağmur sonrası sokak araları ve yolları su basmasından şikayet ediyoruz ancak bu suları tahliye edecek yağmur ızgaralarını temiz tutmayı da bir türlü beceremiyoruz

Yağmur ızgaraları berbat durumda
banner151 banner143

“ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”… Lefkoşa Türk Belediyesi Müdür Muavini Fikri Özgüvenli, sene başından beri yağmur ızgaralarını da kapsayan su drenaj çalışmalarını sürdürdüklerini belirtirken, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, temizlenen mazgallardan çıkan çöpleri sosyal medya hesabından paylaşarak, çevrenin temiz tutulması yönünde vatandaşa çağrıda bulundu.

Ahmet UÇAR

   Her yağmur sonrası sokak araları ve yolları su basmasından şikayet ediyoruz ancak bu suları tahliye etmesi için açılan yağmur ızgaralarını da temiz tutmayı bir türlü beceremiyoruz.

   Lefkoşa’da birçok yerde bulunan ve yollarda su birikintileri oluşmasını önleyen yağmur ızgaraları, yaprak, toprak ve çöplerle tıkanmış durumda.

   Lefkoşa’da belli bölgelerde her yıl kış aylarında hayatı durma noktasına getirecek su baskınları yaşanırken, yollardaki yağmur ızgaraları ne yazık ki, sorumsuzca atılan çöpler ve zamanında yapılmayan temizlik nedeniyle dolduruluyor.

   KIBRIS, Lefkoşa’daki yolları ve sokak aralarını gezerek yağmur ızgaralarını inceledi.

   Girne Caddesi, Mecidiye Sokak, Cumhuriyet Sokak, İplik Pazarı Mahallesi, İdadi Sokak, Barbaros Sokak, İstanbul Sokak, Reşadiye Sokak ve Lozan Sokak’taki yağmur ızgaraları, kent genelindeki diğer yağmur ızgaraları gibi ya sorumsuzca sokağa atılan su, gazoz, alkol gibi içecek şişe ve kutuları gibi çöplerle doldurulmuş, ya da yaprak, toprak ve sigara izmaritleri nedeniyle tıkanarak su geçirmez bir hale gelmiş durumda.

   Lefkoşa Türk Belediyesi Müdür Muavini Fikri Özgüvenli, belediye ekiplerinin sene başından beri su drenaj çalışmaları yürüttüğünü belirterek, yollardaki yağmur ızgaralarının da bu çalışmalar kapsamında temizlendiğini kaydetti.

   Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı ise belediye ekiplerinin yollardaki ızgara temizliği sonucunda ortaya çıkan çöpleri sosyal medyada yayımlayarak, “Yağmur suyu kanallarımızın temizlik çalışmaları devam ediyor, bu gördükleriniz sadece bir noktada kanallarımızdan çıkanlar, yurttaşlarımızdan önemle rica ediyorum, yere ve kanalların içine değil çöplerimizi lütfen çöp bidonlarına atalım” çağrısında bulundu.

Özgüvenli: Kışa yönelik çalışmalar yapıyoruz

   Lefkoşa Türk Belediyesi Müdür Muavini Fikri Özgüvenli, belediye yetkililerinin bütün sene boyunca su drenaj kanallarını jet aracı, basınçlı su ve tıkanıklığı çözen araçlarla sürekli açtıklarını belirterek, ekiplerin bu temizlikleri yapmasından 2 saat sonra yaprakların tekrar mazgallara düştüğünü ve orada biriktiğini kaydetti.

   Özgüvenli, Su İşleri Şubesi’ne ait oluşturulmuş bir ekibin gün boyu hazırda beklediğini dile getirerek, ekipte bulunan her bireyin hangi noktada görev alacağının bilincinde olduğunu ifade etti.

   “Biz yağmur olsun da, şöyle olsun, böyle olsun diye beklemiyoruz. Biz Ortaköy ışıklarından Ortaköy Camii’nin ilerisindeki dereye kadar ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi çemberinden Göçmenköy’e kadar su drenaj çalışmaları yaptık” şeklinde konuşan Özgüvenli, yer altındaki ızgaraları da tam olarak temizlediklerini söyledi.

   Özgüvenli, özellikle kilit noktalarda çalışmalar başlatıldığını dile getirerek, söz konusu çalışma planının belli bir önceliğe göre yürütüldüğünü ifade etti.

   Lefkoşa – Gazimağusa anayolu üzerinde de su drenaj çalışmalarının yapıldığını bildiren Özgüvenli, bu yolun aşırı yağışlarda kullanılamaz hale geldiğini, kendi alanları olmasa da bunun için çalışmalar yürüttüklerini, birçok çalışmayla kışa hazırlandıklarını anlattı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104