banner6

Yakıt ihalesi yapboza döndü

banner37

KIB-TEK'e akaryakıt temin ve taşıma ihalesini Sideral Ltd’nin kazandığının açıklanması sonrası Ekonomi Bakanı Arıklı’nın şartnamede yer alan rafineri opsiyon belgesinin “geçersiz” olduğunu ve MİK’e dava açacağı açıklaması sonrası ihale yine çıkmaza girdi. MİK Başkanı Üresin, Başsavcılık görüşüne başvurulacağını açıkladı

Yakıt ihalesi yapboza döndü
banner99

“HUKUK DAİRESİ’NDEN GÖRÜŞ İSTEYECEĞİZ”… Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Halis Üresin, komisyondaki dört üyenin akaryakıt ihalesinden imzasını çektiği iddiasını yalanladı. Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’nın ihaleye şaibe karıştığını, şartnamede yer alan rafineri opsiyon belgesinin geçersiz olduğunu söyleyerek MİK Başkan ve üyeleri aleyhine dava açacağı açıklamasına işaret eden Üresin, yaptıkları sözlü istişarelerde şartnamede tartışmalara neden olan konu hakkında Hukuk Dairesi’nin görüşüne başvurma kararı aldıklarını belirtti.

Ceren ÖZBİL

KIB-TEK'e akaryakıt temin ve taşıma ihalesi, yapboza döndü. Sürekli iptal edilip, yeniden açılan ihale bir türlü sonuçlandırılamadı.


Altıncı kez çıkılan aynı ihale, yine iptalin eşiğine geldi.


Devlet kurumları arasında dahi tartışmaya ve anlaşmazlığa neden olan ihale, tüm tarafları bezdirdi.


Son açıklanan ihaleyi kazanan şirketin “belgesi geçersiz” iddiası üzerine bu kez Hukuk Dairesi devreye giriyor.


Süreci hatırlayacak olursak, Merkezi İhale Komisyonu (MİK) Başkanı Halis Üresin, pazartesi açıklanan KIB-TEK'e akaryakıt temin ve taşıma ihalesinde, fueloili Select Energy’den sağlayan Sideral Ltd’nin ihaleyi kazandığını açıkladı.


Bu açıklama üzerine Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, ihaleye şaibe karıştığını, şartnamede yer alan rafineri opsiyon belgesinin geçersiz olduğunu söyleyerek MİK Başkan ve üyeleri aleyhine dava açacağını kamuoyuna duyurdu.


Arıklı, bütün sorumluluğun MİK’e ait olması kaydıyla bloke artırımını kabul ederek ilgili firma ile sözleşme imzalanmadan itiraz etmeyeceklerini, MİK Başkan ve üyeleri ile hukuk önünde hesaplaşılacağını söyledi.


Arıklı’nın “belge geçersiz” iddiası üzerine ihale süreci yine çıkmaza girdi ve birçok tartışmayı beraberinde getirdi.

MİK üyeleri beklemede

banner134


Yakıt ihalesiyle ilgili yaşanan süreç, Merkezi İhale Komisyonu içinde de huzursuzluğa neden oldu.


Komisyonda yer alan başkan dışındaki dört üyenin akaryakıt ihalesinden imzasının çektiği iddiası dün akşam “şaibe” tartışmalarını da beraberinde getirdi.


KIBRIS’ın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, MİK üyelerinin “imzaları geri çektiği” iddiası doğru değil. Ancak kaynağımız, süreci takip ettiklerini ve bekledikleri bazı bilgiler olduğunu belirtti, söz konusu bilgilerin ne olduğunu açıklamadı.


Öte yandan yine gazetemize konuşan MİK Başkanı Halis Üresin de, dört üyenin akaryakıt ihalesinden imzasını çektiği iddiasını yalanladı.

Üresin: Başsavcılıktan görüş istenecek


Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Halis Üresin, kendisi dışındaki diğer dört komisyon üyesinin akaryakıt ihalesinden imzasını çektiği iddialarının doğru olmadığını ifade etti.


Üresin, bu konuda bir gündem olmadığını belirtti ve herhangi bir şekilde dosyanın gündeme de geldiğini söyledi.


Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın “sahte opsiyon belgesi” konusundaki açıklamalarının ardından yaptıkları sözlü istişarelerde konunun Hukuk Dairesi’ne yani Başsavcılığa aktarılması yönünde bir karar aldıklarını kaydetti.


Başsavcılık’tan gelecek cevaba göre hareket edeceklerini söyleyen Üresin, “Şartnamedeki kamuoyunda tartışılan konu hakkında Hukuk Dairesi’nden bir görüş isteyeceğiz. Her şey şeffaf olsun. Savcılık nasıl bir yön çizerse biz de onu uygulayacağız” dedi.
 

Sideral Ltd., 33.23 dolar teklif vermişti


Hatırlanacağı üzere Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) bir yıllık akaryakıt ihtiyacını karşılayacak 150 bin tonluk temin ve taşıma ihalesi için altıncı kez ihaleye çıkıldı.


Merkezi İhale Komisyonu, geçtiğimiz pazartesi günü teklifleri açtı.


İhaleye TPIC, Sideral Ltd. ve Koral Enerji Ltd. firmaları teklif verdi.


TPIC’in teklifi, eksik evrak nedeniyle geçersiz sayıldı. İhaleye, Koral Enerji Ltd. 36.89 dolar, Sideral Ltd. ise 33.23 dolar teklif vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104