Yakın Doğu Üniversitesi, COVID-19 aşı çalışmalarına başladı

banner37

Yakın Doğu Üniversitesi, COVID-19 aşı çalışmalarına başladı
banner99

Yakın Doğu Üniversitesi, Viral Aşılar Araştırma ve Üretim Merkezi kurarak COVID-19 aşısı geliştirmek için çalışmalara başladı.

KKTC’nin yerli COVID-19 aşısını üretecek merkezde, pek çok viral hastalık için de aşı geliştirilecek Yakın Doğu Üniversitesi, başta COVID-19 olmak üzere pek çok viral hastalıkta kritik öneme sahip aşı geliştirme ve üretme konusunda önemli bir adım atarak “Viral Aşılar Araştırma ve Üretim Merkezi” kurdu.

KKTC’nin yerli COVID-19 aşısını geliştirmek için çalışmalara başlayan Yakın Doğu Üniversitesi, kurulan merkezde COVID-19’la birlikte pek çok viral hastalık için de aşı geliştirecek.

Yakın Doğu Üniversitesi COVID-19 salgınıyla mücadelede kullanılmak üzere KKTC’nin yerli PCR Tanı ve Varyant Analiz kitini de üreterek KKTC Sağlık Bakanı’nın onayı ile kullanmaya başlamıştı.

Ayrıca Perugia Üniversitesi, Avrupa Biyoteknoloji Derneği (EBTNA) ve İtalyan MAGI Group ortaklığında geliştirdiği COVID-19 önleyici nazal spreyi de kısa süre önce KKTC’de kullanıma sunmuştu.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel: “Yerli otomobilimiz GÜNSEL’imiz ve kendi PCR kitimizin ardından, yerli kaynaklarla geliştirerek üreteceğimiz kendi COVID-19 aşımıza da sahip olacağız.

banner134

” Viral Aşılar Araştırma ve Üretim Merkezi kurarak COVID-19 aşı çalışmalarına başladıklarını açıklayan açıklayan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Yakın Doğu Üniversitesi’nin bilimsel altyapısı ve bilim üretme kapasitesinin geldiği noktanın verdiği cesaretle büyük bir atılımın eşiğindeyiz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak yerli otomobilimiz GÜNSEL’imiz ve kendi PCR kitimizin ardından, yerli kaynaklarla geliştirerek üreteceğimiz kendi COVID-19 aşımıza da sahip olacağız” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2021, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88