banner6

Yakıt gemisi 3 gün içinde geliyor

banner37

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Paşa, kurumun yakıt sıkıntısı olmadığını ve planlı kesinti olmadığını söylerken, Genel Müdür Vekili Aydın da arıza nedeniyle Güney’den elektrik alımı yapıldığını belirtti.

Yakıt gemisi 3 gün içinde geliyor
banner99

Özel Haber Cemre CEMALİ

“YAKIT TEMİNİMİZ VAR”… Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Paşa,“Yakıt teminimiz var, sıkıntımız yok, olsaydı zaten kesinti yapacağımızı açıklardık. Bu noktada planlanan kesinti yok” diyerek ilgili firma ile temaslarının sürekli devam ettiğini açıkladı.

“BUHAR TRİBÜNÜ DURDURULDU”… KIB-TEK Genel Müdür Vekili Dalman Aydın, geçtiğimiz günlerde beklenmeyen olağandışı arızalar oluştuğunu ve yüklerin en yüksek olduğu noktada buhar tribününün devre dışı kaldığını belirterek bu sıkıntıyı aşmak ve santralin sıkıntılı noktalarını çözmek için çalışabilir durumda olduğu halde bir buhar tribünü santralini özellikle durdurduklarını söyledi.

Cemre CEMALİ

Teknecik Elektrik Santrali’ndeki buhar tribünü bakım amaçlı durduruldu, birkaç gün süre ile Güney’den enerji alımı yapılacak.

Teknecik Elektrik Santrali'ne yakıt getirecek geminin de pazartesi gününe kadar ülkede olması planlanıyor.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) dün yaptığı açıklamada Teknecik Elektrik Santrali'nde tahminen 3 günlük yakıt kaldığına yönelik iddiada bulunmuştu.

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Paşa, iki buhar tribünündeki ünite arızasının giderildiğini, santrallerin devrede olduğunu belirterek ‘3 günlük 1 aylık yakıt kaldı’ söylemlerinin doğru olmadığını ifade etti.

KIB-TEK Genel Müdür Vekili Dalman Aydın, 3 gün içerisinde yakıt gemisinin geleceğini, bu süre içerisinde yetecek kadar yakıtın olduğunu açıklayarak geçtiğimiz günlerde beklenmeyen olağandışı arızalar oluştuğunu bu bağlamda bir buhar tribünü santralini durdurduklarını belirtti.

Aydın, “halkın elektriğini kesmemek ve acil olan arıza noktasına müdahale etmek için birkaç gün süre ile Güney’den bir miktar enerji alımı başlattık” diyerek santrallerin üretimine göre Kws ücretinin değişkenlik gösterdiğini belirtti.

Paşa: Kesintileri 1 saatlik planlıyoruz

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Paşa, Teknecik Elektrik Santrali’ndeki iki buhar tribünündeki ünite arızasının giderildiğini dolayısıyla önceki gün elektik kesintisinin de yaşanmadığını ifade ederek böyle durumlarda kesintilerin 1 saatlik planlandığını açıkladı.

Bölgelerde yerel arızalar olması halinde ekiplerin arızayı tespit ederek müdahale etmek için çalışmalarını sürdürdüğü süreç içerisinde 4-5 saatlik kesintiler yaşanabildiğini belirten Paşa, “Geçtiğimiz günlerde Değirmenlik’te bir trafo yandı bu nedenle bölgenin yarısında 3-4 saatlik kesinti yaşandı. Mineraliköyde’de yer altı kablosu patladı bin kişilik bir alan yaklaşık 8 saat karanlık kaldı” şeklinde konuştu.

Paşa, yerel arızalarının ellerinde olan bir durum olmadığını işaret ederek şu an için santrallerde bir sıkıntı olmadığı gibi bilgilerine gelen bir yerel arızanın da olmadığını kaydetti.

“Halkı telaşa sokmanın bir anlamı yok”

EL-SEN’in Teknecik Elektrik Santrali'nde tahminen 3 günlük yakıt kaldığı yönündeki iddiasını değerlendiren Paşa, “Bizimle temasa geçmiyorlar, gemi sürekli gidip geliyor zaten ‘3 günlük 1 aylık yakıt kaldı’ gibi söylemler doğru değil” açıklaması yaptı.

Paşa, “Yakıt teminimiz var, sıkıntımız yok olsaydı zaten kesinti yapacağımızı açıklardık bu noktada planlanan kesinti yok” diyerek ilgili firma ile temaslarının sürekli devam ettiğini vurguladı.

Halkı telaşa sokmanın bir anlamı olmadığını işaret eden Paşa, gelecek olan yakıt gemisinin kapasitesinin 12 bin ton olduğunu, bu bağlamda 12 bin ton yakıt temini olacağını ifade etti.

Aydın: Yetecek kadar yakıt var

KIB-TEK Genel Müdür Vekili Dalman Aydın, her şeyin programlandığı gibi ilerlediğini ve 3 gün içerisinde yakıt gemisinin geleceğini ifade ederek bu süre içerisinde yetecek kadar yakıtın olduğunu açıkladı.

Aydın, geminin dün doluma girmesinin planlandığını bugün de geminin yola çıkacağının planlandığını belirterek en geç pazartesi günü geminin burada olacağını kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde beklenmeyen olağandışı arızalar oluştuğunu ve santrallerin devre dışı kaldığını söyleyen Aydın, yüklerin en yüksek olduğu noktada buhar tribününün devre dışı kaldığını bu sıkıntıyı aşmak ve santralin sıkıntılı noktalarını çözmek için çalışabilir durumda olduğu halde bir buhar tribünü santralini özellikle durdurduklarını açıkladı.

Aydın,“halkın elektriğini kesmemek ve acil olan arıza noktasına müdahale etmek için birkaç gün süre ile Güney’den bir miktar enerji alımı başlattık” vurgusu yaparak birkaç günlük sürede elektriğin Güney’den alınacağını kaydetti.

“Bizim için ekstra santral çalıştırıyorlar”

Güney’in ihtiyaç duydukları elektriğin üzerinde üretimleri olduğu zaman enterkonnekte sistem içerisinde bize elektrik verebildiğini anımsatan Aydın, son zamanlarda hava şartlarından dolayı Güney’in elektrik verememe noktasına geldiğini belitti.

Aydın, “Bizim için ekstra santral çalıştırıyorlar, ihtiyacımıza göre çalıştırdıkları santralin maliyetine göre bize de fiyat belirliyorlar” diyen Aydın, santrallerin üretimine göre Kws ücretinin değişkenlik gösterdiğini söyledi.

Güney’den ihtiyaç duyulan elektriğin talebe bağlı olarak da değişeceğini vurgulayarak yakıt sıkıntısından ya da başka bir şeyden dolayı değil, bakım amaçlı beklenmeyen arızaların giderilmesi için durdurulduğunu açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2023, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104