banner6

Yakıt bitti, istasyonlar kapattı

banner37

Vatandaşların istasyonlardan akaryakıt temin etme mücadelesi dün de devam etti. Depolarındaki akaryakıtları biten istasyonlar ise pompaları kapatıp, kordon çekerek araç alımını durdurmak zorunda kaldı

Yakıt bitti,  istasyonlar kapattı
banner151

Doğan SAMER

Ülkede yaşanan akaryakıt krizi dün de devam etti. Vatandaşlar araçlarına yakıt bulma telaşıyla istasyon istasyon gezdi, istasyonların önünde uzun araç kuyruklarına girdi, istasyonlar ise halkın taleplerine cevap vermeye çalıştı ancak depolarındaki akaryakıtları tükenen istasyonlar pompalarını kapatıp, istasyonların önüne kordon çekerek müşteri alımlarını durdurmak zorunda kaldı.

Ayrıca birçok vatandaşın aracı ve toplu taşıma araçlarından bazıları yolda kaldı. Çiftçiler akaryakıt bulamayınca kontak kapattı.

Ülkede akaryakıtın bitmesi ve devam eden krizin ardından dün, Benzinciler Birliği Başkanı Levent Çağdal, bu sabah itibarıyla petrol istasyonlarına yakıt dağıtımına başlanacağını açıkladı.

Çağdal, birçok istasyonda yakıtın bittiğini ancak yakıt gemisinin geldiğini ve boşaltıma başlandığını, bu sabah itibarıyla da yakıtın petrol istasyonlarına dağıtımına başlanacağını söyledi.

Çağdal, bugün öğlene kadar yakıtın benzin istasyonlarına dağıtılmış olacağını belirtti.

Levent Çağdal, cumartesi günü bir geminin daha gelmesiyle yakıt stokuyla ilgili sorunun ortadan kaldırılacağını dile getirdi.

Topaloğlu: Araçlarımızdan yolda kalanlar var

Kıbrıs Türk Kamu Araçları İşletmecileri Derneği (KAR-İŞ) Başkanı Fuat Topaloğlu, yaşanan akaryakıt krizi nedeniyle bazı toplu taşıma araçlarının yolda kaldığını söyledi. “Bazı üyelerimizin yakıtı bitti. Bidonlarla akaryakıt takviyesi sağladık” diyen Topaloğlu, “Bu şekilde devam ederse pazartesi yakıtı olmayan araç yola çıkmayacak” dedi.

Kendilerine gelen bilgiye göre akaryakıt taşıyan geminin geldiği ve boşaltım işleminin yapıldığını anlatan Topaloğlu, “Bu sorun kaç gündür devam ediyor. Ülkemizde bulunan 2 akaryakıt şirketinin aynı sorunu yaşaması tuhaf” şeklinde konuştu.

Topaloğlu, bugün de yakıt sağlanmazsa toplu taşımacılığın ciddi şekilde zarar göreceğini, bir nevi duracağını söyledi. Topaloğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yetkililerin bir an önce bu konuyu çözmesi lazım. Bu sorun devam ederse hayat duracak. Hükümetin bu sorunu çözmesi lazım. Dövizden dolayı mı yoksa akaryakıt gerçekten gelmedi mi açık açık söylenmesi lazım. Bu ciddi bir sorundur.”

Naimoğulları: Traktörler kontak kapattı, herkes mağdur

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, ülkede akaryakıtın hemen hemen tüm istasyonlarda bitmesi ya da yetersiz kalması nedeniyle çiftçinin ve hayvancının mağdur olduğunu söyledi.

“Çiftçi traktörün kontağını kapattı, herkes mağdur” diyen Naimoğulları, “Kaç gündür çiftçinin tarlası ekilmedi, hayvanlara bakılmadı. Traktörler ve iş araçları oturdu çünkü akaryakıt yok. İnsanların psikolojisi bozuldu artık” ifadelerini kullandı.

Mustafa Naimoğulları, öte yandan çiftçinin ve hayvancının akaryakıtını veresiye alamadığını, artık istasyonların peşin parayla çalışmaya başladığını dile getirdi.

Naimoğulları şu ifadeleri kullandı:

“Bize yarın (bugün) itibarıyla geleceğini söylediler ama parası olan alabilecek. Bize bir günlük bile veresiye vermeyiz diyorlar. Bu işin sonuna geldik. Şuan 90 milyon TL devletten alacağımız var. Her şeyi peşin alıyoruz ama sütü veresiye veriyoruz. Artık yeter. Hükümetin bu soruna çare olacağını düşünmüyorum. Herkes seçim derdine düşmüş. Bence 23 Ocak’tan sonra daha çok zam gelecek. İnsanlarımız hayvanlarını satıp çalışmak için Güney’e gidiyor. Çok zor durumdayız.”

Harmancı: 300’ü aşkın iş aracını hareket ettiremeyeceğiz

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, akaryakıt krizinin çözülmemesi halinde pazartesinden sonra 300’ü aşkın iş aracını hareket ettiremeyeceklerini söyledi. Harmancı, çöp toplamayacaklarını, herhangi bir acil duruma dahi müdahale edemeyeceklerini de ekledi.

Harmancı kişisel sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Yakıt krizini biraz da yerel yönetimler açısından açıklamaya gayret edeyim. Eğer kriz çözülmezse pazartesinden sonra 300’ü aşkın iş aracımızı hareket ettirtmeyeceğiz, çöp toplayamayacağız, herhangi bir acil duruma dahi müdahale edemeyeceğiz. Üstelik kendi istasyonumuza her yıl ihale ile tedarik sağlamamıza rağmen.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Besiktas
Besiktas - 11 ay Önce

kemal sunal filmleri gercek oluyor malesef 70li yillara geri geldi

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110