banner6

Yağmur yağdı, yangın yeri bayram yerine döndü

banner37

Yağmur yağdı, yangın  yeri bayram yerine döndü
banner151 banner143

   Mersinlik bölgesinde dört gün önce çıkan yangın, dün akşam saatlerinde Ağıllar bölgesine sirayet etti. Gün boyunca havadan ve karadan yapılan müdahaleler yetersiz kaldı; günlerdir yaşadığımız felaketin imdadına yağmur yetişti.

   Mersinlik bölgesinde çıkan ve 20 bin dönümlük alanı küle çeviren yangın dün gece başlayan şiddetli yağış sonrası söndü.

   Günlerdir havadan ve karadan canla başla yapılan ancak rüzgarın etkisi nedeniyle sürekli farklı alanları alevlere bürüyen yangın son buldu.

   Yüzlerce kişinin Ardahan yakınlarına sirayet eden yangına müdahalesi gece yarısı son buldu. Yağmurun başlamasıyla birlikte yangın yeri bayram yerine döndü. Yağmurun toprağa düşmesinin başlamasıyla birlikte dağları saran kızıl alevler yavaş yavaş yok oldu. Bu tabloyu gören Kıbrıs halkı sanki bayrammış gibi sevindi, doğanın doğaya sahip çıkmasına gözyaşı döktü.

   Alevler Ağıllar köyüne sirayet ettikten sonra Mersinlik köyünde kriz masası kuruldu.

   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, yangına 6 uçak ve 5 helikopter olmak üzere toplam 11 hava aracıyla havadan müdahale edildiğini söyledi.  Oğuz, karadan da İtfaiye, Sivil Savunma, GKK ve bölge halkının desteğiyle çalışmalar yapıldığını kaydetti.
 

Toroslu: Büyük mücadele verildi

İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, yangında büyük bir savaş verildiğini söyledi.
   Toroslu, yangının söndürülmesi için inanılmaz bir dayanışma gösterildiğini de vurgulayarak, “Felaketin içinde umudu görmek çok güzeldi. İnsanlar yardım için adanın her yerinden bölgeye geldi… Kıbrıslı Türkler bir bütün olarak ‘ne yapabiliriz, nasıl yardımcı olabiliriz’ diye sordu…” şeklinde konuştu.
   Toroslu, “Can kaybı olmaması en büyük teselli ama eko sistem yok oldu.  Ormanda yaşayan canlıların çığlıkların duyuyoruz. Bu insana inanılmaz üzüntü veriyor” dedi.
   Yangın sırasında cam kozalaklarının 300 metreye kadar gittiğini gördüklerini, kaydeden Toroslu, çam kozalaklarını el bombası kadar tehlikeli olduğunu kaydetti.

   Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ise “Bu ülkeye iki tane yangın uçağı şart” diyerek, herkesi elini taşın altına koymaya çağırdı.

İskele Belediyesi Sağlık

Birimi yangın bölgesindeydi

   İskele Belediyesi Sağlık Birimi yangın söndürme çalışmalarına katılan görevli ve gönüllülere hizmet için önceki akşam ve dün sabah yangın bölgesinde hazır bulundu.

   İskele Belediyesi'nden verilen bilgiye göre ekip hemşireleri, küle maruz kalıp gözlerinde rahatsızlık hissedenlere, kol ve ayaklardaki sıyrıklara müdahale etti.


Kantara gençlik kampları

bir hafta ertelendi

   Gençlik Dairesi Müdürü Hasan Eren, 27 Haziran’da yapılması planlanan Kantara gençlik kamplarının bir hafta ertelendiğini açıkladı.

    Yangından duyduğu üzüntüyü dile getiren Eren, önümüzdeki günlerde duruma ve şartlara bakılarak yeni bir açıklama yapacaklarını belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104